Sürüş İzlenimi: BMW 5 Serisi

0
211

Fashion4car Test Ekibinin konuğu BMW markasının yeni tasarım dilini yüzünde daha iyi yansıtması için yapılan makyajla BMW 5 Serisi oldu. Yeni dokunuşlarla efsane otomobil artık daha şık ve sportif bir görünüme kavuştu. Test aracımız’ın  BMW 520′ nin donanım paketi olan M Sport,  otomobile daha sert bir tasarım dili ile göz önünde çıkarıyor.

 

BMW 5 serisi1972 yılından üretilmeye başlanmıştı. Neredeyse tüm dönemlerinde BMW’nin amiral gemisi oldu. BMW 5 Serisi’nin güncel versiyonu, BMW’nin yeni tasarım dili ile makyajlanarak yeniden şekillendirildi. Son teknolojileriyle de geleceğe ışık tutan 5 Serisi, sportif şıklığı, lüks dinamizmle bir araya getiriyor. 

Yeni BMW 5 Serisi, Special Edition paket yapısında Luxury Line ve M Sport olmak üzere üç farklı donanım seviyesi ile satılıyor. Yeni BMW 5 Serisi, Türkiye’de 170 HP güç üreten 1.6 litrelik 520i benzinli, 252 HP güç üreten 2.0 litrelik 530i xDrive benzinli ve 190 HP güç üreten 2.0 litrelik 520d xDrive dizel motor seçenekleri bulunuyor.

Yeni BMW 5 Serisi, uzun aks aralığı, uzatılmış kaputu ve akıcı tavan çizgisi gibi BMW’ye özgü oranları sayesinde sportif ve kendinden emin karakterini daha da pekiştiriyor. BMW markasının güncel modellerinden esinlenilerek yenilen BMW Böbrek ızgarası daha geniş, uzun ve tek parça olarak tasarlanan Yeni BMW 5 Serisi, BMW’nin yeni tasarım diline ortak oluyor.

Tüm versiyonlarda standart olarak sunulan, otomatik uzun far asistanı ve matris teknolojisine sahip adaptif BMW Selective Beam tam LED farlara ilave olarak opsiyonel olarak sunulan BMW Laserlight, ön kısma dinamik ve yenilikçi bir karakter kazandırıyor.

 

Ayrıca, üç boyutlu özelliğe kavuşan, siyah kenarlı ve yeni L şeklinde tasarıma sahip stop lambaları BMW tasarım dilini otomobil yansıyor.

M Sport donanım paketine sahip olan test aracımızda standart olarak sunulan M Sport süspansiyon sistemi ve M Aerodinamik aksesuarlar otomobili daha sportif gösteriyor.

 Aerodinamik pakette yer alan ön tampon geniş hava giriş ızgaraları ile sportif bir yüz sağlıyor.

Yeni 5 Serisi’nin içine bindiğinizde lüks ve kaliteli işçiliği hissediyorsunuz. Opsiyonel olarak sunulan 12.3 inçlik bilgi-eğlence sistemi otomobilin iç kısmına farklılık katıyor.

Dokunmatik ekran elinizi yaklaştırdığınızda da bazı komutları yerine getirecek teknolojiye sahip. Gösterge paneli çevresinin yeni üç boyutlu tasarımı, sürücü destek sistemlerinin durumu ve olası eylemler hakkında gelişmiş bir genel bilgi sağlıyor. Gösterge panelini sizin isteğinize göre şekillenerek sürüş keyfinizi artırıyor.

Yeni BMW 5 Serisi için geliştirilen sürücü destek sistemleri, hem uzun yolculuklarda sürüş konforunu artırmaya hem de sürücünün net bir görüşe sahip olmadığı durumlarda güvenliği artırmaya olanak sağlıyor.

Standart olarak sunulan Sürüş Asistanı ile gelen Şerit Terk Uyarısı ve yola paralel alanlara otomatik olarak park edilmesini ve paralel park yerlerinden otomatik manevra yapılarak çıkılmasını sağlayan Park Asistanı, modelin işlevselliğini artıran özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca, direksiyon hareketlerini kaydeden ve daha sonra aracı 50 metre boyunca sürücünün müdahalesine gerek duymadan sıkışık ya da karmaşık alanlardan kolaylıkla çıkarabiliyor.

 

Yeni BMW 5 Serisi’nin 520i versiyonunu test ettik. 4 silindirli benzinli Twin Power Turbo motor 1597 cc hacme sahip. Motor 5000 d/d’da 170 HP güç ve 2000 d/d’da 250 Nm tork üretiyor.

Otomobilin maksimum hızı 226 km/s ve 0-100 km/s hızlanma değeri 8.3 saniye. Otomobilin ortalama yakıt tüketimi ise 7.1 lt/100 km.

Yeni 5 Serisi, BMW’nin lüks algısını size çok iyi yansıtan bir otomobil. Sınıfında çok tercih edilmesi de bunun ispatı.

BMW 5 Serisi güncel fiyat listesi için BURAYA tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here