ELEKTRİKLİ DEV: MERCEDES-BENZ EQC (+ FOTO GALERİ)

0
9901

 

 

Yeni Elektrikli SUV , teknoloji markası EQ altında ilk Mercedes-Benz modeli olarak Mercedes-Benz EQC tanıtıldı. Yeni Mercedes-Benz EQC markanın alışılmış bir çok detay tasarımına ve renk özelliklerine sahip.

 Hem iç hem de dış tasarımda, EQC Progressive Luxury’in tasarım deyimini somutlaştırıyor. Bu, güzelliğin, dijital ve analog elemanların bilinçli çatışmasının yanı sıra, sezgisel ve fiziksel tasarımın kusursuz birleştirmesiyle ortaya çıkarıyor.

Kaslı gövdesi nedeniyle, EQC Compact bir SUV olarak sınıflandırılmıştır. Düşük bel çizgisine sahip genişletilmiş tavan çizgisi ve pencere düzeni ve arkadaki coupé benzeri çatı girintisi, onu bir SUV ve bir SUV coupé arasında bir yere konumlandırıyor.

Önde göze çarpan bir özellik, ön farları ve ızgarayı saran büyük siyah panel yüzeyidir. Siyah panel, tipik bir Mercedes-Benz özelliği olarak torç benzeri gündüz yanan lambalar arasında görsel bir bağlantı olarak bir optik fiber ile üstte sınırlanmıştır. Geceleri bu neredeyse kesintisiz, yatay bir ışık hattı oluşturuyor. 

Standart MULTIBEAM LED farların iç muhafazaları ve tüpleri çok parlak siyah renktedir. Karşıt renk tonları, modelin yeni EQ ailesine üyeliğini doğru bir şekilde onaylıyor. Siyah arka plan üzerinde mavi şeritler ve MULTIBEAM yazısı da mavi renkte olması elektrikli bir SUV olduğunu belirtmeye yetiyor…

EQC’nin yüksek kaliteli iç mekanı da avangard elektro görünüşe öncülük ediyor. Bir örnek, bir hi-fi amplifikatörün soğutma nervürlerine benzeyen gösterge panelinin nervürlü kenarıdır. Gösterge paneli sürücü odaklı bir kokpit olarak tasarlanmıştır. Tipik Mercedes-Benz kanat profili, sürücü alanında “kesik” ile asimetriktir. Kokpitin görsel özelliklerinden birinin bulunduğu yer burasıdır. 

Ürün ve teknoloji markası EQ altında ilk Mercedes-Benz

 • EQ “Elektrikli Zeka” anlamına gelir
 • “Emotion” ve “Intelligence” markalarının Mercedes-Benz marka değerlerinden türetilmiştir.
 • EQC (kombine güç tüketimi: 22,2 kWh / 100 km; kombine CO 2 emisyonları: 0 g / km, geçici rakamlar) 1 Mercedes-Benz’in tüm elektrikli araçların büyüyen ailesinin bir parçasıdır
 • Bir akü-elektrik tahrik sistemi için tüm gereksinimleri karşılamak için tasarlandı
 • Konfor, kalite ve çalışma aralığı ile ilgili özelliklerinin toplamında ikna edici
 • NEDC’ye göre 450 km’den fazla bir elektrik aralığı (geçici şekil)

Tasarımda ilerici

Avant-garde elektrik bakışının öncüsü

 • İlerleyen lüks geleceğe giden yolu işaret ediyor
 • Çarpıcı ön özellik olarak büyük siyah panel yüzey
 • Torç benzeri gündüz sürüş lambalarına görsel bir bağlantı olarak optik fiberler
 • Sportif, gergin siluet
 • Tüketici elektroniği dünyasından ilham alan yenilikçi iç tasarım

… Heyecan verici dinamik

 • Her bir aksta, 300 kW’lık bir kombine çıkış ile kompakt bir elektrik aktarma organı
 • Dört tekerden çekişli bir aracın üstün sürüş özellikleri
 • Farklı özelliklere sahip çeşitli sürüş modları
 • Pilin geri çekilmesi, müşterinin istediği gibi, direksiyon simidinin arkasındaki vites değiştirme kumandaları kullanılarak ayarlanabilir. “D Auto” modunda, EQC, ECO Assist yardımı ile duruma göre iyileşmeyi de adapte edebilir.

