Sürüş Deneyimi:Sürekli Parlayan Yıldız “Mercedes-Benz E200d”

0
11189
Mercedes-Benz E-Serisi
Mercedes-Benz E-Serisi

  Fashion4car yenilenen teknolojisi ve makyajlanan yüzü ve iç tasarımı Mercedes E-Serisi Sedan “Sürüş Deneyimi” ne konuk oldu. Yenilenen Mercedes-Benz E200’ün dizel motora sahip modeli olan E200d’nin Exclusive paketi.  Kapsamlı bir şekilde güncellenen Ürün ailesinin ilk temsilcisi olarak, zekası ve yenilenen dinamik görünümüyle öne çıkıyor.

Test aracımız Mercedes E-200d Exclusive, yenilenen yüzü ile karşımızda. Yeni tasarımı, artan teknolojisi ve zekasıyla Mercedes E-Serisi Sedan, ailenin ilk üyesi. Yeni E-Serisi’nin, Edition 1 adındaki ilk üretime özel paketinde kapsamlı bir donanım kombinasyonu bulunuyor.

Artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon sistemi çok kullanışlı olmuş
Artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon sistemi çok kullanışlı olmuş

Maksimum ayrıcalık ve konfor için tasarlanan Yeni E-Serisi Edition 1, hayatı kolaylaştıran özelliklerle donatıldı. Artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon, Burmester surround ses sistemi, 12.3 inç geniş ekranlı kokpit ve kablosuz cep telefonu şarj fonksiyonu teknolojik bileşenleri oluşturuyor.  Otomatik bagaj kapağı kapatma sistemi, kapı kapama yardımcısı (vakumlu kapılar) ve güneş koruma paketi, sürücü ve yolcular için maksimum konfor sunuyor.

Ön görünümü değiştiren farlar ve stop grubu tasarımı farklı hale getirilmiş. Bagaj kapağına kadar taşan yeni tasarlanan stop grubu şık bir tasarım sunuyor.

E-Serisi’nin yeniliklerinden ilk dikkat çeken detayı farları ve uzayan stopları oluyor. Yeni nesil Mercedes tasarım anlayışını sunan farlar sadece görünüş olarak değil teknolojik anlamda da değişikliğe uğradı. Exclusive versiyonu özel ön ızgarası, motor kaputunda dik konumda duran yıldız ve ön tampondaki krom detaylarla yıldızı adeta parlatıyor.

İç Mekan tasarımları ile farkını gösteriyor

Yeni E-Serisi’nde daha fazla konfor sunmak üzere güncellenen iç mekan da standart olarak iki adet 12.3 inçlik geniş ekranlı kokpit bizi karşılıyor. Linguatronic akıllı sesli komut sistemi ve artırılmış gerçekliğe sahip navigasyon ile birlikte MBUX kullanıma sunuluyor.

Ayrıca en güzel özelliklerden biri olarak ışıklarda durduğunuzda trafik ışıklarını algılayan ve bunu otomatik olarak ekrana ileten teknoloji ilgimi çekti.

Koltuklar Mercedes’e özgü uzun yol konforuyla yenilikçi ve şık tasarımı harmanlıyor. Özellikle uyarlanabilir sürücü oturma pozisyonu üstün konfor sunuyor. Ön koltukların tasarımı ve şekli iç mekândaki sportif havayı tamamlıyor.

Konfordan ödün vermeden yanal destekleri ile vücudu kavrayan koltuklar donanım seviyesine bağlı olarak daha sportif veya daha konforlu bir forma sahip.

 

Yeni Mercedes E-Serisi ile birlikte yeni nesil sürüş yardım sistemleri programa dahil oldu. Yeni nesil direksiyon, kapasitif sensörler yardımıyla Eller Direksiyonda Denetimi (Sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığı denetliyor) yapıyor.

 

DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı yol koşullarına göre hızı uyarlıyor. Aktif Dur-Kalk Yardımcısı, Aktif Direksiyon Yardımcısı ve Sürüş Yardım Paketi bulunan modellerde, Dönüş ve Çapraz Trafik Fonksiyonu ve Araçtan Çıkış Uyarı sistemiyle güvenlik daha da ileriye taşınıyor. Fonksiyonları geliştirilen Park Paketi, 360 derece kamera sistemi ile yandan görünüm özelliği sunuyor. Ayrıca otomatik park fonksiyonu paralel ve dikey park dışında ilk kez taralı alanlarda da çalışıyor.

Yüksek verimlilik seviyesine, düşük emisyona ve yüksek güç üretimine sahip 4 silindirli 1598 cc hacmindeki turbo beslemeli dizel motor 160 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. 226 km/s maksimum hız ve 8.4 saniye 0-100 km/s hızlanma değerine sahip olan otomobilin ortalama yakıt tüketim değeri 5 lt/100 km. 9G-TRONIC otomatik şanzıman da geliştirildi.

Elektromotor, güç elektroniği ve şanzıman soğutucusu şanzımana veya şanzımanın içine taşındı. Daha önce kullanılan hat ve kablolar ortadan kalkarken, alan ve ağırlık avantajı elde ediliyor. Böylece şanzıman farklı içten yanmalı motorlarla birlikte kullanılabiliyor.

Oktay ERGİNOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here