YENİ BMW 8 SERİSİ COUPE

0
5165
  • Spor araba dinamikleri, lüks ve arıtılmışlık ile birleşti.
  • Yeni 530hp V8 benzin veya 320hp altı silindirli dizel motordan ödün vermeyen yüksek performans.
  • Farklı yeni tasarım.
  • Gelişmiş teknoloji ve ADAS özellikleri ile bağlantı teknolojisi.

Yeni BMW 8 Serisi Coupé, BMW’nin ikonik ve sansasyonel spor otomobilleri yapımında uzun ve şahane tarihinin yeni bir bölümünün başlangıcı. Üstün performans, duygu karıştırıcı tasarım, son teknoloji lüks ve gelişmiş donanım teknolojisi ile BMW 8 Serisi, son yıllarda ortaya çıkacak en heyecan verici yeni modellerden biri.

BMW 8 Serisi, Kasım 2018’de piyasaya sürülecek ve BMW’nin lüks lüks otomobilde iyi bir üne sahip BMW 7 Serisi Sedan’ın bulunduğu Dingolfing fabrikasında üretilecek. Model adındaki ‘8’ sayısı, BMW’nin ürün yelpazesinde yüksek bir statü anlamına gelmektedir. Geçmişte BMW Z8 ile ve şimdiki BMW i8 ile olduğu gibi, aynı zamanda duyguları ateşleyen sportif otomobiller için de ayrılmış.

Bu stratejinin bir parçası olarak, yeni BMW 8 Serisi için temel geliştirme hedefi heyecan verici sürüş dinamikleriydi. Üst sınıf bir spor otomobilden beklenen en iyi çevikliği, hassasiyeti ve poiti elde etmek için vücut, güç aktarma organları ve süspansiyonlar sürekli olarak tasarlandı. Bu süreçte, son derece güçlü motorlar BMW xDrive akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi ve BMW EfficientLightweight tasarım ölçüleriyle birleştirildi. Bu sportif doğayı birleştirmek için, aynı zamanda, FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC) uzun mesafe yarışlarında ve Kuzey’de düzenlenen IMSA WeatherTech SportsCar Şampiyonasında (IWSC) potansiyelini kanıtlamış olan bir yarış olan BMW M8 GTE ile birlikte geliştirildi.

model Güç
(hp)
Tork (Nm) 0 – 62mph (Saniye) En Yüksek Hız (mil) Kombine (mpg) CO2 Emisyonları (g / km)
BMW 840d xDrive 320 680 4.9 155 * 46.3 160
M850i ​​xDrive 530 750 3.7 155 * 28.3 228

* Elektronik olarak sınırlı

 

 Dış tasarım: Yeni tasarım dili sportif bir görünüm kazandırdı
Dış tasarım, 2017 yılında Concorso d’Eleganza Villa d’Este’de tanıtılan BMW Konsept 8 Serisine net bir bağlantı ile sportif bir cazibeye sahip. Netlik, modernlik ve duygusal bağlılık üzerine odaklanan yeni bir stil dili gösteriyor. Etkileyici tasarım, aracın karakterini, önceki modellerin herhangi birinden daha yoğun bir şekilde vurgulamaktadır.

Düşük sallantılı tasarımı, ince bir pencere grafiğiyle ince bir siluete ve kendine özgü “çift kabarcık” konturlarıyla güçlü şekilli arkaya zarif bir şekilde akan bir tavan çizgisine sahiptir. 4,843 mm uzunluğunda, 1.902 mm genişliğinde, 1.341 mm yüksekliğinde ve 2,222 mm dingil açıklığında, iki kapılı coupé yolda güçlü bir duruş sergiliyor.

Son derece ince farlar, isteğe bağlı BMW Laserlight
Spor otomobilin performansı, ön apronun ayrıntılı, jant tasarımı, geniş hava girişleri ve kaputun hassas konturları ile belirleniyor.

