SÜRÜŞ İZLENİMİ: Renault Twizy ile “Şımaracaksınız”

0
7708
Renault Twizy

 

     Renault Twizy, şehir içi trafikte hızlı yol almanızı hedefleyerek tasarlanmış iki kişilik bir elektrikli motosiklet. Ruhsatta motosiklet olarak konumlandırılmış küçük bir otobilcik diyebiliriz…

Kapıları çok şık ve size inip binerken ekstra dikkat çektiriyor.

Aslında dış faktörleri saymazsak kullanması çok kolay ve zevkli bir araç. Sessiz sedasız, hayalet gibi ilerleyen araç, düşük ağırlığı sayesinde kolayca ivmeleniyor, motosiklet gibi kıvrak manevralar yapabiliyor. Ama motosiklet sürücülerinin sürekli yakındığı sorunların tümünü de yaşatıyor! Yol vermeyenler, umursamayanlar ve sıkıştırmaktan zevk alan vatandaşlar …
Dirensiyo ve göstergeler Renault otomobili kullanıyor hissini yaşatıyor.
   İstanbul trafiğinde Twizy ile seyahat çoğu zamançok keyifli, ama bazen yoğun ilgi  sizi korkutabilir. Sırf bu “akülü mü” “fiyatı ne kadar” “ne yakıyor” “bu ne yaaa” soruları sormak için sürücülerin üzerinize kırabilirler.

Yine de yola çıktığınızda size keyif veren arkanıza sevgilinizi veya eşinizi, dostunuzu alıp güzel ve keyifli bir geziye çıkabilirsiniz.
Yol yüzeyine bağlılığını garantileyen sert süspansiyon ve dolgu lastiklerle otomobil konforu sunmuyor, ama hiçbir otomobil de 70 km mesafeyi 3.5 TL’ye kat edemiyor!
Vitesler
Güvenlik bahsedersek  Twizy’de 4 noktalı ön emniyet kemeri ve arka emniyet kemeri dışında bir de sürücü için hava yastığı olmadığını belirtelim. 
Kesinlikle rotanızı planlayıp yola çıkmalısınız ani program değişikliklerinde tam şarjla ulaşılabilecek menzil tam kestirilemiyor. Tedirginlik yaşayabilirsiniz. Bu tedirginlik cep telefonunun şarjının bitmesinden daha büyük.

 

Yazı ve Fotoğraf: Oktay ERGİNOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here