SORU-CEVAP: Porsche ve Dizel

0
3076

   Porsche ve Dizel arasındaki ilişkiden doğan sorulara Porsche’den gelen yanıtlarla aydınlatmaya çalıştık. Siz değerli okuyucularımızı bu konuda en iyi şekilde aydınlattığımızı düşünüyoruz.

 

Cayenne S Dizel Platin Baskı, 2017, Porsche AG
Porsche, ürün yelpazesini daima müşterilerinin istekleri ve teknolojik mükemmellik için yönlendirmiştir. Bu yüzden hibrit teknoloji ve elektrikli hareketlilik alanlarında faaliyetlerimizi hızlandırıyoruz. 2022’ye gelindiğinde, Porsche bu alanlarda altı milyar euroluk yatırım yapacak ve şimdi ve gelecekte sürdürülebilir büyümenin temellerini atacak.

Hibrid modellere olan ilgi şimdiden çok büyük bir hızla artıyor. Hibritler, tüm Panamera’ların yüzde 63’ünü Avrupa’da sipariş ediyor. Buna karşılık, dizel modellere olan talep azalmaktadır: 2017 yılında Porsche global satışlarının sadece yüzde 12’si dizel modellerdi. Şubat ayından bu yana Porsche artık ürün gamında herhangi bir dizel modeli sunmuyor. Açıkça değişen koşulların ışığında, gelecekte herhangi bir dizel sürücü sunmamaya karar verdik.

Porsche’de sürüş teknolojisinin önemli bir şeklidir ve kalır. Ancak, dizelin geleneksel olarak bir spor otomobil üreticisi olarak bizim için daha az önemli bir rol oynadığı göz önüne alındığında, gelecekte dizel olmadan yapmak istediğimiz sonucuna vardık. Elbette mevcut dizel müşterilerimize profesyonel destek sunmaya devam edeceğiz.

Gelecek yıl, ilk tam elektrikli spor otomobilimiz olan Taycan’ı, Avrupa çapında bir şarj altyapısı ile CO 2 -doğal üretim yöntemleriyle üretilmiş ve yeşil elektrikle üreteceğiz. 2025 yılına kadar, tüm yeni Porsche araçlarının yarısı, elektrikli bir tahrik sistemine veya hibrit ya da tamamen elektrikli olabilirdi. Aynı zamanda, yanma motorlarının da optimize edilmesine odaklanmaya devam ediyoruz ve şüphesiz, düşündürücü tasarımlardaki pürüzlü, güçlü spor otomobillerin, önümüzdeki yıllarda Porsche ürün yelpazesinde önemli bir rol oynamaya devam edeceği şüphesiz.

Amacımız teknolojik bir öncü olmaktır. Markamızın özünü oluşturuyor ve şirketimizi geleceğin hareketliliğine sürekli olarak odaklıyoruz.

 

Porsche neden dizel ürünlerini bırakmıyor?

Porsche, ürün yelpazesini her zaman müşterilerinin istekleriyle uyumlu hale getirmiş ve bunu yaparken de lider bir teknolojik rol üstlenmeye çalışmaktadır. Dizel modellere olan talep azalmaktadır ve dizel geleneksel olarak Porsche’de ikincil bir rol oynamıştır: 2017 yılında, sattığımız araçların sadece yüzde 12’si dizel modellerdi. Aynı zamanda, hibrid modellere olan ilgi de, Avrupa’da hibrit sürücülere sahip olan Panamera modellerinin toplam yüzde 63’lük bir oranı ile, büyük ölçüde artmaktadır. Şubat 2018’den bu yana Porsche artık ürün gamında herhangi bir dizel modeli sunmadı ve Eylül 2018’in sonunda, gelecekte herhangi bir dizel tahrik sistemi sunmamak için son kararı verdik.

Bu karar, dizel motorlardaki yazılım manipülasyonunun mevcut iddialarından mı yoksa sürmekte olan yasaklarla ilgili tartışmalara dayanıyor mu?

Hayır, bunların ikisi de değil! Piyasadaki değişen koşullar – dizel modeller için düşen talep ve hibritlere artan ilgi – belirleyici bir rol oynamıştır. Markanızın özünü oluşturuyor ve şirketimizi geleceğin hareketliliğine sürekli olarak odaklıyoruz. Üç sütun üzerinde yoğunlaşıyoruz: Daha iyi optimize edilmiş yanmalı motorlar, takılabilir hibrit modeller ve elektrikli spor otomobiller. 2019 Porsche’nin piyasadaki ilk tam elektrikli spor arabası olan Taycan’ı göreceğini görecek.

Porsche’de dizelden ayrılma kararı herhangi bir işten çıkarılma ile sonuçlanacak mı?

Hayır. Aslında, elektrikli hareketlilikte yaptığımız büyük yatırımlarla, 2020’de sadece Zuffenhausen’de 1.200’den fazla iş yaratılacak.

Porsche şu anda hiç dizel araç satmayacak mı?

Sertifikalı ikinci el dizel Macan, Panamera ve Cayenne modelleri bayi ağımız üzerinden satılmaya devam edecektir. Ancak dizel araçları üretmeyi durduracağız.

Dizel araçları üretmeyi durdurduktan sonra Porsche ne gibi hizmetler sunacak?