Bugüne kadar herhangi bir BMW modelinin en ince lambaları olan LED farlarla birlikte standart olarak geliyor. Her iki ışık tüpü de gündüz sürüş ışıklarının yanı sıra alçak ve uzun huzmeleri üretmek için kullanılıyor, böylece her zaman marka imzası yansıtıyor. Değişken yol aydınlatması ve Seçici Kirişe sahip isteğe bağlı BMW Laserlight, yaklaşık 600 metrelik yüksek bir ışın aralığına sahiptir. Markanın içindeki mavi aksan ikiz farlar onun varlığındaki ipucu olarak gizlendi.

Yan görünüm dramatik yüzeylerin hakimiyeti altında. Ön tekerleklerin uzak taraflarında içe doğru eğilirken, arka tekerleklerin üzerinde gerçek bir güç göstergesinde dışarı doğru çıkıntı yapan bir tasarıma sahip.

Yandaki cam grafik, meşhur Hofmeister kinkinin çok dar açılı bir versiyonunda sonlanırken, arkadaki cam alanı, kaslı omuz çizgisini vurguluyor. Arka uç, otomobilin genişliğini ve düşük ağırlık merkezini vurgulanıyor. İnce arka LED arka ışık kümeleri, geniş omuzları vurgularken yanlara doğru uzanırken, trapezoid arka egzoz boruları görünümü tamamlıyor.

Hassas detaylar aerodinamik ve ağırlığı optimize ediyor
Neredeyse tamamen kapalı bir alt gövde, ayarlanabilir böbrek ızgarası çıtaları ile aktif hava flap kumandası ve Air Breathers dahil Hava Perdeleri, aerodinamik sürtünmeyi azaltmaya yardımcı oluyor. Dar dış ayna tabanları, hava akışını daha da geliştirmek için doğrudan yan cam hava şeritlerine monte edildi. Bu, bu modern ve zarif formda, çerçevesiz yan camlara sahip bir modelde ilk defa öne çıkıyor.

BMW M Sport ile standart olarak yüksek etkiye sahip tasarım özellikleri
Ön apronda ekstra geniş hava girişleri, belirgin bir konturlu arka önlük ve özel olarak tasarlanmış yan etekler ile, dinamikleri ön plana çıkaran bir dizi tasarım özelliği bulunmaktadır.

İç mekân, yüksek hassasiyetli ayrıntılarla dolu ve sürücü odaklı dinamikler ile lüks zarafet arasında uyumlu bir denge yaratıyor. Gösterge paneli ve kapı döşemesi arasındaki kesintisiz geçiş, koordineli yüzey dokuları ve dikkatli bir malzeme seçimi ile daha pürüzsüz hale getirilmiş.

Aynı zamanda, tüm hatlar uzunlamasına, bakışları otomatik olarak yola yönlendirip, sportif sürüşe odaklanmayı vurgulayan tasarım dikkatleri çekiyor. Bu özellikle otomobilin ön konsoldaki ön paneldeki sürücü ve ön yolcuyu birbirinden ayıran geniş merkez konsolu için geçerlidir.

Extended Merino deri döşemelikteki yeni çok fonksiyonlu spor koltuklar, hızlı virajlarda yüksek düzeyde uzun mesafe konforu ve mükemmel yanal destek sunar. Koltuk başlıkları arkalıklara entegre edilmiştir ve hem yükseklik hem de ön / arka konumlandırma için gerektiği şekilde ayarlanabilir. Koltuk pozisyonu elektriksel olarak ayarlanır, sürücü ve ön yolcu için hafıza fonksiyonu standart olarak gelir.

Büyük kapı cepleri, geniş bir torpido gözü, iki bardak tutucu ve kol dayama bölümlerinin altında, seyahat aksesuarları, içecekler ve diğer eşyaların istiflenmesi için geniş bir saklama bölmesi vardır. Her iki arka koltukta oturma pozisyonunun düşük olması sayesinde, koltuk başlıklarını koltuk arkalığının ayrılmaz bir parçası olarak tasarlamak mümkün olmuştur.

Sırtlık bölümleri, 420 litrelik bagaj bölmesinin yük kapasitesini daha da artırmak için tek tek veya birlikte katlanabilir. Katlama mekanizması, bagaj bölmesindeki kollar vasıtasıyla serbest bırakılır. Otomatik bagaj kapağı kullanımı da standart bir özellikken, standart Konfor Erişimi ayrıca bagaj kapağının eller serbest açılmasına ve kapanmasına izin verir.

