COMPACT SUV AİLESİNİN YENİ ÜYESİ: AUDI A1 SPORTBACK

0
3592

Portföydeki en küçük Audi çok daha fazla iç alan, dijital gelecek için yeni teknoloji ve bir yardım sistemleri sistemine kavuşuyor.

  • Zeminden tamamen yeni tasarım
  • 30 TFSI (116PS) manuel ve S tronic piyasaya sunuldu
  • Gelecek yılın başında siparişe açık 25 TFSI (95PS), 35 TFSI (150PS) ve 40 TFSI S line Yarışması (200PS)  bekleniyor
  • Tam boy sınıftan bilgi-eğlence kavramları
  • Daha fazla güvenlik ve rahatlık için yeni sürücü destek sistemleri
  • SE Sport ve S hat özellikleri mevcut.
  • LED farlar ön ve arka, 10.25 ”tam dijital gösterge paneli,  Audi Smartphone Arayüzü ve Audi pre sense Ön standart olarak veriliyor.
Küçük ama ciddi beş kapılı bir Sportback olarak sunulan, tamamen yeni Audi A1 modeli, en yeni eğlence ve sürücü yardımı konseptleri ile birlikte, 80’lerin markayı tanımlayan Ur quattros’undan klasik özelliklerle bütünleşen dinamik yeni bir stile sahip.

2010’dan beri Audi, A1’e kadar olan her şeyi sıkıştırıyor – kentsel ortamın ölçüsüne sahip, ancak aynı zamanda mesafeye de uygun olan birinci sınıf bir alt hat hatchback’i ve bu küçümseyici oranın tamamen yeni ikinci neslidir. Audi markasına giriş noktası artık kanatlarda bekliyor. Sadece beş kapılı Sportback olarak sipariş vermek için mevcut olan bu otomobil, bu ayın sonunda ilk teslimatların öncesinde, mutlak modernliği birleştiren, 80’lerin marka tanımlayan Ur quattros’larından alınan klasik detaylarla dinamik yeni stil ve çağdaş tam boy sınıf ile eşit olarak infotainment ve sürücü destek sistemleri ile tamamlar.

Dış tasarım: Çarpıcı, Ur-quattro’nun genleri ile amaca yönelik olarak
A1 Sportback, önemli ölçüde büyüdü – 56 milimetre uzatıldı, şimdi 4.03 metre. Aynı zamanda, genişliği 1,74 metrede neredeyse aynı kalırken, sadece 1.41 metre yüksekliğinde (anteni hariç), geniş pist ve kısa çıkıntılarla daha fazla vurgulanan düşük sallantılı bir duruşu muhafaza eder. Geniş, alçak yerleştirilmiş Singleframe ızgarası ve ima edilen yan hava girişleri, üzerinde, 1984’teki markanın ralli simgesi olan Sport quattro’ya saygı duyan üç düz kaput yarıkları olan ayırt edici cepheye hükmediyor.

Yeni A1 Sportback, Audi Ur-quattro ve Sport quattro atalarına yandan bakıldığında da başını salladı: Geniş, düz eğimli C-direği, dururken bile aracı ileriye doğru itiyor gibi görünüyor. Mythos black veya Manhattan greyinde bulunan çatı kontrast çizgisi, C sütununun üstünden biter. Bu, tavanın daha düz olduğu ve tam arabanın da daha alçaltılmış olduğu izlenimini verir. Kanatlardaki tüm çizgiler, pencere kenarından eşiğe doğru, kama şeklinde arkaya doğru eğimlidir. Aralarında belirgin bir şekilde vurgulanan tekerlekler ve alçak omuz çizgisi, A1 Sportback’e yolda sağlam bir duruş sağlar. Kanatların kenarları arasındaki düşük çizgi, görsel odak noktasını daha da aşağı doğru çeker.

Tam LED ışıkların ayırt edici gündüz yanan ışık grafikleri, hidrofil olarak bilinen, yelken dinamik kanat şekillerini yansıtır. Ana ışık fonksiyonları için panjurların tasarımı da yelkenlerden ilham alıyor. Kanatlardaki kanat bölümleri maksimum genişlik izlenimi yaratır. Farların üst kısmındaki küçük eşkenar dörtgen bölümleri ile birlikte düşük ayarlı, konsantre bir görünüm, sportif bir görünüm sağlar.

