SÜRÜŞ İZLENİMİ: Güçlü ve Öfkeli “Civic RS”

0
5453

Honda’nın yeni jenerasyon Civic ailesinin yeni üyesi olan Civic RS sedan modelleri arasında en güçlü versiyon olarak yer alıyor.

Satışa sunulduğu andan itibaren kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılanan ve satış rakamlarıyla markanın yüzünü güldüren yeni Civic’ in, RS versiyonu da bu başarının devamı göreceği şimdiden ön görülüyor.

 

Honda Civic sadece Türkiye’ ye özel bir donanım olan RS versiyonuyla yer aldı. Peki nasıl bir sürüş izlenimi var Civic RS in hadi bir göz atalım.

Civic RS ülkemize 1.5 litrelik turbo beslemeli motor ile geldi ve bu motor 182 hp güç ve 220 Nm tork üretiyor. Kullanıcılar tarafından Honda’ dan turbo beslemeli bir motor beklentisi vardı zaten.Son nesil Civic RS ile bu beklenti karşılık buldu.

CVT tipi otomatik şanzıman ile beraber Civic sedan RS’ in 0-100 değeri 8.1 saniye olarak kayıtlarda yerini aldı. Hemen belirtelim CVT şanzıman normal sürüş esnasında konfor olarak çok iyi hissettiriyor fakat uzun performanslı kullanımda vites geçişleri biraz yavaş kalabiliyor.

Civic RS’ te bağımsız süspansiyonlar kullanılmış. Bu sürüş esnasında hem konfora etki etmiş hemde performanslı kullanımda yol tutuş açısından oldukça iyi.

Performans anlamında manuel şanzımanlı versiyon ülkemize gelmiyor dahi olsa 1 saniyelik 0-100 farkı olduğunu belirtmek istiyorum.

 

RS donanımıyla beraber direksiyonun arkasındaki paddle shift ile  vites değiştirmekte oldukça sportif ve eğlenceli. Göstergelerdeki kırmızı detaylar aracı kesinlikle daha sportif göstermiş

Dış görünüşe gelince; RS versiyonuyla beraber Siyah ön ızgara, bagaj spoiler, alaşım pedallar ve 17 inç alüminyum alaşım jant, aracı daha sportif ve göz alıcı yapmış.

 

Civic RS ülkemize 3 renk seçeneğiyle yer alıyor; Beyaz, siyah kırmızı Civic RS’ in performans değerlerinin yanı sıra en önemli planda olan diğer özellikleri de yakıt verimliliği, güvenliği…

İç mekan kalitesi üzerinde de Honda pek fazla mesai harcamış olarak gözüküyor. Çok sade olmasının yanı sıra şık ve zengin bir iç mekan tasarımına sahip.

Civic RS’ in teknik verileri ortalama yakıt tüketimi şehir içi 8.9lt şehirler arası 5.3lt karma tüketim 6.9lt olarak gözlemledik…

Bu değerler de  kendi segmentinde oldukça iddialı olduğunu da belirtelim..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here