SÜRÜŞ İZLENİMİ: Mercedes-Benz GLA 2020

0
6659

  Sürüş izlenimi köşemiz için yeni konuğumuz Mercedes-Benz GLA’nın ikinci jenerasyonu duyurduğu hem tasarım olarak hem hacmen hemde sınıf olarak büyün modeli GLA. Yenilenen Mercedes-Benz GLA ilk versiyonuna oranla daha SUV havası sunuyor. Bunu değişen ebatları ve Mercedes-Benz’in yeni SUV tasarımı sağlıyor. Yeni GLA’da tasarım ve iç mekan kadar artırılan sürüş destek sistemleri dikkat çekiyor.

Mercedes GLA, tamamen yenilenen ikinci jenerasyonu ile dikkat çekiyor. Türkiye’de 163 HP gücünde 1.3 lt turbo benzinli motor satışa sunulan yeni GLA’da sadece 7G-DCT otomatik şanzımanın yer alıyor.

Yeni GLA, ilk nesilden oldukça farklı tasarıma sahip ve bu değişim aracın boyutunda da değişimlere neden oldu. Yeni GLA’nın yüksekliği 10 cm artırılarak 1611 mm’ye çıktı. Yeni GLA bu artışla öncüsüne göre SUV karakterini artırmış oldu.  Yeni GLA’nın öncüsüne oranla 1.5 cm daha kısa ve buna rağmen arka koltuk diz mesafesi önemli oranda artırıldı.

Yeni GLA, öncüsüne oranla daha çok off-road karakteri kazanmışa benziyor. Far ve iri panjur araca şık bir ön görünüm kazandırıyor.

Kaputun üzerinde bulunan ve güç kubbesi olarak adlandırılan kabartılar sportif görünümü destekliyor.

Sadeleştirilmiş çizgiler ve yalın tasarımın yansıması olan düzgün yüzeyler sportiflik ile modern tasarımı özenle harmanlıyor. Güçlü omuz çizgisi kadar coupé tarzında cam çizgisi de GLA’ya özgü bir tasarım özelliği olup otomobilin dinamik ve şık görünümünü daha da vurguluyor.

GLA’ya yandan bakıldığında tıpkı ön kısım gibi öncüsünden oldukça farklı olduğu ve yüksekliğin belirgin bir biçimde arttığı görülüyor. Aracın arka kısmında doğru alçalan tavan çizgisi sportif bir tasarım sunuyor.

Arka kısımda AMG donanım paketinin sportif yapısı dikkat çekiyor. Çift parçalı stop grubu modern tasarım dilini güçlendiriyor. İri bagaj kapağı ve tampon yapısı yükleme kolaylığı sunuyor. Ön tampon gibi arka tamponda oldukça sportif görünüyor.

Yeni GLA’nın içine bindiğinizde artan tavan mesafesinin sunduğu yüksek baş mesafesi ilk dikkati çeken detay oluyor. Kokpitte ise yeni nesil tek parça ekran hem gösterge panelini hem de orta konsol ekranını oluşturuyor. Yuvarlak havalandırmalar orta konsola şık ve sportif bir hava sunuyor.

 

MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence multimedya sistemi standart olarak sunulurken aynı zamanda isteğe bağlı olarak farklı donanımlarla da kullanıcı tarafından kişiselleştirilebiliyor. Sistem; yüksek performanslı işlemci, yüksek görüntü kalitesi ve grafikler, görsel kişiselleştirme olanakları, ön camda sanal gösterge paneli, arttırılmış gerçekliğe sahip navigasyon, öğrenme yeteneği olan yazılım ve “Hey Mercedes” kelimesiyle etkinleşen akıllı sesli komut sistemi gibi özelliklerle öne çıkıyor.

Üç kollu sportif direksiyon simidi oldukça sportif ve işlevsel. Üzerinde bulunan butonlar sürücünün işini kolaylaştırıyor.

Ön koltuklar konfor olarak oldukça başarılı. Arka koltuklar toplamda 140 mm kadar hareket ederek diz mesafesini veya bagaj derinliğini artırmaya yarıyor.

Mercedes GLA 200 AMG’de kullanılan 1.3 lt turbo benzinli motor güncel Mercedes modellerinde sıkça karşımıza çıkıyor. 1332 cc hacmindeki motor 5500 d/d’da 163 HP güç ve 1620 d/d’dan itibaren 250 Nm tork üretiyor. 7 ileri otomatik şanzıman ekonomik bir kullanım sunuyor. Otomobilin ortalama yakıt tüketimi ise 6.0 lt/100 km. 210 km/s maksimum hıza sahip olan otomobilin 0-100 km/s hızlanma değeri ise 8.7 saniye.

 

Oktay Erginoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here