AUDI A1 SPORTBACK İNCELEMESİ

0
4593
Design Sketch

 

  • Zeminden tamamen yeni tasarım
  • 200PS’ye kadar yeni TFSI motor yelpazesi
  • Daha fazla güvenlik ve rahatlık için yeni sürücü destek sistemleri
  • İlk aşamada iki çarpıcı Launch Edition modeli mevcut

2010’dan beri Audi, A1’e kadar olan her şeyi sıkıştırıyor deniyor. Şehir içi kullanım uyumuna sahip, ancak aynı zamanda mesafeye de uygun olan birinci sınıf bir alt hat hatchback’in ikinci nesli. Audi markasına giriş noktası artık kanatlarda bekliyor. Sadece beş kapılı bir Sportback olarak mevcut olan en yeni otomobil, modernliği sofistike kimliğiyle birleştiriyor. 

 

Dış tasarım: Çarpıcı
A1 Sportback, önemli ölçüde büyüdü – 56 milimetre uzatıldı, şimdi 4.03 metre.  Aynı zamanda, genişliği 1,74 metrede neredeyse aynı kalırken, 1.41 metre yüksekliğinde (anteni hariç), geniş pist ve kısa çıkıntılarla daha fazla vurgulanan düşük sallantılı bir duruşa sahip. Geniş, alçak yerleştirilmiş Singleframe ızgarası ve  yan hava girişleri üzerinde, 1984’teki markanın ralli simgesi olan Sport quattro’ya sahip. 

Yeni A1 Sportback, Audi Ur-quattro ve Sport quattro atalarına yandan bakıldığında da , Geniş, düz eğimli C-sütunu, dururken bile aracı ileriye doğru itiyor gibi görünüyor. İki koyu renkte bulunan tavan kontrast çizgisi, C sütununun üzerinde bitiyor. Bu da, tavanı daha düz ve tam arabanın da daha alçaltılmış olduğu izlenimini verir. Kanatlardaki tüm çizgiler, pencere kenarından eşiğe doğru, kama şeklinde arkaya doğru eğimli. Aralarında belirgin bir şekilde vurgulanan tekerlekler ve alçak omuz çizgisi, A1 Sportback’e yolda sağlam bir duruş sağlıyor. Kanatların kenarları arasındaki düşük çizgi, görsel odak noktasını daha da aşağı doğru çekiyor. 

Design Sketch

Tam LED ışıkların ayırt edici gündüz yanan ışık grafikleri, hidrofil olarak bilinen, yelken dinamik kanat şekillerini yansıtıyor. Ana ışık fonksiyonları için panjurların tasarımı da yelkenlerden ilham alıyor. Kanatlardaki kanat bölümleri maksimum genişlik izlenimi yaratıyor. Farların üst kısmındaki küçük eşkenar dörtgen bölümleri ile birlikte düşük ayarlı, konsantre bir görünüm, sportif bir görünüm sağlıyor. 

Dinamik segmentasyon motifi, aynı zamanda anında ayırt edilebilen A1 ışık grafiklerini güçlendirmek için arka ışıklara da sahip. 

Yeni A1 Sportback, bir seçenek olarak, A direğinden tavan kenarı spoylerine uzanan bir karşıt çatı rengi ile birleştirilebilen on renk seçeneğiyle sunuluyor. Dış ayna gövdesi, yan ön spoyler dudakları ve yan eşikler de kontrast renkte mevcuttur. 

Özelleştirme seçenekleri açısından en yeni A1, selefinin zaten çok çeşitli tekliflerini de genişletiyor ve bireysel dokunuşların eklenmesi konusuna dikkat çekmenin bir aracı olarak, İngiltere’de piyasaya sürülecek iki çarpıcı Launch Edition modeli sunulacak. S line spesifikasyonu bir temel olarak almak ve bir dizi canlı renkte sunulan bir tasarım odağı ve diğeri daha sportif bir eğime sahip olacak. Her biri bronz, beyaz veya siyah renkte 18 inç büyüklüğündeki jantlar, dış kaplamaya bağlı olarak, klasik Sport quattro’yu gösteren karanlık LED arka farlar, Singleframe’deki Audi halkaları için özel siyah renklendirme ve model tanımlayıcıları Bagaj kapağı ve bronz aksanla birlikte dahil olmak üzere çeşitli dış ve iç tasarım paketleri. 

Design Sketch

Yeni görünüm: iç tasarım
Sürücü odaklı kabin içinde, duygusal, özelleştirilebilir tasarımıyla göz, özellikle hava delikleri ve dijital gösterge grubu kompakt birimine çekiliyor. Tüm kontroller ve dokunmatik ekranlar güçlü bir şekilde sürücüye yönelik olar ak tasarlanmış.

