TEST ETTİK : VOLVO XC90

0
11890
mouse ile üzerine gelince

 

YENİLİKÇİ

Volvo,yeni  XC90 ile  tasarım felsefesini tamamen  değiştirdiğini tüketicilere gösterdi. Ardından gelen S90’da olduğu gibi artık XC90’ın tasarım felsefesi gelecek Volvo modellerine ışık tutacak.

 

Tor Çekici

Yeni Volvo tasarım felsefesinin ilk ürünü olarak XC90’da karşımıza çıktı. Tor Çekici olarak adlandırılan gündüz farları aracın heybetli yapısında oldukça etkileyici duruyor. Yeni far tasarımı dışında panjurun da elden geçirildiği görülüyor. Yeni XC90  önceki versiyonundan daha köşeli ve modern ön tasarımıyla daha sportif bir hale gelmiş.

 

Yan kısımda da değişimin etkileri görülüyor. Arka kısımda yeni nesil ince uzun stopların tasarımı tamamladığı  görülüyor.

 

Bowers&Wilkins Ses sistemi

Sürücü koltuğuna oturduğunuzda ilk dikkat çeken detay Bowers&Wilkins müzik sisteminin hoparlörleri oluyor. Orta konsoldaki dikey 12.3 ekrandan yaptığınız ayarlarla araç içinde ister bir konser salonunda isterseniz özel bir stüdyoda müzik dinliyor hissi yaşıyorsunuz.

Orta konsoldaki ekran renkli ve dokunmatik. Araçla ilgili detayları buradan ayarlarken, aynı zamanda navigasyon olarak da kullanıyorsunuz. Navigasyon aynı zamanda gösterge panelinin ortasında da görüntüleniyor. Böylece orta konsola bakmadan haritayı görmeniz mümkün oluyor.

Volvo XC90, birçok Alman rakibi gibi 7 koltuklu. Benzinli versiyonda dilerseniz sadece 5 kişilik koltuk sayısıyla da aracı alabiliyorsunuz. Bence 7 koltuk bu sınıf bir araç için başarılı özellikler arasında.

 

 

Ön ve  orta sıra koltuklar konfor konusunda başarılı. Deri döşeme otomobilin zengin donanım seviyesini ortaya koyuyor. Bagaj kapağı oldukça iri yüklemeyi kolaylaştırmak için bagajın içinde bulunan butonla aracın arka süspansiyonun bir miktar indirip kaldırmanız mümkün. Bu özellik opsiyonel olarak sunulan adaptif havalı süspansiyon sayesinde gerçekleşiyor.

Adaptif süspansiyon yükseklik ve sertlik ayarını otomatik olarak yapıyor. Ya da sürüş özelliği seçildiğinde süspansiyon sistemi de ayarlanıyor. Otoyol koşullarında sertleşen ve alçalan süspansiyon sistemi off road sürüş özelliğine geçilince yumuşak ve yüksek hale geçiyor. Direksiyondaysa tepki değişmiyor ve özellikle yüksek hızlarda direksiyon yumuşak ve hissiz kalıyor.

Bu iri cüsseli aracın kaputunun altında 2.0 lt’lik turbo dizel motor bulunuyor. 1969 cc hacmindeki motor 4000 d/d’da 235 HP güç ve 1750 d/d’da 480 Nm torka sahip. Performans olarak 2 tonun üzerinde bir araçtan fazlasını sunuyor. 220 km/s maks,mum hız ve 7.8 saniye 0-100 km/s hızlanma değeri de bunu gösteriyor.

Lüks SUV’lar içinde adından bahsettiren Volvo XC90, benzinli ve dizel motor seçeneği ile tüketicilerini bekliyor. Volvo XC90 D5 AWD, donanım paketlerine  göre 440 bin 460 ile 470 bin 410 lira fiyat  aralığında satılıyor.

Volvo XC90 D5 AWD

Motor           1969 cc 4 silindirli 235 HP @4000 d/d, 480 Nm @1750 d/d

Aktarma 4 tekerlekten çekişli

Ağırlık 2630 kg

Performans  7.8 sn 0-100 km/s hızlanma, 220 km/s maksimum hız

Tüketim/Emisyon   5.7 lt/114 km 149 gr/km

 

mouse ile üzerine gelince

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here