Dinamik segmentasyon motifi, aynı zamanda anında ayırt edilebilen A1 ışık grafiklerini güçlendirmek için arka ışıklara da sahiptir. Lensin çarpıcı 3B geometrisinde kaplıdır. Grafiğin karanlıkta bulunan kesintisiz ışık düzeni, iki parçalı arka ışıkların dikkat çekici bir özelliğidir.

Yeni A1 Sportback, bir seçenek olarak, A direğinden tavan kenarı spoylerine uzanan bir karşıt çatı rengi ile birleştirilebilen on renk seçeneğiyle sunulur. Dış ayna gövdesi, yan ön spoyler dudakları ve yan eşikler de kontrast renkte mevcuttur.

Ufukta benzersiz özellikler
Yeni A1 Sportback SE, Sport ve S line spesifikasyon seçenekleriyle birlikte sunulacak ve S line modelinde otomobilin dinamik karakteri birçok özellik sayesinde özellikle ferahlığa sahip.

Bunlar arasında daha büyük hava girişleri, ek eşik çıtaları, iki yüzgeçli ve daha büyük bir arka kanatlı kapağın altında merkezi olarak uzanan uzun bir yarık vardır. Model aralığının en üst kısmında yer alan bağımsız bir özellik, yalnızca 200PS’li 40 TFSI için ayrılan S line Competition’dır. 2019’un başlarında sipariş için açılması bekleniyor ve benzersiz 17 inçlik platin gri alaşımlı jantlar, kırmızı fren kaliperleri, platin gri kapı aynaları, ayarlanabilir amortisörler ve ikiz egzoz boruları ile spor süspansiyon ile kendi gücünü ve amacını ekliyor.

Bu trim seviyelerine ek olarak, en son A1, selefinin zaten çok çeşitli tekliflerini de genişletiyor ve bireysel dokunuşlar, iki çarpıcı özel baskı modeli – A1 S line Contrast Edition ve S line Style Edition – eklemek için kapsamı vurgulamak için bir araç olarak S line spesifikasyonunu bir temel olarak almak ve çeşitli canlı renkler sunmak, hem tasarım odaklı hem de daha sportif bir eğime sahip. Her biri, bronz veya siyahın dış yüzeyine bağlı olarak 18 inç büyüklüğünde geniş jantlar, klasik Sport quattro’yu gösteren karanlık LED arka farlar, Tek çerçevedeki Audi halkaları için özel siyah renklendirme ve bagaj kapağındaki model tanımlayıcıları gibi unsurlara sahip olacak. özel vurgularla çeşitli dış ve iç tasarım paketleri.

Yeni görünüm: iç tasarım
Sürücü odaklı kabin içinde, duygusal, özelleştirilebilir tasarımıyla göz, özellikle hava delikleri ve dijital gösterge grubu kompakt birimine çekilir. Tüm kontroller ve dokunmatik ekranlar güçlü bir şekilde sürücüye yöneliktir. Ön yolcu tarafındaki ekran ve hava menfez şeridi, siyah cam görünümlü bir alana entegre edilmiştir. Karanlıkta, kokpit, 30 seçilebilir renkte LED ışık elemanları içeren isteğe bağlı bir çevre ve ortam aydınlatma paketi ile hayata geçirilebilir.

Kabin ayrıca çok daha geniştir, sürücü, ön yolcu ve arka yolcu için hayatı daha konforlu hale getirir. Kompakt dış boyutlara ve konik çatı hattına rağmen, arka koltuklardaki yetişkinler hala bol miktarda baş ve bacak odasından yararlanıyor. Bagaj kapasitesi 65 litre artarak 335 litreye yükseldi ve arka koltuklar katlanarak 1,090 litreye çıktı. Yük eşik yüksekliği, 67 santimetre rahat bir şekilde düşüktür.

Tamamen dijital: operasyon ve ekran
Yeni Audi A1 Sportback, dijital geleceğe uygundur. Giriş seviyesi SE bile standart olarak yüksek çözünürlüklü, 10.25 inç ekran ve çok işlevli bir direksiyon simidi ile tamamen dijital bir gösterge grubuna sahiptir. Geniş bir fonksiyon yelpazesine sahip isteğe bağlı Audi sanal kokpit, sürücünün doğrudan görüş alanındaki animasyonlu navigasyon haritaları ve bazı sürücü destek sistemlerinin grafikleri gibi kapsamlı ve çeşitli bilgileri sunar.

