Sürüş İzlenimi:VW Polo 1.0 ile 1-0 Önde olmak

0
17876

Volkswagen Polo’nun yenilenen modelinin Highline 1.0 TSI 95 PS 7 ileri DSG paketine sahip test aracımızla biraz vakit geçirdik. İş yoğunluğundan kaçıp bir nefes alalım ve birazda aslında keyif yapalım istedik. Kullanıcılarıyla arasında özel bir duygusal bağ oluşan, tasarımı ile de dikkat çeken yeni VW Polo’yu yakından tanıyalım. Hem otomobilimiz ile ilgili sürüş deneyimleri yaşar, hemde sürüşün keyfimizi yaşayalım istedim.

İstanbul’un yoğunluğu trafiği işi stresi derken nedir eksik kalan şey derken bir salgın çıktı başımıza. Kalabalıktan uzak durmak ve hijyene dikkat etmek gerektiği bilgisine sahip olduğum için önce aracımızı dezenfekte ettim.

Kapı içleri, direksiyon vites dumandası, ve temas edebileceğim yerleri kolonya içeren mendil ile temizleyip yola çıktım…

Yenilenen VW Polo’nun iç mekan tasarımı ve artan malzeme kalitesi sizi üst segment kalitesinde bir araç hissi yaşatıyor. Ön konsolun tamamının yumuşak plastikle bezenmiş olması ve yerine sıkı bir şekilde oturtulmuş parlak kaplama kalite algısını arttıran en önemli detayların başında geliyor.

Highline donanım paketinden dolayı 8” inç boyutlarında büyük ekrana sahip. “Composition Media” olarak adlandırılan ekran oldukça iyi ve hızlı tepkimeler veriyor.

3 farklı renk seçeneği ile tercih edilebilen parlak kaplama aracın içine hareketlilik katmış ve aynı zamanda kaplamanın altına gizlenmiş olan ambiyans aydınlatmaları gece yolculuklarını çok daha zevkli hale getirmeye müsait.

İstanbul’dan çıktıkça trafikğin daha da rahatladığı hissini bir VW otomobili ile yaşamak çok keyifli.

Otomobilimiz Volkswagen Polo 1.0 95PS ve 7 ileri bir DSG şanzımana sahip benzinli. Önce şehirdışında kullandım. Yoğun trafikte de, 125km/s hız ile gittiğiniz anda da sizi bırakmayan bir sürüş keyfi var. Ani hızlanması tatmin edici-tabi sınıfının araçlarına göre-.

Önce şile tarafına yöneliyoruz. Gerek temiz yollarda gerekse hafif bozuk yollarda  sürüş keyfini hissettiriyor. Küçük bir motor ve 3 silindirli olması sizi yanıltmasın, performansıyla eski daha 1.6 ve daha yüksek  motora sahip bazı araçlara taş çıkartabilir.

Bana huzur veren yerlere Polo ile gitmek huzurumu arttırdı diyebilirim. Virajlarda olduğu gibi düz yoldada güven veriyor.

Şehir içi kullanımında  da boyut avantajları ile yakıt avantajı ile birleşince gerçekten size anın tadını yaşatıyor. Yenilenen far ve stop grubu tasarımı şehir içinde sizi hayranlıkla izleyen insanlarla karşılaşabiliyorsunuz.

İç mekana Geldiğimizde de yenilenen kadran, büyük,canlı ve kullanışlı bir multimedya ekranı ile birlikte  rahat koltuklar  sizi sanki daha üst segment bir otomobili kullanıyormuş hissitini yaşatıyor.

Yenilenen VW Polo’da bagaj hacmi de değişti.Yeni Polo 71 litrelik alan daha  kazanıp 351 litrelik bir bagaj hacmine sahip oldu. Bu bagaj hacmi rakiplerine karşı için çok başarılı. Bagajı ki kademeli olarak ayarlanabilen bagaj zemine sahip.Bu kademeler üst konumdayken aracı yüklemeyi çok kolay hale getiriyor. Neredeyse hiçbir bagaj eşiği konusunda büyük avantaj yakalmış.

 

Bir çok modelini aksine stepne tam jant ve lastik olarak veriliyor. Yedek lastik böümüde bagajın alt bölümünde yer alıyor.

Yenilenen VW Polo, ses yalıtımı konusunda gayet başarılı. Rüzgar sesi izolasyonunda da  son derece iyi bir iş çıkarıyor. 100 km/s hızla gittimizde bile sessizliğini koruyor. hız yükseldiğinde doğal olarak biraz ses almaya başlıyor. Kendi segmenti için çok başarılı bir noktada olduğu belirtmek isterim.

 

 

Yakıt konusunda da bir hayli cimri… Evet Alman benzinli motorların gücünü ve yakıt tasarrufunu biliyoruz ama sanki Polo’ da bunu daha da hissettiriyor.

40 litrelik bir yakıt tankına sahip ve şehir içi yakıt tüketimi 5,2 l/100 km, şehir dışı yakıt tüketimi 4,4 l/100 km, ortalama yakıt tüketimi 4,7 l/100 km fabrika verisi ile zaten ne kadar ekonomik olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz.

Bende bu rakanların çok az üstünde bir yakıt değerleri ile karşılaştım. Bunu aile olarak test etmekte gerekir tabi ki… O zaman da nasıl değerlerle karşılaşabileceğimizi göreceğiz.

Güncel fiyat listesine BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiz.

 

Yazı/Fotoğraflar: Oktay ERGİNOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here