VIP VAN’da Aracın Değerini Üçe Katlayan Marka: ERTEX

0
2843

 

 

Yerli otomobil tasarımcısı Ertex, 30 yıl önce bir minibüsü VIP’ye çevirerek bu alanda bir akım başlattı. Bugün ise bir dünyadevi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

 Türkiye’nin dünyada en çok tanınan markaları arasında yer alıyor. Yılda 200 minibüsü VIP’ye dönüştüren firma, uyguladığı tasarımları ile araçların değerini 3 katına çıkarıyor ve üretiminin yüzde 40’ını ihraç ediyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Salih Malkoç, siparişleri yetiştirmek için vardiyayı üçe çıkardıklarını ifade ederek, “Yüzde 100 yerli tasarımlarımızla VIP’de dünya markası olduk. Yerli üretimimizle, global pazarının yüzde 40’ını domine ediyoruz.” dedi.

İş insanları, siyasetçiler, kamu yöneticileri ve sanatçılar başta olmak üzere birçok kişi trafikte geçen zamanı daha verimli kullanabilmek için ofis ortamının rahatlığına ve donanımına araçlarında da sahip olmak istiyorlar. Gerektiğinde iş toplantılarını yapmak ve misafirlerini ağırlamak için de araçlarının konfor ve mahremiyet sağlayacak özelliklerde olmasını arzu ediyorlar.

VIP araç olarak tanımlanan, ihtiyaca özel olarak tasarlanarak üretilen araçlar ise bu ihtiyaçların hepsine cevap verirken, trafikte geçen zamanın verimli bir şekilde değerlendirilmesini ve seyahatlerin ev konforunda yapılabilmesine imkan sağlıyor.

VIP araç dizayn sektörünü başlatan ilk firma olan Ertex’in Onursal Başkanı Ercan Malkoç, aynı zamanda bu alandaki ilk STK olan Otomobil Dekorasyoncuları Federasyonu Derneği’nin de kurucusu.

VIP minibüsler, müşterinin istekleri doğrultusunda masaj yapan, ısıtma, havalandırma ve ayak dinlendirme özelliklerine sahip koltuklar, yüksek kaliteli ses sistemi, çay-kahve makineleri, buzdolabı, mücevherlik, çelik kasa, tablet bilgisayar, televizyon, Playstation gibi bileşenler ile donatılabiliyorlar. Yine müşterinin talebine göre tuvalet, duş, mutfak, gardırop, akvaryum gibi talepler de VIP minibüslerde yer alabiliyor.

Dünyanın ilk VIP minibüsünü 1989 yılında üreterek bir sektörün doğmasını sağlayan Ertex Otomotiv, 29 yılda 15 bin adet özel tasarımlı lüks VIP minibüs üreterek hizmete sundu. Ertex Otomotiv tarafından tasarlanan VIP minibüsler dünya genelinde devlet başkanları, bakanlar, milletvekilleri, sanat ve spor camiasının yanı sıra iş insanlarının yüzde 99’unun öncelikli tercihi arasında yer alıyor. Ürettiği araçların yüzde 40’ını ihraç eden Ertex Otomotiv, 27 milyon Euro’yu aşan cirosu ve araç sayısı ile dünya VIP minibüs pazarının yüzde 40’ını elinde bulunduruyor.

Ertex Otomotiv, günümüzde Türkiye’nin yurt dışında en çok bilinen markalarının başında geliyor. 4 kıtaya ihracat yapan Ertex Otomotiv’in Yönetim Kurulu Başkanı Salih Malkoç, “Öncülük ettiğimiz bu sektörde yüzde 100 yerli, el yapımı tasarımlarımızla kısa sürede ‘dünya markası’ haline geldik. Müşterilerimiz çoğunlukla ulusal ve uluslararası siyaset, iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri.” dedi.

Yılda 200 Araç Üretiyor

Kişisel zevke göre verilen siparişleri yetiştirebilmek için 3 vardiya ile tam kapasite çalıştıklarına dikkat çeken Salih Malkoç açıklamasının devamında, “Bir aracın yapımı ortalama 1,5 ay sürüyor. Yılda yaklaşık 200 aracı VIP’ye çeviriyoruz ve tasarladığımız her iki araçtan birini sipariş kapsamında ihraç ediyoruz.” dedi.

