Grandland X, “En Güçlü Opel” Ünvanına Kavuştu

0
10890
Opel Grandland X plug-in hibrit, 300 beygir gücü sunar ve elektrik modunda 59 km'ye kadar araç kullanabilir.
Opel Grandland X plug-in hibrit, 300 beygir gücü sunar ve elektrik modunda 59 km'ye kadar araç kullanabilir.

  Opel’in ilk plug-in hibrid SUV’si, Alman otomobil üreticisinin serisinin en çevreci modeli olan Grandland X “EN GÜÇLÜ OPEL” ünvanını aldı. Bu ünvan daha önce Opel Insignia sedanın GSi’ a aitti. Toplam 300 beygir gücü sunan Grandland X Plug-İn Hibrit, dört tekerlekten çekiş versiyona sahip. 1.6 litrelik, dört silindirli benzinli motorundan ve diğer akslardan her seferinde elektrik motorlarından 200 hp alıyor. Esi ünvan sahibi Insignia GSi versiyonu 2.0 litre turboşarjlı benzinli motora sahipti ve bu motor  230 hp güç üretiyordu.

 

Düşük emisyonlu Grandland X, Opel’in 2024 yılına kadar her yeni modelin elektrikle çalışan veya hibrit varyantlarını sunarak filo CO2 emisyonlarını azaltma planının bir parçası olarak tasarlandı. Plug-İn hibrit versiyonu aynı zamanda dışarıdan elektrikle şarj edilebiliyor…

Opel Grandland X plug-in hibrit, 300 beygir gücü sunar ve elektrik modunda 59 km'ye kadar araç kullanabilir.
Opel Grandland X plug-in hibrit, 300 beygir gücü sunar ve elektrik modunda 59 km’ye kadar araç kullanabilir.

Grandland X, PSA Group’un kompakt ve orta ölçekli araçlar için kullandığı EMP2 platformunu kullanıyor. Opel’in Almanya’nın Eisenach şehrindeki fabrikasında üretildi. 2020’de piyasaya yeni olan Peugeot 3008, DS 7 Crossback ve Citroen C5 Aircross plug-in hibritleriyle mekanik olarak neredeyse aynı.

Grandland X plug-in hibrid aynı zamanda maksimum 224 bg güce sahip önden çekişli bir versiyona sahip. Hem fwd hem de 4wd varyantlarının ön aksında bir elektrik motoru konumlandırılmış. 4wd versiyonlarındaki arka tekerlekler, ön ve arka arasında bir tahrik mili ihtiyacını ortadan kaldıran bir düzenleme olan bir e-motor tarafından da hareket veriliyor.

Bu elektrikli 4wd sistem düzeni ilk kez 2011 yılında PSA tarafından Peugeot ve DS modellerinin HYbrid4 versiyonlarında piyasaya sürülmüştü. Grandland X plug-in hibridine 4wd eklenmesi, türkiye fiyatını nasıl etkiler bilmiyoruz ama ip ucu olarak Almanya’da fiyatı yaklaşık 5.500 avro artırıyor.

Her ne kadar 4wd versiyonu, önden çekerli versiyonundan (1.875 kg’a karşı 1.810 kg) 65 kg daha fazla.

Opel düşük emisyonlu araçlar program direktörü Thomas Overhaus, “4wd versiyonunun avantajı, arka motorun [elektrikli için] enerjinin geri kazanılmasına da katkıda bulunmasıdır.” dedi.

Düşük emisyonlu araçlar ünitesinde gelişme.

WLTP’ye göre Grandland X’in arka koltukların altına yerleştirilmiş 13,2 kilovat saatlik lityum iyon pili, 59 km’ye kadar elektrikli sürüş sağlıyor. Opel satış müdürü Julian Kloka, “Araştırmamız müşterilerimizin yüzde 80’inin 50 km civarında hafta içi gidiş-dönüş sürüşe sahip olduğunu ve bunların hepsi Grandland X plug-in hibrid ile tam elektrikli modda yapılabileceğini gösteriyor.” Dedi.

E-Save modunda, sürücüler Grandland X’in şehir merkezi gibi sıfır emisyonlu bir bölgeye girdiğinde yeterli tam elektrikli aralığa sahip olmasını sağlamak için belirli bir miktarda pil kapasitesi ayırıp kullanabiliyor.

 Grandland X plug-in hibritinin SUV ailesinin toplam üretiminin dörtte birini oluşturacağını tahmin ediyor. Bir tahmin de bu yıl 34.000 adet üretilmesi planların arasında.

 

 

Sürüş modları : SUV dört sürüş modu sunar: elektrikli, hibrit, dört çeker ve spor.

Şarj süreleri : 7,4 kW, 32 amper tek fazlı duvar kutusu kullanarak SUV bataryasının yenilenmesi 1 saat 45 dakika sürer. Şarj süresi standart 3,7 kW, 8 amperlik bir ev prizi kullanılarak yaklaşık yedi saate çıkabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here