Deneme Sürüşü: Yeni Mercedes-Benz GLB 200

0
11347

Fashion4car.com Mercedes-Benz ‘in özel SUV modellerinden olan GLB serisi’in GLB 200 AMG paketine sahip test aracı ile bir deneme sürüşüne çıktı. Yeni Mercedes-Benz GLB 200 Türkiye yollarına çıktı. Modelin ilk etapta tek motor ve iki donanım paketi ile sunuldu.Yurt dışında birçok motor seçeneğine sahip olan aracın Türkiye’de ilk olarak 1.33 lt’ lik bir benzinli motor ile sunuyor. Yeni Mercedes-Benz GLB köşeli hatlarıyla küçük bir G serisi izleri taşıyan GLB 200 AMG paket versiyonu ile yola çıkıyoruz.

Her an dikkatleri üzerine çeken bir tasarıma sahip olan test aracımız 5 koltuklu ama 7 koltuklu versiyonu da mevcut. Mercedes-Benz’in gibi model ailelerinden de tanıdığımız 1.33 litre hacimli, turbo beslemeli, benzinli motor, 163 beygir güç, 250 Nm tork üretebiliyor. Önden çekişli olan aracımız Yeni Mercedes-Benz GLB , 7 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik şanzımana sahip.

Yeni Mercedes-Benz GLB 200
Yeni Mercedes-Benz GLB 200

0’dan 100 km/s hıza 9.1 saniyede ulaşabilen Yeni Mercedes-Benz GLB ‘nin maksimum hızı 207 km/s olarak karşımıza çıkıyor. Bu arada yedi koltuklu serisinde EASY-ENTRY kolay giriş sistemi sayesinde arka kapılardan üçüncü koltuk sırasına rahatlıkla erişim sağlandığı notunu da iletelim…

Yeni Mercedes-Benz GLB 200
Yeni Mercedes-Benz GLB 200

Araca bindiğinizde İç mekanda sürücüyü tek parçadan oluşan bütünleşmiş bir ön konsol led ekran karşılıyor. Bu led ekranı ilk olarak CL serisinde, sonra A serisinde ve devamında GLB de görüyoruz.

Yeni Mercedes-Benz GLB 200
Yeni Mercedes-Benz GLB 200

“Hey Mercedes” ile başlayan yenilik rüzgarını fazlasıyla hissediyorsunuz.

GLB, 2.829 mm ile diğer Mercedes-Benz modellerinden tam 10 cm daha fazla aks mesafesine sahip. Ön koltuklardaki mesafe aralığını ayarlayarak diz mesafesinin genişletilmesini mümkün kılıyor.

Yeni Mercedes-Benz GLB 200
Yeni Mercedes-Benz GLB 200

Baş mesafesi 1.035 mm ile bu sınıftaki en yüksek değeri sunarken, 967 mm arka koltuk diz mesafesi ile üst seviye bir oturma konforu sunuyor.Beş koltuklu kullanımda 570 litre bagaj hacmi sunan GLB, arka koltukların katlanmasıyla 1.805 litreye kadar alan bulunduruyor.

Arka koltuk sırtlıklarının eğiminin standart olarak ayarlanabiliyor olması bagaj hacmi esnekliği sağlarken, isteğe bağlı donanım olarak arka koltuk sırası manuel olarak ileri-geri kaydırılabiliyor; böylece ihtiyaç doğrultusunda arka koltukta diz mesafesi artırılabiliyor veya bagaj hacmi genişletilebiliyor. Arka koltuğun ileri-geri kaydırılması sayesinde bagaj hacmi toplamda 130 litreye kadar artırılabiliyor.

Yeni Mercedes-Benz GLB 200
Yeni Mercedes-Benz GLB 200

Gelelim sürüş izlenimine;

Yeni Mercedes-Benz GLB 200 gerçek bir Mercedes-Benz bayrağını taşıyor. GL serisinin B versiyonu olması ilk başta kulakta B sınıfı SUV ilenimi versede gördüğünüzde ve bindiğinizde C+ SUV olduğunu hissedeceksiniz.

Yeni Mercedes-Benz GLB 200
Yeni Mercedes-Benz GLB 200

Yol tutuşu konusunda virajlardaki başarısını ve sürüş güvenliği testinde hiç bir söze hacet bırakmadan geçti. 1.4 motoru ile hız limitini trafiğe kapalı alanda denediğimizde de 1.4 ile alakası olmayan 2.0 Benzinli bir motorun hislerine neredeyse yaklaştığını hissediyorsunuz.

Sürüş destek sistemlerinde hiç bir şey eksik kalmamış neredeyse. Otomatik fren sistemi ve şerit takip sistemi ile başlayan paket içeriği bir hayli yoğun.

Yakıt konusunda Mercedes-Benz motorlarındaki ekonomiyi hissediyorsunuz. Agresif ev sport kullanımlarda 100KM de 7,6-8 lt kullanımına ulaştık. şehir içi ekonomik kullanımda ise 5.9lt/100 km ile karşılaştık. Uzun yol ekonomik sürüşte (110 km ortalama ile) 4.7 lt/100km gibi harika değerlere şahit olduk.

Hem ekonomik hem yakışıklı hemde karizmatik bir çizgiden bahsediyoruz Yeni Mercedes-Benz GLB 200 ile.

Mercedes-Benz Türk ise bu aracı dünya ile aynı anda neredeyse Türkiye’ de ki kullanıcılarıyla buluşturması bu dönemde büyük bir başarı. Kendilerine Türk kullanıcıları için teşekkür ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here