… Elektrikli araçlar arasında Mercedes-Benz

 • Yeni geri yükleme yönetim işlevlerine sahip yeni nesil sürüş destek sistemleri
 • Kapsamlı çarpışma testi programı
 • Akü ve elektrik akımı taşıyan tüm bileşenler için sıkı ek gereksinimler
 • Önceden iklimlendirme, kış aylarında kazıma buzları anlamına gelmez ve yaz aylarında terleme olmaz.
 • Son derece sessiz iç
 • Trailblazing MBUX multimedya sistemi – Çok sayıda EQ-özel fonksiyonla Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi
 • Bir römork bağlantı istek üzerine mevcuttur. Maksimum çekme kapasitesi (frenli) 1800 kg
 • Bremen’de Mercedes-Benz fabrikasında devam eden seri üretime entegrasyon
 • Daimler iştiraki Deutsche Accumotive tarafından üretilen pil

… Sadece bir arabadan daha fazlası ve hareketlilikte yeni bir çağın sembolü

 • Bugünün ve yarının elektromobilitesine yönelik kapsamlı hizmetler
 • Şeffaflık ve planlama kesinliği ile rahat, karmaşık olmayan seyahat
 • “EQ Topluluğu” nda vizyonerler, iş adamları ve kanaat önderleri ile diyalog
 • 2019/20 sezonu için Formula E’ye giriş

Powertrain: Dinamik performans verimliliği karşılar

Yeni ürün ve teknoloji markası EQ altında piyasaya sürülen ilk Mercedes-Benz modeli olarak EQC, her aksta kompakt elektrikli aktarma organları ile yepyeni bir sistemi geliştirmeye sahiptir. Bunlar, EQC’ye dört tekerlekten çekişin sürüş özelliklerini verir.

Güç tüketimini azaltmak ve dinamizmi arttırmak için, elektrik aktarma organları farklı şekilde yapılandırılmıştır: ön elektrikli motor, düşük ve orta yük aralığında mümkün olan en iyi verimlilik için optimize edilmiştir, arka taraf ise dinamizmi belirler. Birlikte, 300 kW’lık bir çıkış ve maksimum 765 Nm’lik bir tork üretirler.

Mercedes-Benz mühendisleri bir dizi önlemle daha sessiz bir sürüşe sahiptir. EQC’de, powerpack’ler iki noktada kauçuk tutucular ile izole edilmiş. Bu etkili izolasyon, yalıtım önlemleri ile desteklenmiştir. Sonuç olarak, EQC’nin içi son derece sessizdir.

80 kWh (NEDC) enerji içeriğine sahip lityum-iyon batarya, aracı güç ile besliyor. Güç tüketimi ve elektrikli araçların yelpazesi sürüş tarzına çok bağlı. EQC, sürücüyü her biri farklı özelliklere sahip beş sürüş programına sahip: KONFOR, ECO, MAX RANGE, SPORT ve bireysel olarak uyarlanabilir bir sürüş programı. Daha ekonomik sürüş modlarında, sürücüyü güç tasarrufuna yönlendiren gaz pedalı önemli bir rol oynar. Sürücü, direksiyon simidinin arkasındaki vites kulaklarını kullanarak geri kazanma seviyesini de etkileyebilir.

ECO Assist sistemi, sürücüye öngörüldüğünde sürüş sırasında kapsamlı destek sağlıyor. Sürücüyü hızlandırmaya uygun olduğunda sürücüye yol gösteriyor, örn. Araç hız sınırı yaklaştığından ve geri çekilme ve özel toparlanma kontrolü gibi işlevlerleri, navigasyon verileri, trafik işareti tanıma ve akıllı güvenlik görevlilerinden gelen bilgiler (radar ve stereo kamera) birbirine bağlanıp ve işleniyor.

Teknik veriler [3]

CO 2 emisyonları 0 g / km
Güç tüketimi (NEDC) 22,2 * kWh / 100 km
Menzil (NEDC) 450 * km’den fazla
Sürüş sistemi 2 asenkron motor, dört tekerden çekiş
Çıktı 300 kW (408 bg)
Tepe tork 765 Nm
En yüksek hız 180 km / s (yönetilen)
Hızlanma 0-100 km / s 5.1 s
pil Lityum iyon
Pil enerji içeriği (NEDC) 80 kWh
Pil ağırlığı 650 kg
Uzunluk / genişlik (aynalarla) / yükseklik 4,761 / 1,884 (2,096) / 1,624 mm
İz genişliği (F / R) 1,625 / 1,615 mm
Dingil açıklığı 2,873 mm
Önyükleme kapasitesi (ekipmana bağlı olarak) CA. 500 l
Boş ağırlık / perm. GVW / ödeme yükü (DIN) 2,425 * / 2,930 / 505 kg
Yük yükleme maks. (% 12) 1,800 kg

* geçici veri

Şarj: Esnek ve Hızlı

Standart olarak EQC, 7,4 kW kapasiteli su soğutmalı bir dahili şarj cihazı (OBC) ile donatılmıştır ve bu sayede evde veya kamuya açık şarj istasyonlarında AC şarj için uygundur.

