SÜRÜŞ İZLENİMİ: “PEUGEOT 3008” ile Devrim

0
3905
Peugeot 3008
Peugeot 3008

 

Yenilendikten sonra oldukça farklı bir imaja bürünen Yeni Peugeot 3008 kulaktan kulağa, gözden göze, gönülden gönüle konmaya devam ediyor .. 3008 yenilenirken daha fazla SUV özellikleri sunuyor.Biz de Peugeot 3008 in GT line paketine sahip test aracını kullanma fırsatı bulduk.

Yepyeni Tasarı ile tüm dikketleri üzerinizde toplamak Peouget 3008 ile çok kolay.

Peugeot, geçen sene hedefini SUV pazarı olarak hedeflemişti. Bu hedefi koyarken 3008’in de ismi geçiyordu. Bir otomobili ne kadar değişebilirdi ki? Bu sorunun karşılığı kesinlikle çok değişebilir olduğunu yeni 3008’le gördük. Peugeot 3008’in daha önceki versiyonu MPV ve SUV arası bir otomobildi. Yenisi ise göz kamaştıran ve öncüsünden tamamen farklı bir imaja sahip.

Yeni Peugeot 3008’in tasarımı güncel Peugeot modellerine benzer gibi görünse de onlardan bile modern ve yeni gelecek modellere ışık tutacak türden. Test aracımız GT Line donanım paketine sahipti ve bu donanım paketi oldukça sportif bir tarza sahip. Yeni 3008’in panjuru oldukça şık. Bu şık yapı far grubuyla devam ediyor. Tamponda bulunan detaylar da 3008’i oldukça farklı ve sportif göstermeye devam ediyor. Yan kısımda öncüsüne göre düz ve SUV karakterini destekleyecek çizgilere sahip. Arka kısımda otomobilin diğer dış detaylarında olduğu komple değişmiş. Aslan pençesi adı verilen stop tasarımını 3008’de de görüyoruz.

araca biner binmez yeni tasarım i-cocpot teknolojisi sizi büyülemeye başlıyor.

İç mekan en az dışı kadar konuşulacak detaylara sahip. Özellikle yeni nesil i-Cockpit tasarımı göz alıcı tasarıma sahip. Kokpitte birçok detay iyi düşünülmüş. Bunların başında gösterge panelinin kişiselleştirip farklı tarzlarda kullanma imkanı sunması geiyor. Orta konsoldaki navigasyon bilgileri ve haritanın da gösterge panelinde gösteriliyor olması sürüş güvenliğini artırıyor. Orta konsoldaki ekranda oldukça kullanışlı.

Ekranın tında bulunan piyano tuşları şeklindeki butonlar oldukça işlevsel.

 

Ön ve arka koltuklar konfor konusunda sorunsuz. Arka koltuklarda yeterli diz ve baş mesafesine sahip. 520 lt hacmindeki bagaj bu sınıf bir araç için oldukça başarılı.

Elektronik bagaj kapğını kumanda, ve ayağınızla da açabiliyorsunuz.

Peugeot 3008 1.2 ve 1.6 lt benzinli motorlar ve 1.6 BlueHdi dizel motor seçeneği ile satılıyor. Test aracımız da dizel versiyon seçeneğine sahipti. 1560 cc hacmindeki turbo dizel motor daha önce de Peugeot modellerinde karşımıza çıkıyordu. 3500 d/d’da 120 HP gücündeki motor, 1750 d/d’da 320 Nm tork üretiyor.

Otomobilin maksimum hızı 185 km/s hıza sahip. 0-100 km/s hızlanma değeriyse 11.6 saniye. EAT6 adı verilen şanzıman, sarsıntısız ve hızlı vites değiştirmesiyle dikkat çekiyor.

 

Yeni Peugeot 3008’in modern dış ve iç tasarımı, ekonomik motoru ve yüksek donanım paketi ile dikkat çekiyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Oktay ERGİNOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here