Ön yolcu tarafındaki ekran ve hava menfez şeridi, siyah cam görünümlü bir alana entegre edilmiştir. Karanlıkta, kokpit, 30 seçilebilir renkte LED ışık elemanları içeren isteğe bağlı bir çevre ve ortam aydınlatma paketi ile hayata geçirilebilir. 

Kabin ayrıca çok daha geniştir, sürücü, ön yolcu ve arka yolcu için hayatı daha konforlu hale getirir. Kompakt dış boyutlara ve konik çatı hattına rağmen, arka koltuklardaki yetişkinler hala bol miktarda baş ve bacak odasından yararlanıyor. Bagaj kapasitesi 65 litre artarak 335 litreye yükseldi ve arka koltuklar katlanarak 1,090 litreye çıktı. Yük eşik yüksekliği, 67 santimetre rahat bir şekilde düşülmüş. 

Tamamen dijital: operasyon ve ekran
Yeni Audi A1 Sportback, dijital geleceğe uygundur. Giriş seviyesi SE bile standart olarak yüksek çözünürlüklü, 10.25 inç ekran ve çok işlevli bir direksiyon simidi ile tamamen dijital bir gösterge grubuna sahiptir. Geniş bir fonksiyon yelpazesine sahip isteğe bağlı Audi sanal kokpit, sürücünün doğrudan görüş alanındaki animasyonlu navigasyon haritaları ve bazı sürücü destek sistemlerinin grafikleri gibi kapsamlı ve çeşitli bilgileri sunar. 

Tamamen bağlanmış ve her zaman güncel: Bilgi ve Audi bağlantısı
 Tüm sürümler isteğe bağlı Gezinme Paketi veya Teknoloji Paketi ile alınabilir; birincisi, 10.1 inç MMI dokunmatik ekran ve daha yüksek özellikli Audi Sanal Kokpit ile sabit disk tabanlı MMI Navigasyon plus ekleyerek yukarıdakilerin her ikisini de artı Audi connect ve Audi Phone Box kablosuz şarj işlevselliği tarafından sunulan internet tabanlı hizmetler olarak belirtebiliriz. 

Audi connect’in takılı olduğu yerlerde, MMI navigasyon plus, hibrid rota rehberliği gibi A1 Sportback sürücü fonksiyonları sunar – bu, tüm trafik durumunu dikkate alarak buluttaki rotayı hesaplar. Diğer önemli noktalar, uydu harita görünümü ve birçok kentsel merkezin kesin harita görünümünü sunan yeni 3D şehir modelleridir. Yılda en fazla dört harita güncellemesi otomatik olarak indirilir ve ücretsiz olarak yükleniyor. 

Tüm versiyonlar için standart olan Audi akıllı telefon arayüzü, herkesin her zaman yeni A1 Sportback’de iyi bir şekilde bağlı olmasını sağlar. IOS ve Android akıllı telefonlarını Apple CarPlay ve Android Auto’yu kullanarak özel olarak programlanan MMI ortamında bir araya getiriyor ve iki USB arabirimi (1x USB-A, 1x USB-C daha fazla şarj akımı ile) sunuyor. 

Müzik ve akustik meraklıları, standart olarak sunulan bir Dijital Ses Yayıncılığı tuneri ve seçenekler listesinden mevcut olan Audi ses sistemi ve Bang & Olufsen Premium Ses Sistemini bulmaktan memnuniyet duyacaksınız. B & O sistemi, 560 watt’lık bir çıkışa sahip onbir hoparlör kullanır. 3D efekti, ön camı yansıtıcı bir yüzey olarak kullanır. 

Önce güvenlik: sürücü destek sistemleri
Audi A1 Sportback’in sürücü destek sistemleri de doğrudan menzilden geliyor. Kompakt otomobili öndeki araçtan doğru mesafede tutuyorlar, sürücünün şeritte kalmasını ve park etmesine yardımcı olmasını kolaylaştırıyorlar. 

Standart şerit kalkış uyarısı, sürücünün arabayı şeritte 40mph hızında tutmasına yardımcı olur. Ayrıca standart, A1 Sportback’in seçilen bir maksimum hızı aşmasını güvenilir biçimde engelleyen hız sınırlayıcısıdır. 