Bir Mercedes-Benz Wallbox’ta şarj etmek, bir ev tipi prizden üç kat daha hızlıdır. Avrupa ve Amerika’da CCS (Birleşik Şarj Sistemleri), Japonya’daki CHAdeMO veya Çin’deki GB / T ile, örneğin EQC için standart olan DC şarjı ile daha hızlıdır. SoC’ye (şarj durumu) bağlı olarak, EQC uygun bir şarj istasyonunda maksimum 110 kW’a kadar maksimum çıkışla şarj edilebilir. Yaklaşık 40 dakika içinde, batarya yüzde 10 – 80 SoC’den (geçici veri) şarj edilebilir.

Multimedya sistemi MBUX: EQC’ye özgü fonksiyonlarla

EQC, multimedya sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi – ürün yelpazesi, şarj durumu ve enerji akışı gibi çok sayıda EQ’ya özel fonksiyona sahiptir. EQ-optimize edilmiş navigasyon, sürüş modları, şarj akımı ve kalkış saati de MBUX üzerinden kontrol edilebilir ve ayarlanabilir.

MBUX ekranı, sayısız EQ özelliğinin gruplandırıldığı özel bir EQ kutbuna sahiptir. Alternatif olarak kullanıcı, sol alt kontrol panelindeki bir tuşla MBUX sisteminin EQ menüsüne doğrudan erişebilir. Doğal dil tanıma sayesinde, EQ özel ses kontrolü sürücünün EQC’yi çalıştırmasına yardımcı olur.

Akıllı hizmetler: Baştan sona rahat yolculuk

Mercedes ile EQ bugünün ve yarının elektromobilitesine yönelik kapsamlı hizmetler sunuyor. Piyasaya sürülmesi planlanan EQC’nin en önemli yeni hizmetleri ve işlevleri şunlardır:

 

Ön giriş klima kontrolü : Bu, aracın iç kısmının hareket halindeyken istenen sıcaklıkta olmasını sağlar. Doğrudan MBUX veya Mercedes me App üzerinden programlanabilir. Isı pompası ve elektrikli ısıtıcı güçlendiriciler ile sofistike bir sistem, önceden iklimlendiriyor.

EQ optimize edilmiş navigasyon her zaman dikkate kısa şarj zaman ayırdığınız en hızlı güzergahı üzerinde bulunması hesaplama dayandırır. Rota planlaması, değişikliklere dinamik olarak yanıt verir ve hem araçta hem de gemide, yani harici olarak (Mercedes me Uygulaması aracılığıyla) ve araç içinde gerçekleştirilebilir. EQ tarafından optimize edilen navigasyon sayesinde, Mercedes-Benz müşterileri şarj istasyonlarını kolayca bulabilir ve Mercedes me Charge , ulusal sınırların ötesinde çok sayıda tedarikçinin şarj istasyonlarına rahat erişim sağlar. Bu durumda müşteriler basit muhasebe ile entegre ödeme fonksiyonundan faydalanırlar.

Aktif ve pasif güvenlik: EQC’ye özel güvenlik konsepti

EQC, en yeni nesil Mercedes-Benz sürüş destek sistemleri ile donatılmıştır. Sürüş Yardımı paketinde, bunlar bir geri tepmenin sonuna yaklaşırken öngörülen hız ayarlaması gibi yeni fonksiyonları içerir: bir geri tepme tespit edildiğinde, Aktif Mesafe Yardımı DISTRONIC bir önlem olarak hızı yaklaşık 100 km / saate düşürür. Otoyoldaki bir geri dönüşte, şerit kılavuz sistemi, acil durum hizmetleri için boş alan bırakarak aracı merkezden uzak tutar.

