Mercedes-AMG Petronas Motorsport ile Monster Energy Ekibi ilk 3’te!

0
7729
2019 Italian Grand Prix
2019 Italian Grand Prix

 

Gümüş Oklar ) ekibi, İtalya Grand Prix’sinde 2 pilotuyla ilk üçe girerek Formula 1 Constructors Şampiyonu unvanını korumaya bir adım daha yaklaştı.

Gümüş Oklar Avrupa sezonunun son yarışında en yakın takipçileri Ferrari ile arasındaki puan farkını 154’e çıkardı. Formula 1’in sonraki durağı Singapur. Mercedes takımı Marina Bay Circuit’in spot ışıkları altında şampiyonluk unvanını üst üste altıncı kez kazanmak için gaza basacak. Bu rekor şimdilik Ferrari’ye ait.

2019 Italian Grand Prix
2019 Italian Grand Prix

Monster Energy pilotu Valtteri Bottas İtalya, Monza’daki yarışta ikinci geldi. Birinci olan Charles Leclerc’in sadece 0.835 saniye arkasında kaldı. Monster Energy pilotu Lewis Hamilton yarışı üçüncü bitirse de en hızlı tur tamamlayan pilot olarak bonus puan kazandı. Gümüş Oklar için hem iyi hem de kötü bir hafta sonuydu. Lewis’in Leclerc ile başa baş mücadele ettiği yarışya büyük heyecan yaşandı.

Sürücü şampiyonası konusunda Lewis, Valtteri’den 63 puan önde ve yedi yarış daha var. Ama Lewis’in aklı bu unvanı altıncı kez kazanmakta değil. Bunun yerine ayaklarını yere sağlam basıp, İtalya’daki hafta sonunun değerlendirmesini “Daha iyi olabiliriz” diye yapıyor.

Lewis “Dürüst olmak gerekirse ben sadece her yarışta daha iyi olmaya çalışıyorum. Şu an şampiyonluğa odaklanmıyorum. Ama tabii ki geçmişe göre daha sağlıklı bir liderlik yapıyorum. Bunun için de minnettarım. Bugün mükemmel bir yarış çıkarmadım. Aracımda ve tabii ki kendimde geliştirmem gereken şeyler var. Bir dahaki yarış için bu konulara odaklanacağım” diyor. Lewis’in Singapur yolunda kendinden emin olmasının haklı sebepleri var. Orada daha önce 4 rekor kırdı. Sebastien Vettel de aynı sicile sahip ama Lewis son ikş yıldır Singapur’dan zaferle dönüyor.

Valtteri’ye gelince… O da biliyor ki şampiyonluk yarışında hala şansı var. Ama takım arkadaşının şu anki avantajının da farkında. Valtteri “İstatistikler hala bir şansım olduğunu söylerken vazgeçmenin bir manası yok. Ama doğruyu söylemek gerekirse, Lewis’in performans ve istikrarına bakacak olursak onu geçmek tabii ki düşük bir ihtimal. Fakat hiç belli olmaz! Formula 1’de çılgınca şeylerin yaşandığına şahit olduk. Bu yüzden bireysel olarak odaklanmalı, hem kendim hem de takımım için en iyi performansımı göstermeli ve gelişime açık olmalıyım. Yılın sonunda neredeyiz göreceğiz ama şu an yarışı bırakmak anlamsız olurdu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here