Deneme Sürüşü: Kendi Küçük, İlgisi Büyük “Renault Twizy”

0
15925

Elektrikli otomobiller ve motosikletler gündemin tam ortasına geldiğimiz bu günlerde çok güzel bir motosikleti, Renault Twizy’i test etme fırsatımız oldu.

Renault Twizy, şehir içi trafikte hızlı yol almanızı hedefleyerek tasarlanmış iki kişilik bir elektrikli araç. Ruhsatta motosiklet olarak konumlandırılmış. Aslında dış faktörleri saymazsak kullanması çok kolay ve zevkli bir araç. Sessiz sedasız, hayalet gibi ilerleyen araç, düşük ağırlığı sayesinde kolayca ivmeleniyor, motosiklet gibi kıvrak manevralar yapabiliyor. Ama motosiklet sürücülerinin sürekli yakındığı sorunların tümünü de yaşatıyor!

Şehir içinde  kullanım sorulukları da yok değil, Yol vermeyenler, umursamayanlar ve sıkıştırmaktan zevk alan vatandaşlar …
İstanbul’ da yeri geliyor çok keyifli yeri geliyor sizi korkutabilir. Sırf bu “akülü mü” “fiyatı ne kadar” “ne yakıyor” “bu ne yaaa” soruları sormak için sürücülerin üzerinize kırabilirler.

Dört tekerli motosiklet ama “gidon” yerine Renault otomobilinin direksiyonu ile yön veriyorsunuz.

Mini elektrikli bir otomobil sürüş hissine sahip ama oturma posizyonu bir motosiklet gibi… Sadece arkada koltudan size sarılmak zorunda değil. Çünkü o da bir koltukta oturuyor.

Emniyet kemerini takıp daha güvenli bir yolculuk yapıyorsunuz.

Yol yüzeyine bağlılığını garantileyen sert süspansiyon ve dolgu lastiklerle otomobil konforu sunmuyor, ama hiçbir otomobil de 70 km mesafeyi .5 TL’ye kat edemiyor!


Güvenlik bahsedersek Twizy’de 4 noktalı ön emniyet kemeri ve arka emniyet kemeri dışında bir de sürücü için hava yastığı olmadığını belirtelim.


Kesinlikle rotanızı planlayıp yola çıkmalısınız ani program değişikliklerinde tam şarjla ulaşılabilecek menzil tam kestirilemiyor. Tedirginlik yaşayabilirsiniz. Bu tedirginlik cep telefonunun şarjının bitmesinden daha büyük.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here