Kontrolü eşleştirmek için güç
BMW M850i ​​xDrive gerçek bir spor amiral gemisi. Kaputun altında 530hp V8 ikiz turbo şarjlı bir benzinli motor bulunur. Bu, BMW’nin ödüllü 4.4 litrelik sekiz silindirli son nesli ve tamamen revize edildi. Şarj havası soğutmalı iki adet çift kanatlı turboşarj, Yüksek Hassasiyetli Enjeksiyon, VALVETRONIC tam değişken valf kontrolü ve Çift VANOS değişken eksantrik mili zamanlaması, kapsamlı revizyonu maksimum verime, torka önemli bir güç kattıran M Performance TwinPower Turbo teknolojisinin bir parçasını oluşturur. ve verimlilik.

Değişiklikler, güç dağıtımının büyüleyici bir karışımını ve kanat kontrollü spor egzoz sistemi tarafından geliştirilmiş, aynı derecede etkileyici bir soundtrack sunar. Sürüş Deneyimi Kontrol anahtarı, son derece sportif ve konforlu bir şekilde yönlendirilmiş aktarma organı kurulumunu etkinleştirmek için kullanılabilir. SPORT ve SPORT + modlarında, V8 motorunun güç dağıtımı ve akustiği gibi SPORT + ayarlarında özellikle ayırt edici bir not alan hızlandırıcı tepkisi, dinamik bir sürüş deneyimi için yapılandırılmıştır.

Karter yeni bileşenlerden bir diğeri. Sağlamlığı arttırmak için yeni bir alaşım kullanılmış ve silindir duvarları için tel arkı püskürtmeli demir kaplaması sürtünme kayıplarını azaltır. Güçlendirilmiş, Grafal kaplı pistonlar ve optimize piston segmanları, ekstra çıkış ve tork ile birlikte gelen krank tahriki üzerindeki gerilmeye dayanacak şekilde tasarlanmıştır.

Optimize güç dağıtımı, verimlilik ve emisyon performansı.
Değişen motora göre ağırlık üzerinde hiçbir etkisi olmayan 68hp’lik artış sayesinde, yeni V8 ünitesi artık 530hp üretebiliyor. Aynı zamanda, maksimum tork geniş bir devir aralığında mevcut olan 100Nm ila 750Nm’ye yükseltildi.

Yeni M850i ​​xDrive Coupé, sadece 3,7 saniyede sıfırdan 62 km’ye hızlanıyor. 28.3mpg * yakıt tüketiminin ve 228 g / km * kombine CO2 emisyonunun kombine yakıt tüketimi, sekiz silindirli motor gücündeki artışın verimliliğindeki iyileşmelerle el ele gittiğini açıkça göstermektedir.

Yeni 840d xDrive Coupé, çekiş gücü ve mükemmel yakıt ekonomisinin keyifli bir karışımını üretiyor. BMW TwinPower Turbo teknolojisine sahip 3.0 litrelik altı silindirli sıralı dizel motoru maksimum 320hp çıkış ve 680Nm’lik yüksek tork sunar.

Motor, çok kademeli turboşarj teknolojisini kullanır ve performans özellikleri düşük motor hızlarında rahat seyir sağlarken aynı zamanda otomobilin sadece 4,9 saniyede dinlenmesini sağlar.

Ortalama yakıt tüketimi, yaklaşık 160g / km * CO2 emisyonuna karşılık gelen, tutumlu bir 46.3mpg * ile geliyor. BMW BluePerformance teknolojisini içeren emisyon kontrol sistemi, bir partikül filtresi, bir oksidasyon katalizörü, bir NOX adsorpsiyon katalizörü ve ayrıca azot oksit emisyonlarının daha da azaltılması için AdBlue enjeksiyonu ile bir SCR katalizörünü içermektedir.

Her iki motorda, 8-hızda Steptronic Sport şanzımanın geliştirilmiş versiyonu, daha az ağırlık, yeni geliştirilen bir kontrolör ve 7.07’den 8.59’a yükseltilmiş bir vites oranı yayılımı kullanılıyor. Sonuç olarak, özellikle daha yüksek viteslerde sürüş sırasında, azaltılmış motor devirleriyle önemli verimlilik artışları elde etmek mümkündür. Manuel vites seçimi için direksiyon simidindeki vites kolları dahil edilirken, şanzıman maksimum güç ve çekiş ile ayakta durma başlangıcından hızlanma için bir Başlatma Kontrol fonksiyonuna sahiptir.