EQC ayrıca pasif emniyetle ilgili en yüksek gereksinimleri de karşılar: Her zamanki kapsamlı çarpışma test programına ek olarak, Mercedes-Benz, aküye ve elektrik akımını taşıyan tüm bileşen parçalarına özellikle sıkı güvenlik standartlarını uygular. Bu standartlar yasal gereklilikleri aşmaktadır. EQC’nin araç yapısı, elektrikli bileşenlerin ve akünün özel gereksinimlerine uyacak şekilde uyarlanmıştır ve normal yüksek güvenlik seviyesine ulaşacak şekilde yapılandırılmıştır. Örneğin, yeni bir alt çerçeve ön kısımda bulunan sürücü bileşenlerini çevreler ve bu birim normal montaj noktaları tarafından desteklenir.

Akünün mekanik koruması: Yüksek güvenlikli tasarım, araç tabanının altındaki yüksek voltajlı akünün montaj konumu ile başlar. Enerji depolama birimi, enerjiyi emebilen sabit bir çerçeve ile çevrelenmiştir. Deformasyon elemanları çerçeve ve batarya arasına monte edilir ve bunlar ciddi bir yan etki durumunda ilave kuvvetleri emebilir. Akünün ön tarafında bulunan bir batarya muhafazası, yabancı cisimler tarafından delinmesini önleyebilir.

Yüksek voltajlı sistemin elektriksel koruması: Yüksek voltajlı tahrik sistemleri ile Mercedes-Benz’in kapsamlı deneyimi, kaza durumunda devreye giren çok aşamalı bir güvenlik konseptine yol açmıştır. Yüksek voltaj sistemi, kazanın şiddetine göre otomatik olarak tersine çevrilebilir veya geri alınamaz şekilde kapanır. Acil durum ekiplerinin yüksek voltaj sistemini manuel olarak devre dışı bırakabileceği kapatma noktaları da vardır.

Test: Dünya çapında dayanıklılık testleri

Pazar lansmanı ile, EQC’nin 200 prototip ve üretim öncesi araçları, dört kıtada (Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika) birkaç milyon kilometreyi kapsayan testlerde yer alacak. Test programı 500’den fazla bireysel test içermektedir. Tüm Mercedes-Benz araçları gibi, EQC zorlu standart test programını geçmelidir. Ayrıca, elektrikli güç aktarma organları, yakıt hücresi ve tüm aktarma organları bileşenlerinin etkileşimi için özel testler de vardır.

Bu süreçte, test uzmanları, dijital test çalışmalarından elde edilen kapsamlı bulgulara dayanarak, hem aracın güçlendirilebilirliğini hem de örneğin çarpışma davranışı, aerodinamik ve NVH (gürültü, titreşim, sertlik) simülasyonunu sağlamak için kullanılırlar. Ek olarak, Sindelfingen’deki Mercedes-Benz Teknoloji Merkezi’nde çok sayıda test cihazı üzerinde yoğun testler var. Dijital ve gerçek test arasındaki oran yaklaşık yüzde 35 ila 65’tir.

Üretim: Bremen fabrikasında tüm hızıyla hazırlıklar

EQC’nin seri üretimi, Bremen’deki Mercedes-Benz fabrikasında 2019’da başlayacak. Bunun için hazırlıklar zaten tamamen devam ediyor. Yeni EQC, tamamen elektrikli araç olarak devam eden seri üretime entegre edilecek. En son üretim teknolojileri kullanılacaktır.

Mercedes-Benz’in ilk kez yeni ürün ve teknoloji markasını elektromobilite için sunduğu 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda yapılmıştı.

2019 yılının ortalarında şu anda zaman geldi: EQC (kombine güç tüketimi: 22,2 kWh / 100 km; kombine CO 2emisyonlar: 0 g / km, geçici rakamlar) 1, EQ markası altında piyasaya sürülen ilk Mercedes-Benz aracıdır. Dikişsiz, net tasarımlı ve renkli tasarımıyla öne çıkan marka, Progressive Luxury’in tasarım deyimini temsil ederken avangard elektrik görünümünün öncüsüdür. Kalite, güvenlik ve konfor bakımından EQC, elektrikli araçlar arasında Mercedes-Benz ve özelliklerinin toplamında oldukça ikna edici. Bunlara 300 kW’lık kombine çıkışlı ön ve arka akslarda iki elektrik motoru sayesinde dinamik performans eşlik ediyor. Gelişmiş bir çalışma stratejisi, NEDC’ye (geçici şekil) 1 göre 450 km’den fazla bir elektrik aralığı sağlar. EQ ayrıca Mercedes ile kapsamlı hizmetler sunuyor ve elektromobiliteyi günlük sürüş için uygun ve uygun hale getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here