Müşterilere sağlanan tüm dizel araçların sorumluluğunu üstleniyoruz. Ve elbette Porsche her zamanki hizmet yelpazesini hizmet ortağı olarak sunmaya devam edecektir.

Porsche neden Temmuz 2017’de Cayenne 3.0 litrelik V6 dizelini (Euro 6) hatırladı?

2017 yılı sonunda, Porsche Cayenne araçlarını Almanya için Euro 6 emisyon sınıfında 3.0 litrelik V6 dizel motoruyla geri çağırdı. Bu kararın nedeni, bu araçların motor kontrol yazılımında usulsüzlüklerin ortaya çıkmasıdır. Alman Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA), bir geri çağırma kampanyasının bir parçası olarak gerçekleştirilecek bir yazılım güncellemesi için talimat verdi. Ekim 2017 ortasında, KBA, Euro 6 emisyon sınıfındaki 3.0 litrelik V6 dizel motorlu Cayenne araçları bakımından Porsche tarafından incelenmek üzere sunulan yazılım güncellemesini onayladı; O zamandan beri, Porsche ücretsiz bir yazılım güncellemesi için atölyelerine etkilenen araçları getiriyor. Müşterilere bilgi verildi ve bir atölye randevusu ayarlamak için yerel Porsche bayiliklerine başvurmaları istendi.

3.0 litrelik V6 dizel motoru (Euro 6) olan bir Cayenne aracının sahibi olarak, özgür yazılım güncellemesini almak için ne gibi adımlar atmam gerekiyor?

Porsche bayileri, Kasım 2017’den bu yana bu konudan etkilenen müşterileriyle bir atölye ziyareti için randevu ayarlamak üzere temas kuruyor. Yazılım güncellemesi bir saat sürüyor ve elbette müşteriler için ücretsiz. Gerekirse, Porsche bayiliği bu süre için yedek mobilite sağlayacaktır.

3.0 litrelik V6 dizel motorlu (Euro 6) Cayenne araçlarının yazılım güncellemesi diğer Porsche dizel modelleri için de mevcut mu?

Hayır, yazılım güncellemesi özellikle Euro 6 emisyon sınıfındaki 3.0 litrelik V6 dizel motorlu Cayenne araçları için geliştirildi. Yakıt tüketimi, maksimum motor gücü, maksimum tork ve CO2 emisyonları ile ilgili olarak, üreticinin bugüne kadarki özellikleri değişmeden kalır.

Porsche’ye karşı iddialar nelerdir? 3.0 litrelik V6 dizel motoru (Euro 6) içeren Cayenne modelleriyle ilgili KBA şikayetleri tam olarak nedir?

Dahili araştırmalarının bir parçası olarak, Porsche bu araçların motor kontrol yazılımında düzensizlikler tespit etti.

3.0 litrelik V6 dizel motorlu (Euro 6) Cayenne modelleri için yazılım güncellemesi araçların yakıt tüketimi üzerinde herhangi bir etkiye sahip olacak mı? Güncellemenin tüketim, garanti, dayanıklılık ve kirletici emisyonları üzerinde ne etkisi olacak?

Yakıt tüketimi, maksimum motor gücü, maksimum tork ve CO2 emisyonları ile ilgili olarak, üreticinin bugüne kadarki özellikleri değişmeden kalır.

Müşteriler güncellemeyi reddedebilir mi?

Böyle bir zorunlu geri çağırma işlemi durumunda, yazılım güncellemesini yüklemek zorunludur. Müşteriler yazılım güncellemesine karşı karar verirse, resmi işletme lisanslarının geri çekilmesini riske ederler. Bu Porsche’nin nüfuz alanının ve onun bayilik alanının ötesindedir.

Porsche neden 3.0 litrelik V6 dizel motoru (Euro 6) içeren Macan modellerini hatırlıyor? Bu ne zaman olacak?

Porsche, etkilenen müşterileri bilgilendiriyor ve Euro 6 emisyon sınıfında 3.0 litrelik V6 dizel motor ile Macan araçlarını Ekim 2018’in sonundan beri bir yazılım güncellemesi için atölyeye çağırıyor. Bu kararın sebebi; Bu araçların motor kontrol yazılımı. Alman Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA), bir hatırlatma kampanyasının bir parçası olarak gerçekleştirilecek bir yazılım güncellemesi için Temmuz 2018’de bir talimat yayınladı. 1 Ağustos 2018’de yetkili makam, Euro 6 emisyon sınıfındaki 3.0 litrelik V6 dizel motorlu Macan araçları için Porsche tarafından muayene için sunulan yazılım güncellemesini onayladı.

Başka ne hatırlatmalar gerçekleşti?

Kasım 2015’ten beri toplamda iki model için resmi hatırlatmalar yapıldı: 3.0 litrelik V6 dizel Macan (Euro 6) ve 3.0 litrelik V6 dizel Cayenne (Euro 6).

Alman Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA), Cayenne araçları için 4.2 litrelik V8 dizel motorlu (Euro 5 ve Euro 6) ve 4.0 litrelik V8 dizel motorlu Panamera araçları (Euro 6) için geri çağırma bildirimleriyle Porsche’yi yayınladı. Teknik çözüm onaylandıktan sonra,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here