‘Satışları İkiye Katladık’

Avrupa’da başta Fransa, Almanya, Hollanda olmak üzere tüm AB ülkelerinden; Asya ve Orta Doğu’da ise ağırlıklı olarak Azerbaycan, Dubai, Katar ve Suudi Arabistan’dan ciddi talep aldıklarını kaydeden Salih Malkoç şu bilgileri verdi: “Bu yılın ilk 6 ayında satışları ikiye katlayarak 47 araç ihracı gerçekleştirdik. Yaptığımız tasarımlar, Türkiye’ye büyük katma değer artışı ve döviz girdisi sağlıyor. Almanya’dan gelen araçları VIP tasarımına çevirip, 3 katı değer kazandırarak ihraç ediyoruz. Müşterilerimizin tercihi daha çok Mercedes Vito, V Class, Sprinter, Maybach, Volkswagen Caravella, Crafter ve Cadillac Escalade sınıfından araçlar oluyor.”

Orta Doğu Limuzine İlgi Gösteriyor

Orta Doğu ülkelerinin daha çok limuzin modellerine talip olduğunu kaydeden Salih Malkoç şöyle devam etti: “Limuzin modeli, Ertex Otomotiv’in dünyada ilk defa minibüsleri uzatıp, VIP limuzin haline getirmesi ile geliştirildi. Limuzin modelinde araç uzatılarak daha geniş ve konforlu kullanım alanı sağlıyoruz. Bu modelimiz Orta Doğu ülkelerindeki müşterilerimizden yoğun ilgi görüyor. Avrupa ülkelerindeki müşterilerimiz ise daha çok Business Edition modelimize ilgi gösteriyor. Bu modelde keskin hatlar bulunmuyor. Tamamen Ertex Otomotiv’in tasarladığı, sade görünümlü ve fonksiyonel özelliklere sahip bir araç sınıfı. Ertex olarak biz, tasarımı, ‘Geleneğin ve teknolojinin birlikteliği, ultra-lüks ambiyans ve ideal ofis ortamının kaynaşması’ olarak tanımlıyoruz.”

Yüzde 20 Büyüyor

Salih Malkoç, yılda yüzde 20 büyüme kaydettiklerini de aktararak “Bu, yıllık araç kapasitemizin yüzde 20 artması anlamına geliyor. Yıllık 15 Milyon Euro olan ciromuzun yüzde 40’ını ihracat oluşturuyor. Yılda ortalama 150 – 200 araç üretiyoruz. Türkiye’den de ciddi talep alıyoruz. Ayrıca araçlarımızın güvenlik homologasyon testleri uluslararası güvenlik testi kuruluşu Applus+ IDIADA tarafından yapılıyor. Araçlarımızın Avrupa standartlarında güvenlik kriterlerini sağladığına dair sertifikaları bulunuyor.” değerlendirmesinde bulundu.

EDİTÖRE NOT:

A’dan Z’ye Konfor

Bir VIP araçta olması gereken her şeyi düşündüklerine vurgu yapan Salih Malkoç “Oyun konsolları, TV, DVD, masaj koltukları, kahve makineleri, bilgisayarlar neredeyse standart haline geldi. Ama herkesin kendine göre bir lüks anlayışı var ve biz bu alanda tüm ihtiyaçları A’dan Z’ye karşılıyoruz.” diye konuştu.

Dünyanın İlk Sürücüsüz VIP Minibüsünü Yapacak

Birçok otomobil üreticisinin 2020’de en az bir adet sürücüsüz araç modelini pazara sunacağını ifade eden Malkoç, “Gelecek elektrikli ve sürücüsüz araçlarda. Müşterilerimizin büyük çoğunluğu, ihtiyaç duyduğu özel alanı temin etmek için şoför kabini ile arasında izolasyonu tercih ediyor. Müşteri kitlemizin sürücüsüz araçlara da yoğun talep göstereceğini öngörüyoruz ve bu araçlar yola çıktığında biz de en az bir üretici ile birlikte çalışarak sürücüsüz VIP araçlar tasarlayıp, hizmete sunmayı hedefliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Helikopter Atağı

1989 yılında dünyanın ilk VIP minibüsünü tasarlayan Ertex, 2004 yılında dünyanın ilk minibüs limuzinini üretti. Ertex, 2017 yılında TAI işbirliği ile ilk yerli VIP helikopteri “Ertex VIP Helikopter T625 – V (VIP)”i üretti. Ertex Otomotiv, zırlı VIP minibüs üretimi de gerçekleştiriyor.

Advertisement

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here