Tamamen bağlanmış ve her zaman güncel: Bilgi ve Audi bağlantısı
Yeni A1 Sportback’deki infotainment konsepti, tam boyutlu sınıftan filtrelenmiştir. MMI telsizi, İngiltere’de standart olarak geliyor – direksiyondaki çok işlevli tuşlar, tamamen dijital gösterge panelindeki akıllı telefon tarzı dokunmatik ekran veya en yeni ses kontrolü ile kullanılabilir. Tüm sürümler, 10.1 inç MMI dokunmatik ekran ve daha yüksek özellikli Audi Sanal Kokpit, ayrıca Audi connect ve Audi Phone tarafından sunulan çeşitli internet tabanlı hizmetler ile sabit disk tabanlı MMI Navigasyon plus ekleyen isteğe bağlı Teknoloji Paketi ile donatılabilir. Kutu kablosuz şarj işlevselliği.

Audi connect’in takılı olduğu yerlerde, MMI navigasyon plus, hibrid rota rehberliği gibi A1 Sportback sürücü fonksiyonları sunar – bu, tüm trafik durumunu dikkate alarak buluttaki rotayı hesaplar. Diğer önemli noktalar, uydu harita görünümü ve birçok kentsel merkezin kesin harita görünümünü sunan yeni 3D şehir modelleridir. Yılda en fazla dört harita güncellemesi otomatik olarak indirilir ve ücretsiz olarak yüklenir.

Tüm versiyonlar için standart olan Audi akıllı telefon arayüzü, herkesin her zaman yeni A1 Sportback’de iyi bir şekilde bağlı olmasını sağlar. İOS ve Android akıllı telefonlarını Apple CarPlay ve Android Auto’yu kullanarak özel olarak programlanan MMI ortamında bir araya getiriyor ve iki USB arabirimi (1x USB-A, 1x USB-C daha fazla şarj akımı ile) sunuyor.

Müzik ve akustik meraklıları, standart olarak sunulan bir Dijital Ses Yayıncılığı tuneri ve seçenekler listesinden mevcut olan Audi ses sistemi ve Bang & Olufsen Premium Ses Sistemini bulmaktan memnuniyet duyacaktır.

B & O sistemi, 560 watt’lık bir çıkışa sahip onbir hoparlör kullanır. 3D efekti, ön camı yansıtıcı bir yüzey olarak kullanır.

Önce güvenlik: sürücü destek sistemleri
Audi A1 Sportback’in sürücü destek sistemleri de doğrudan menzilden geliyor. Kompakt otomobili öndeki araçtan doğru mesafede tutuyorlar, sürücünün şeritte kalmasını ve park etmesine yardımcı olmasını kolaylaştırıyorlar.

Standart şerit kalkış uyarısı, sürücünün arabayı şeritte 40mph hızında tutmasına yardımcı olur. Ayrıca standart, A1 Sportback’in seçilen bir maksimum hızı aşmasını güvenilir biçimde engelleyen hız sınırlayıcısıdır.

Bir başka standart özellik Audi pre sense front. Radar sensörü, sis gibi görünürlüğü zayıf olsa bile, diğer araçlar, yayaların ya da bisiklet sürücülerinin aracın önündeki kritik durumları tanır. Sistem daha sonra sürücüyü uyarmak için sesli ve görsel bir sinyal verir. Aynı zamanda, olası bir tam fren uygulamasına hazırlanır ve gerekirse, olası bir çarpışmayı önlemek veya etkisini azaltmak için otomatik acil durum frenlemesini başlatır. Gerekirse, opsiyonel Audi pre sense basic’in koruyucu önlemleri başlatılır. Ön emniyet kemerleri elektriksel olarak gergindir, camlar kapalı ve tehlike uyarı lambaları açık.

