Sürüş İzlenimi: Sınıfının Dördüncü Dönem Kralı ” Audi A3 Sportback”

0
192

Fashion4car test ekibinin  konuğu Alman otomotiv devi Audi’nin premium kompakt sınıftaki başarılı temsilcisi A3 dördüncü nesil temsilcisi. Audi A3 İlk olarak 1996 yılında tanıtılmıştı Bugün güncellenen versiyonu veartan teknolojileri ile dördüncü nesil olarak karşımızda.

Audi A3, hatchback ve üç kapılı olarak yer 1999 yılında Cenevre Fuarı ile tanıtıldı. A3, 2005 yılında   eklenen yeni versiyonlar ve yeni bir görünümle kinci nesil olarak pazara sunuldu.

Audi A3 Sportback

Modelin 5 kapılı versiyonuna verilen Sportback ismi de ilk kez bu nesille ortaya çıktı. Kumaş tavanlı bir cabriolet modelin de aileye eklenmesiyle A3 artık kompakt sınıfın en iddialı modelleri arasında gösterilmeye başlandı. 2012 yılında yine bir Cenevre Otomobil Fuarı’nda üçüncü nesli tanıtılan A3, ilk kez hem 3 hem de 5 kapı seçenekleriyle aynı anda sunuldu. Bir yıl sonra, gövde tipine bir Sedan eklendi.

Sınıfında dijitalleşmenin örnek modeli olan Yeni 4’üncü nesil A3, Sportback ve Sedan olmak üzere iki farklı gövde seçeneğiyle alınabiliyor. Her iki karoserde de iki donanım seviyesi ve iki farklı motor seçeneği bulunuyor. A3 Türkiye’de 1.5 litrelik 4 silindirli 35 TFSI ve 1 litrelik 3 silindirli 30 TFSI motor seçenekleri ve iki farklı donanım seviyesinde sunuluyor.

Yeni Audi A3 Sportback, markanın tasarım son zamanlardaki sportif karakterini yansıtıyor. Ön kısımda yer alan tek çerçeveli ızgara ve büyük hava girişleri, dinamik karakterini ortaya koyuyor. Omuz çizgisi, ön farlardan arka stoplara kadar yumuşak bir çizgi halinde uzanıyor. Aşağıdaki alan daha içe kıvrımlı bir hal alıyor ve bu sayede çamurluklar güçlü görünüm kazanıyor.

Farlar düz, kama benzeri şekilleriyle, yeni A3 modellerinin sportif karakterinin altını çiziyor. Dış köşelerindeki yamuk açılar aşağıya doğru iniyor. Opsiyonel Matrix LED farlarla sunulan dijital gündüz farları bir başka yenilik olarak göze çarpıyor. LED matrislerin değişken şekilde çalıştırılabilmesi, yeni A3 modellerinin her birinin özel imzalara sahip olduğu anlamına geliyor.

Yatay çizgiler temel modelin karakteristik özelliği iken, iki dikey LED çizgi ise S Line dış tasarımın sportifliğini vurguluyor. Matrix LED farlar, parlama önleyici uzun huzmeli far, dinamik dönüş sinyali ışığı ve otomobilin kilidinin açılmasıyla veya araçtan çıkarken yeni animasyonlar dahil birçok işlevi sunuyor.

Sportif iç mekan tasarımı sürücü odaklı yapıya sahip. Altı düz direksiyon simidi sportif kullanımı destekliyor. Direksiyonun arkasında yer alan kulakçıklar ele çok rahat oturuyor. Sürücü tarafında, havalandırma delikleri, gösterge panelinin üstüyle etkileyici bir şekilde bütünleşmiş görünüyor ve sportif karakterin altını çiziyor.

Ön yolcu içinse ince ve uzun tasarlanan havalandırma delikleri torpido gözünün üstünde şık bir tasarım sunuyor. Kapıları açmak için kullanılan kolların hokey sopası şekli, farları ve arka lambalarını anımsatıyor.

Gösterge panelinin ortasına entegre edilen 12.3 inçlik dokunmatik ekran, iki gövde seçeneğinde de Audi Virtual Kokpit Plus ile standart olarak sunuluyor. Ekran, gösterge panelinin orta alanını kaplayan yamuk siyah bir panel kaplamasına gömülü. Kapatıldığında, ekran neredeyse hiç fark edilmiyor. Ayrıca gösterge paneli de dijital ve çok işlevli direksiyon simidi üzerinden sürücü tarafından kontrol edilebiliyor.

Orta konsol da son derece ergonomik tasarlanmış. Sürücüye tamamen yeni bir çalışma deneyimi sunan, siyah panelli yüzeyine entegre yenilikçi bir vites değiştirici var. Yanında da bir başka yenilik göze çarpıyor. Dairesel parmak hareketlerine tepki veren yuvarlak, duyusal ses seviyesi kontrolü.

Audi A3 Sportback test aracımız S line’nın donanım paketinde yer alan sportif koltukların yan destekleri sürüş performansınızı olumlu yönde etkiliyor. Arka koltuklar konfor konusuna beklentileri karşılıyor. 380 lt olan bagaj hacmi arka koltuklar yatırılarak 1200 lt’ye çıkıyor.

Yeni A3 Türkiye’de her iki gövde tipinde aynı olmak üzere 2 farklı TFSI motorla sunuluyor. İlk motor seçeneği 30 TFSI. 3 silindirli 1 litrelik bu motor, 110 HP güç üretirken, 200 Nm tork sağlıyor. İkinci motor seçeneği ise 35 TFSI. Test aracımızda kullanılan 4 silindirli 1.5 litrelik bu motor ise 150 HP güç ve 250 Nm tork değerlerini veriyor. Her iki motor seçeneğinde de 7 ileri S tronic şanzıman seçeneği standart olarak sunuluyor.

Yeni A3’ler 48 V’luk mild hibrit sistemine(MHEV) sahiptir. 48 volt MHEV teknolojisi, olağanüstü rahatlık ve verimlilik sunuyor. Mild hibrit sistem, yavaşlama sırasında enerjiyi geri kazanıyor, düşük motor hızlarında kalkışta ve hızlanırken motoru 50 Nm’ye kadar torkla destekliyor ve günlük sürüşte, 100 kilometrede 0,4 litreye kadar yakıt tasarrufu sağlıyor.

Audi A3’te kullanılan 1498 cc hacmindeki motor 7 ileri otomatik şanzımanla şehiriçinde konfor sunarken beklenen performansı da karşılıyor. 224 km/s maksimum hıza çıkan aracın 0-100 km/s hızlanma değeri ise 8.4 saniye. Otomobilin ortalama yakıt tüketimi ise 5.8 saniye.

Audi A3 Sportback’ in güncel fiyat listesine ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here