Bir başka standart özellik Audi pre sense front. Radar sensörü, sis gibi görünürlüğü zayıf olsa bile, diğer araçlar, yayaların ya da bisiklet sürücülerinin aracın önündeki kritik durumları tanır. Sistem daha sonra sürücüyü uyarmak için sesli ve görsel bir sinyal verir. Aynı zamanda, olası bir tam fren uygulamasına hazırlanır ve gerekirse, olası bir çarpışmayı önlemek veya etkisini azaltmak için otomatik acil durum frenlemesini başlatır. Gerekirse, opsiyonel Audi pre sense basic’in koruyucu önlemleri başlatılır. Ön emniyet kemerleri elektriksel olarak gergindir, camlar kapalı ve tehlike uyarı lambaları açık. 

İsteğe bağlı adaptif cruise assist de radar tabanlı. Audi A1 Sportback’i, öndeki araçtan istenen mesafede tutar. Araçta S tronic çift kavramalı şanzıman varsa, sistem 0 ila 124mph arasında bir hız aralığı kapsar; manuel şanzıman ile, menzil 19mph başlar. Stop-and-go trafiğinde, S tronic şanzımanlı A1 Sportback durur ve belirli koşullarda otomatik olarak tekrar hareket eder. 

Yeni Audi A1 Sportback ayrıca park etmeyi kolaylaştırmak için çeşitli opsiyonel sistemler sunmaktadır. İlk kez, arka park sistemine ek olarak bir geri kamera var. Sistemin ön ultrasonik sensörleri, aracın önündeki nesneleri tanır ve akustik ve görsel uyarılar çıkarır. Park yardım sistemi otomatik olarak paralel olarak A1 Sportback’i park eder ve en son haliyle, gerektiğinde birden fazla kez manevra yaparak dikey park yerlerine de park edebilir. Sistem paralel park alanlarından da çıkabilir. 

Hafif ve özellikle sağlam: gövde
Yeni Audi A1 Sportback’in gövdesi, yolcu hücresinin omurgasını oluşturan sıcak şekillendirilmiş çelikten yapılmış bileşenleri içerir. Rijit cisim ve hassas panel, çevik taşıma özellikleri ve gemide izinsiz gürültü olmaması için temel oluşturur. 2.07 metrekarelik bir ön alan ve 0.31’lik bir sürükleme katsayısı ile yeni A1 Sportback, çok az rüzgar direnci sunar. 

Güçlü ve verimli: motorlar
Şehirde veya yeni A1 Sportback menzilindeki güçlü ve verimli motorlar, daha uzaklara seyahat etmek, eldeki işe göre ölçülür. Turboşarj, direkt enjeksiyon ve standart olarak bir partikül filtresi ile geliştirilmiş, 95PS’den 200PS’ye kadar çıktıları olan verimli bir TFSI motoru seçeneği bulunmaktadır. 

Başlangıçta üç motor mevcut olacak: 30 TFSI, 1.0 litre kapasiteli ve 116PS gücüne sahip üç silindirli bir ünite, 35 TFSI’da talep üzerine verimlilik sistemi (COD) bulunan 150PS 1.5 litrelik dört silindirli bir motor, ve açıkça performans odaklı üst modele güç verecek olan 320 Nm (236.0 lb-ft) torka sahip 2.0 litrelik 200PS TFSI. Bunlar kısa bir süre sonra 95PS çıkışlı 25 TFSI ana motor tarafından takip edilecektir. Tüm motorlar, standart olarak altı vitesli bir S tronic şanzıman kullanan 200PS varyantı haricinde, manuel şanzıman veya yedi vitesli S tronic çift kavramalı şanzımana bağlanabilir. 

Harekete geçmek için tasarlandı – süspansiyon ve yardımcılar
Yeni Audi A1 Sportback’in şasi konfigürasyonu çevik kullanım ve zorlayıcı bir sürüş deneyimi sunuyor. Ön süspansiyon bir McPherson yapımıdır; Arkada kompakt, hafif bir burulma kirişi kullanılır. Standart süspansiyona alternatif olarak, bir tauter spor süspansiyonu ve ayarlanabilir amortisörleri içeren bir kurulumun yükseltilmesi, ayrıca bir ses aktüatörü, kırmızı fren kaliperleri ve daha büyük fren diskleri dahil olmak üzere diğer sürücü odaklı eklentilerin bir seçeneği var. ve Audi sürüşü adaptif dinamik sistemi seçer. Bu, sürücülerin sürüş özelliklerini etkileyen dört moddan birini seçmelerine olanak tanır: otomatik, dinamik, verimlilik ve bireysel.

2018 Yazının sonundan itibaren sipariş verme
Yeni Audi A1 Sportback, Kasım ayında İngiltere’de ilk teslimatlar öncesinde sipariş verilebilecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here