Seda Gözsüz İle Kaftan Üzerine

0
3643
 • Öncelikle bize kendinizden bahsedebilir misiniz? Seda Gözsüz kimdir?

 

        –35 yaşındayım asıl mesleğim ev tekstili, perde üzerine çalışıyorum.15 yaşından beri bu iş ile ilgileniyorum. Uğraştığım bu sektörde Osmanlı motiflerine eğilim artınca kaftan tasarlamaya karar verdim.

 

 • Kaftanlık tasarlarken neyden ilham alıyorsunuz ya da hayalini kurduğunuz kaftanı mı tasarlıyorsunuz?

 

 • Kaftanın günümüzde hala bu kadar ilgi görmesinin sebebi, Muhteşem Yüzyıl dizisiyle başladı. Osmanlı’yı bize çok güzel aktardılar. Sultanların kaftanlarında ki o asil duruşları herkes gibi beni de etkiledi. Muhteşem Yüzyıl dizisinden esinlenerek tasarlamaya başladım.İlerleyen zamanlarda  arşivleri karıştırmaya karar verdim, o dönemlerdeki ve günümüzdeki kaftanlarla ortaya bir sentez çıktı.Hayalini kurduğum kaftan için sanırım biraz daha vaktim var, terzi kendi söküğünü dikemezmiş zaten.

 

 • Kullandığınız kumaşları nereden temin ediyorsunuz ?

 

 

 • Kullandığım kumaşları seçerken dikkat ettiğim nokta kumaşın kalitesi ve ağırlığı oluyor. Tasarladığım kaftanlarda ipek kadife , hint ipeği, renk renk dupont satenler ve dökümlü kumaşlarla çalışıyorum. Kullandığım kumaşları satın almak için, Osmanbey, Nişantaşı ve Eminönü vazgeçemediğim adreslerdir. Yeni çıkan kumaşları ise Bursa’dan takip ediyorum. Tasarladığım kaftanlar üzerinde ağırlıklı olarak , dantel aplikler, kupon danteller ve hint işlemeleri kullanıyorum.Benim düşüncem bir kaftanda dikkat edilecek önemli noktalardan birisi ise kaftanın ışıltısını kaybetmemesidir. Kullandığım aksesuarlarda, swarovski taşlarını yoğun bir şekilde kullanmayı seviyorum. Kaftanı göz alıcı yapan aksesuarları oluyor. Müşterilerimin en özel gecesinde şıkır şıkır olsunlar istiyorum.

 

Seda Gözsüz
Seda Gözsüz

 

 • Şu anda çalıştığınız sektörde birçok rakibiniz var kendinizi farklı gördüğünüz noktalar var mı?

 

 

 • Sektördeki kaftanlarla  kıyaslama yapmam gerekirse, gördüklerim ve en çokta duyduklarıma göre yanıtlıyorum.Öncelikle tasarlamış olduğum kaftanları benim beğenmem çok önemli . Bir kaftanın başında sona hazırlanışı yaklaşık 15-20 günü buluyor. Bu süreçte tek odak noktam kaftanım oluyor. Kumaşları ve taşları bir araya getirmek; emek isteyen, uzun vakit alan detaylar. Yemek yemeyi unuttuğum zamanlar bile oluyor diyebilirim.

 

 

 • İsteğe göre özel tasarım yapıyor musunuz?

 

-Houte cuture çalısmalarımız oluyor. Vücudunu iyi tanıyan, kendini ve ne istediğini bilen müşterilerimiz olursa daha da kolay çalışabiliyorum. Birtakım yönlendirmelerle farklı fikirleri de ortaya koyarak güzel kaftanlar tasarlıyoruz.

 • Sizi ön plana çıkaran kumaş kalitesi mi ya da dikiş işçiliği mi ?

 

Kumaş kalitesi ve dikiş işçiliği konusunda iddialıyım. Tasarımlarımın  yanı sıra dikiş dikmeyi de seviyorum. Hiçbir hatayı kabul etmiyorum maliyeti ne olursa olsun defalarca söküp diktiriyorum.

Seda Gözsüz
Seda Gözsüz

 

 • Bu iş hakkında bir hayaliniz var mı,  kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz ?

 

 

 • 5 yıl mı? 5 yıl uzun bir süre bir kaç yıl içinde istediğim yerde olacağıma eminim. Hedefim marka olmak değil. Kaftanın gizli kahramanı olmayı hedefliyorum…Sadece tasarımlarım konuşulsun istiyorum.

 

 

mouse ile üzerine gelince

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here