Steptronic şanzımanın kontrol ünitesi, standart Profesyonel Navigasyon sistemi ile akıllı ağ iletişimi sayesinde vardiya stratejisini mevcut sürüş durumuna adapte ederek planlanan rotayı dikkate almayı mümkün kılıyor. Navigasyon verileri, örneğin, aracı yavaşlatmak için motor frenlemesini kullanmak için bir kavşağa yaklaşırken erken vites değiştirmek için kullanılır.

Standart olarak dört tekerden çekiş
BMW xDrive akıllı dört çeker sistemi her zamankinden daha verimli çalışır. Ön ve arka tekerlekler arasındaki hızlı, hassas ve tamamen değişken bir tork dağılımı ile, sadece yol koşullarında sürüş yaparken değil, aynı zamanda oldukça dinamik sürüş koşullarında da çekiş ve sürüş stabilitesini en üst seviyeye çıkarır. Güç, güç aktarma organları ve şasi sistemleri ile ağa bağlı, elektronik olarak kontrol edilen çok plakalı bir kavrama ile her zaman taleplere göre bölünür.

Verimliliği artırmak için, tüm tekerlekten çekişin gerekli olmadığı durumlarda, tüm tork arka tekerleklere yönlendirilir. Zorlu sürüş koşullarında bile dikkat çeken arka taraftaki kurulum, BMW spor otomobillerinin ünlü olduğu sürüş deneyimini garanti ediyor. Örneğin, köşeleri hızla çekerken, aracın en yüksek doğrulukta viraja dönmesine yardımcı olmak için sadece doğru miktarda ekstra tahrik kuvveti arka tekerleklere aktarılır.

Entegre Aktif Dir

eksiyon standart olarak.
Daha odaklanmış ve sportif bir kullanım için, Entegre Aktif Direksiyon, manevra yaparken dönüş dairesini azaltmak için standart olarak takılmıştır. Bu aynı zamanda orta hızlarda çevikliği arttırır ve şerit değiştirirken ve yüksek hızlarda virajlarda denge ve güvenceyi optimize eder. Hız yükseldikçe daha doğrudan olur, ancak sürücünün düşük direksiyon hızlarında minimal direksiyon hareketi ile manevra yapmasına izin verir.

İsteğe bağlı aktif rulo stabilizasyonu, taşıma özelliklerini daha da artırır. Ön ve arka akslardaki elektrikli döner motorlar, yanal kuvvetlerin özellikle hızlı ve hassas bir şekilde dengelenmesini sağlar.

Akıllı malzeme karışımı sayesinde optimize edilmiş ağırlık.
BMW’nin EfficientLightweight stratejisi, ağırlık ve vücut / süspansiyon sertliğini optimize etmek için akıllı bir malzeme karışımının kullanımını içerir. Aracın önünde ve arkasında bulunan destek yapılarına ek olarak, tavan, kapılar, kaput ve ön bölme gibi diğer bileşenler de alüminyumdan imal edilmiştir. Kokpit için destek borusu magnezyumdan ve CFRP’nin merkez tünelinden yapılır. Çatı ve diğer gövde bileşenleri de CFRP’de bir seçenek olarak belirtilebilir. Ön aks neredeyse tamamen alüminyumdan yapılmıştır. Arka aksta, tekerlek taşıyıcıları ve alüminyumdaki dövme kontrol kolları olan hafif çelik konstrüksiyonun bir kombinasyonu bulunmaktadır.

Güvenlik ve sürücü keyfi için teknik.
Çok çeşitli standart ve isteğe bağlı olarak sunulan sürücü destek sistemleri, 8 Serisi Coupé’yi son derece gelişmiş bir araç olarak işaretler. Aynı zamanda, karmaşık trafikte hedefli yardım sağlayarak şehir trafiğinde ve daha uzun yolculuklarda konfor ve güvenliği artırırlar.

