TARİHE BİR NOT: BMW 530i

0
4983

BMW tasarımcılarının zerafet ve sportifliği tamamlayan  en son eseri : BMW 530i

Geçmişi olan otomobilleri seviyorum. Aslında  bu sevgimin temeli de klasik otomobil sevmeme bağlıyorum. Çünkü gerçekten onlar özel otomobiller. Gelecekte de klasik olacak otomobilleri gördükçe de umudum artıyor. Şüphesiz bu klasik otomobiller konusunda kendi üretimlerinden bir müze oluşturcak markalardan biri de BMW.

Hayranlık duyduğum modellerden biri olan BMW 7 Serisi olduğunu söylemeden edemeyeceğim. 7Serisinin keyfini, konforunu ve güvenliğini yaşamak için büyük paralar ödemek zorunda olmadığınızı buradan haber vermek istiyorum.

 

  BMW 530i modelinin MSport paketini test ettik. Adeta 7 serisinin küçültülmüş versiyonu diyebiliriz. Dışarıdan baktığınızda ön ızgarası 7 serisine çok benziyor. Yan taraflarında konumlandırılan köpek balığı yüzgecini andıran hava kanal aksesuarı ile bu kombinasyonu tamamlamış. Görsel olarak çok şık görünmesinin yanı sıra  hava sirkülasyonunu yönlendirerek aracın sürtünme Msport paketi ile  özellikle tamponlara dikkat çekmek istiyorum. Arka stopların tasarımı çift egzoz çıkışıyla birleşip dinamik bir görüntü sergiliyor. 19 inç jantlarda asil duruşunu ve sport çizgilerine büyük bir artı katıyor. Yumuşak kapanan kapıları (Soft-close Doors )sistemi size direkt 7 serisinin havası ve kalite hissini büyük oranda hissettiriyor. Arka koltuk diz ve baş mesafesi ile ferah bir ortam sağlıyor.

 

Otomobile bindiğinizde iç mekan kalitesinin yüksekliği sizi karşılıyor. Hem donanım, hem tasarım, hemde malzeme kalitesi sizi etkilemeye başlıyor. Nereye dokunursanız dokunun size her alanda  bir kalite hissi yaşatıyor.

Göstergelerde ki dijital ama metal çerçeveler çok şık bir tasarımı birleştirmiş. 10 inçlik dokunmatik multimedya ekranı ile teknolojik yapısını korumuş.

    Yola çıktığınızda kaslı ve güçlü bir otomobil hissini bir an bile kaybetmiyorsunuz. Ani hızlana, ani fren, viraj ve hızlı dönüşlerde  sürekli sizi yalnız bırakmayan bir gücü hissediyorsunuz.

   0-100 Km/s fabrika verisinin 0.56 saniye farkla 6.56 sayede ulaştık. Şanzımanı çok başarılı farklı sürüş dinamizmlerinde bile size asla geçiş hissi yaşatmıyor.

Direksiyonda ki şık tasarımın yanı sıra önce ki tüm 5 Serisi BWM lerde olduğu gibi yol-yön hassasiyeti yüksek. Test aracımız Msport paket olduğu için sadece daha spor bir tasarım tercih edilmiş.

Msport paket demişken en büyük farklardan biri de fren sistemlerinde daha büyük fren diskleri  bulunduruyor.  ani frenlerde tabiri caiz ise sizi asfalta yapıştırıyor. Bu fren mesafesi konusunda da büyük bir güvenlik artısı sizi fazlasıyla memnun ediyor.

 

Bir konuyu da söylemeden edemeyeceğim: Yalıtım

Ses yalıtımı konusunda sadece en üst donanımlarda sunulan bir sessizlik hakim. Yüksek hızlarda bile kabin içine motor sesi, rüzgar sesi minimize edilmiş.

Gerek yakıt sarfiyatı, gerek sağladığı konfor ve güvenlik açısından tercih edilebilirliği yüksek otomobillerden biri.

 

MOTOR                Turboşarjlı 2.0 Litre, I4 (Benzin)

MOTOR GÜCÜ     252 Beygir / 350 Newton-Metre

ŞANZIMAN             8 İleri Otomatik

0-100 KM/S             6.0 Saniye

MAKSİMUM HIZ       250 KM/S

YAKIT TÜKETİMİ       Şehir içi 9.8 / Şehir dışı 6.9 / Karma 8.7 (l / 100 km, EPA)

Paket :M Sport

Fiyat: 400.800 TL

 

Oktay ERGİNOĞLU
Fotoğraflar : Oneshoot.it

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here