SÜRÜŞ İZLENİMİ: HYUNDAI IONIQ

0
39821

2018 yılının Otomobili: HYUNDAI IONIQ

Bir başka test aracımız gelecekte vazgeçilmezler arasında yer alacak hybrid otomobillerden bir diğeri OGD tarafında “2018′ de Yılın Otomobili” seçilen Hyundai ioniq oluyor.

Araç 4.470 milimetre uzunluğa, 1.820 milimetre genişliğe, 1.450 milimetre yüksekliğe, 2.700 milimetre aks mesafesine ve 1.445 kilogram ağırlığa sahip.

Tek paket olarak satılan ve yurt dışında tam elektriklisi de bulunan otomobilde  443 litrelik bagaj mevcut.

Araçta yokuş kalkış destek sistemi, yol bilgisayarı, hız sabitleyici, yağmur sensörü, çift yönlü açılır tavan, 8 inç büyüklüğe sahip navigasyonlu dokunmatik ekran ve akıllı anahtar gibi seçenekler var.

105 beygir güce ve 147 Nm torka sahip  1.6 GDI benzinli motor 0’dan 100’e olan hızlanmasını 11,5 saniyede tamamlarken maksimum 185 km/s hıza erişebiliyor. Bunun dışında ise 43 beygirlik 170 torkluk bir elektrikli motor var. İki motorun toplamı 1440 kg civarındaki araca 140 beygir ve 265 newtonluk ciddi bir güce kavuşturuyor.

Bu güç araçta 6 ileri çift kavramalı  şanzımanla aktarılıyor. Yakıt tüketim değerine gelecek olursakta  3.9 litre gibi her anlamda ortalama bir değer var.

Ioniq’in bataryası klasik hybrid teknolojisi ile enerji geri kazanımı üzerine kurulu bunu ise frenleme ve rölantide tekerleklerin dönüşü ile doldurulan batarya ile karşılıyor. Bu bataryalarda dolan enerji aktarma organlarına elektrik motoru tarafından gönderiliyor.

Temel prensip olarak araç diğer tüm hybridlerde olduğu gibi çalıştırma anından sonra belirli bir hıza kadar , elektrikli motorunu kullanıyor. Bu hızı ideal hava ve yol koşullarında 80-100 km hızlara kadar elektrikli kullanabilirsiniz. Genelde 100 km üstünde araç Benzine geçiyor.

Dış tasarımda önde dik konumlu led gündüz farları ve dikdörtgen formlu keskin farlar dikkat çekiyor. Coupe çizgilerin dışında araç bir lift back yani sedan ile hatchback’in bir karışımı gibi. Bagaj çıkıntısı var ama bagaj kapağı hatchback modellerdeki gibi camla birlikte açılıyor. Arka bölümde ise Arka bölümde uzun stop grubu  led destekli.

Bunun  sportif bir hava kattığı araçta içte de şık bir dizayn hakim olmuş. Aslında ilk bakışta Hyundai Elantra gibi duruyor. İç alanda Sunroof, Elektrik destekli ısıtma soğutmalı koltuklar. Aplle Car play ve Android destekli ,Dahili Navigasyonlu dokunmatik ses ve eğlence Bilgi ekranı.Tabii aracın oldukça sessiz oluşu hem sürüş konforu hemde huzur sağlıyor böylelikle daha az stresli ve rahat bir yolculukta yapabiliyorsunuz. Direksiyon Yeni i30 da gördüğümüzden…  Dijital Gösterge paneli ise güzel ve okunaklı .Ayrıca Plug-in ler gibi ekstra kablolu şarja gerek duymadan kendi kendini doldurması büyük avantaj.

Belki şu anda trafikte Tek tük gördüğüm bu araçlar yakında tüm dünyada yolların hakimi olacak. Ülkemizde ise tanıtılması ve kullanılması görece biraz daha vakit alabilir ama ne olursa olsun çok önemli bir teknoloji.

Yazı:Korhan ÖNDER

Fotoğraf : Oktay ERGİNOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here