İsteğe bağlı adaptif hız desteği de radar tabanlı. Audi A1 Sportback’i, öndeki araçtan istenen mesafede tutar. Araçta S tronic çift kavramalı şanzıman varsa, sistem 0 ila 124mph arasında bir hız aralığı kapsar; manuel şanzıman ile, menzil yaklaşık 18mph başlar. Stop-and-go trafiğinde, S tronic şanzımanlı A1 Sportback durur ve belirli koşullarda otomatik olarak tekrar hareket eder.

Yeni Audi A1 Sportback ayrıca park etmeyi kolaylaştırmak için çeşitli opsiyonel sistemler sunmaktadır. İlk kez, arka park sistemine ek olarak bir geri kamera var. Sistemin ön ultrasonik sensörleri, aracın önündeki nesneleri tanır ve akustik ve görsel uyarılar çıkarır.

Park yardım sistemi otomatik olarak paralel olarak A1 Sportback’i park eder ve en son haliyle, gerektiğinde birden fazla kez manevra yaparak dikey park yerlerine de park edebilir. Sistem paralel park alanlarından da çıkabilir.

Hafif ve özellikle sağlam gövde
Yeni Audi A1 Sportback’in gövdesi, yolcu hücresinin omurgasını oluşturan sıcak şekillendirilmiş çelikten yapılmış bileşenleri içerir. Rijit cisim ve hassas panel, çevik taşıma özellikleri ve gemide izinsiz gürültü olmaması için temel oluşturur. 2.07 metrekarelik bir ön alan ve 0.31’lik bir sürükleme katsayısı ile yeni A1 Sportback, çok az rüzgar direnci sunar.

Güçlü ve verimli: motorlar
Piyasaya sunulduğunda, Audi A1, ilk olarak 1.0 litre kapasiteli ve 116PS – 30 TFSI kapasiteli üç silindirli bir ünite ile kullanılabilir. 200Nm’lik tepe torku 2,000’den 3,500rpm’ye kadar, 7-hızlı S tronic versiyonunda (6-vitesli manuel için 9,5s) 9.4 saniyede 62mph’ye hızlanmayı ve her iki versiyonda da 126mph’lik bir en yüksek hızı sağlayarak mümkün. SE modellerine standart olarak monte edilen 15 inçlik alaşım jantlarda, 108 g / km CO2, hem manuel hem de S tronic versiyonlarında WLTP test prosedürüne göre 58,9mpg’lik bir kombine yakıt tüketimi rakamına karşılık gelir.

Lansmanından hemen sonra, ürün giriş seviyesi 25 TFSI motorunda 95PS’de başlayan ve 1.5 litrelik dört silindirli 35 TFSI’da talep üzerine silindirli (COD) 150PS’ye çıkan güç çıkışlarını içerecek şekilde artacak. 320 Nm (236.0 lb-ft) torklu 2.0 litrelik 200PS TFSI, performans odaklı amiral gemisi modeline güç katacak.

Tüm motorlar, turboşarj, direkt enjeksiyon ve standart olarak bir partikül filtresi ile geliştirilir ve bir manuel şanzıman veya yedi hızlı S tronic çift kavramalı şanzıman ile bağlantılı olabilir. -Speed ​​S tronic şanzıman.

Harekete geçmek için tasarlandı – süspansiyon ve yardımcılar
Yeni Audi A1 Sportback’in şasi konfigürasyonu çevik kullanım ve zorlayıcı bir sürüş deneyimi sunuyor. Ön süspansiyon bir McPherson yapımıdır; Arkada kompakt, hafif bir burulma kirişi kullanılır.

SE ve Sport’ta standart süspansiyona alternatif olarak, ta spor spor süspansiyonu S line modellerine standart olarak yerleştirilmiştir. Audi drive select adaptif dinamizm sistemi, sürücülerin sürüş özelliklerini etkileyen dört mod arasından seçim yapabilmelerini sağlar: otomatik, dinamik, verimlilik ve kişisel, ve tüm Sport modellerine ve standart olarak üzerine monte edilmiştir.

 

A1 Sportback 30 TFSI 116PS Detayları

Şartname transmisyon Kombine MPG CO2 (g / km)
GD 6 vitesli manuel 58,9 108
Spor 6 vitesli manuel 57.6 111
S Line 6 vitesli manuel 57.6 111
GD 7 vitesli S tronic 58,9 108
Spor 7 vitesli S tronic 58,9 110
S Line 7 vitesli S tronic 58,9 110

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here