Sürücü destek sistemleri, aracın çevresini izlemek, olası tehlikeler konusunda uyarmak ve düzeltici frenleme veya direksiyon girişleri ile kaza riskini en aza indirgemek için ultrasonik ve radar sensörleri tarafından toplanan verilerin yanı sıra kamera görüntülerini de işlemektedir. BMW Personal Co-Pilot’un bu ayrılmaz özellikleri, otomatik sürüşe giden yolda en son gelişmeleri temsil ediyor.

Otomobil, frenleme fonksiyonu ile birlikte Cruise Control ile standart olarak donatılmıştır; ayrıca, en son versiyonu bir bisikletçi tespit edildiğinde sürücüyü uyarır, Şehir Braking ile Çarpışma ve Yaya Uyarısı. Duruma bağlı olarak, sistem bir çarpışmayı önlemek veya sonuçlarını en aza indirmek için aracı durdurabilir.

BMW Head-Up Display, yeni BMW 8 Serisi Coupé’de standart olarak sunuluyor ve ilgili sürüş bilgilerini ön camdaki grafiklerle yansıtıyor, başka bir önemli güvenlik faktörü. En yeni nesil, yüzde 16 oranında büyütülmüş bir projeksiyon alanı, optimize edilmiş grafikler ve ek içerik sunuyor.

Ön ve arkadaki sensörlü Aktif Park Mesafe Kontrolü (PDC) standarttır ve engellerle çarpışmayı önlemek için görsel ve sesli uyarılar sağlar. Opsiyonel Park Asistanı, uygun paralel park yerlerini otomatik olarak seçebilir ve bunlara manevra yapabilir. Etkinleştirildikten sonra, sistem vites değiştirmeye ek olarak gaz pedalına, frenlere ve direksiyona da bakar.

8 Serisi Coupé, yeni bir ekran ve kontrol konseptini ve maksimum bağlantıyı mükemmel bir çok yönlü pakette birleştiren BMW Live Cockpit Professional ile standart olarak geliyor. En yeni nesil ekran ve kontrol konsepti, 12.3 inçlik bir diyagonal ekran ve 10.25 inçlik bir Kontrol Ekranı ile direksiyon simidinin arkasındaki yüksek çözünürlüklü bir gösterge grubundan oluşur.

Yeni BMW İşletim Sistemi 7.0’ı çalıştıran ekran ve kontrol konseptinin en yeni enkarnasyonu son derece modern bir tasarıma sahip. BMW Live Cockpit Professional’ın diğer bileşenleri arasında adaptif bir nav sistemi, 20GB’lık sabit disk tabanlı bir multimedya sistemi, iki adet USB portu (A ve C tipi), ayrıca Bluetooth ve WiFi arayüzleri bulunuyor.

BMW Connected: bireysel hareketlilik için dijital hizmetler.
BMW Connected, BMW için dijital ve kişisel hareketlilik asistanıdır. Akıllı bağlantı, sürücülerin, yalnızca kendi arabalarındayken değil, hedeflerine kolayca ve en az stresle ulaşmalarına yardımcı olur. BMW Connected, sürücüyü ve akıllı telefonlarını araca sorunsuz bir şekilde bağlamak için tasarlanmış, her şeyi kapsayan bir konsept.

Bunun merkezinde, kişisel mobilite asistanının müşterinin dijital cihazlarıyla ara yüzü arasında bağlantı kurmasını sağlayan Açık Mobilite Bulutu yer alıyor. Bunlar arasında iPhone ve Apple Watch, Android işletim sistemini çalıştıran akıllı telefonlar ve akıllı saatler ile Alexa uyumlu akıllı cihazlar ve Google Home bulunuyor.

Mobil ofis: Skype Kurumsal için Microsoft Office 365.
Microsoft Office 365’in entegrasyonu 8 Serisi Coupé’yi bir mobil ofise dönüştürüyor. Bir işletme için önemli olan ya da iş primi hesabına sahip olan kullanıcılar e-postalarına arabalarından güvenli bir şekilde erişebilir ve randevuları ve kişileri yönetebilir, yani araç kullanırken akıllı telefonlarını kullanmalarına gerek yoktur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here