Yollar, Otomobiller ve Yakıt

0
3745

 

Evet, hareket etmek için gerekli unsurlar bunlar. Peki, bu üç unsurun birden destek olup işbirliği yaptığı bir TV programı hayal edin. Sizce böyle bir program var mı?

 

Evet var. Adı Yol Boyunca. Programın stüdyosu bir otomobil, konukları ise sıra dışı başarı hikâyeleri olan usta isimler: Leyla Alaton, Temel Kotil, Saffet Emre Tonguç, Dilara Koçak, Fatih Altaylı, Gamze Cizreli, Sanem Oktar ve liste uzayıp gidiyor…

 

Türk otomotiv pazarlama tarihinde bir ilke imza atan bu program, ilk defa salt bir otomobilin hakkında konuşup onu anlatmak yerine, o otomobil içindeki ünlü konuğu odağına aldı. Otomobil sadece arka planda bir stüdyo oldu. İzleyici konuğun başarı hikâyelerine konsantre olup eğlenirken programın içinde geçtiği o otomobili de bir yandan bizzat deneyimledi. Aracın tüm unsurları izleyiciye program sırasında gösterildi. Fark etmeden sanki o yolculuğa, o başarı hikâyesine izleyici de katıldı.

 

Deneyimlere odaklanmak!

 

Sıradan reklam inanın artık öldü. Gençler deneyim satın almak istiyorlar, ürünlerinizi değil. Çoğu marka ise hala ürün reklamları yapıyor. Aklın yolu bir: Bir şeyi satacaksan önce deneyimleteceksin. Peki nasıl? Yol Boyunca işte tam da bunun cevabı olan bir program.

 

Yollarımız beton olsun, otomobilimiz Honda ve yakıtımız ise en iyisinden Petrol Ofisi!

 

Program 1 Ekim 2017 Pazar günü itibariyle Türkiye’nin en önemli haber kanallarından birinde yeni sezonuna başladı. Yol Boyunca programı yola üç destekçisiyle birlikte çıktı:

 

Birincisi; beton yol ve beton bariyerleri teşvik eden Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) ‘Yol Boyunca’yı sunan iş ortağı.

 

İkincisi Honda, stüdyomuz olan otomobili program için her bölümde tahsis ediyor.

 

Üçüncüsü ise, her programda ‘araçtan hiç inmeden yakıt almak’ için uğradığımız Petrol Ofisi

 

Bakın araçtan hiç inmeden yakıt almak dedim: işte bu eşsiz deneyimi ekranlardan yansıtıyor program.

 

Yol Boyunca tam 1 sene önce başladı!

 

Bundan tam 1 sene önce yola çıkan Yol Boyunca programının ilk otomotiv sponsoru Jaguar idi. Jaguar’ın dünyadaki ilk SUV modeli Jaguar F-PACE’i ekranlardan izleyici hedef kitleye deneyimletmek isteyen Borusan Otomotiv’i bir TV programına sponsor almak yine Türk pazarlama tarihinde bir ilktir.

20 bölüm büyük bir başarıyla devam eden program yeni sezonda artık büyük bir haber kanalında devam ediyor.

 

Teknoloji de var!

 

İlk 20 bölüm sırasında yine deneyimlere odaklanmanın ne kadar önemli olduğunu bilen bir marka daha programa sponsor oldu: Turkcell. Turkcell ile program sırasında Fizy’den her programda müzik çalındı ve ünlü konuğun BİP ile görüntülü konuşması ekranlara yansıtıldı. Bakın yine deneyimlere odaklanıldı. Ürün satmaya değil. BİP’den görüntülü konuşabileceğine ekranlardan milyonlar şahit oldu.

 

Otomobilde giderken radyo dinmektense Fizy’den istenilen şarkının çalınabileceğini yine izleyiciler bizzat TV ekranından deneyimledi… Hatta Turkcell programa iş ortağı olmadan önce, ilk hafta Fizy indirme rakamlarını takip etmek istedi. Program sırasında o kadar çok kişi Fizy’yi indirmiş ki, marka etkisini rakamlarla görünce programda yer almaya karar verdi.

 

Ama bunu yaparken de programa konuk olarak sosyal medyası kuvvetli, tanınmış yüzler alınıyor. Ali Sunal ve Leyla Alaton gibi önemli isimler konuk edildi ki böylece influencer marketing – yani insanların takip ettikleri insanları da, o deneyimin içinde bizzat görme imkanı sağlandı.

 

Stüdyosu Otomobil Olan Televizyon Programı YOL BOYUNCA!

“Yol Boyunca” isimli programın alışık olduğumuz formatın dışında lüks bir aracın içinde ünlü konukları var. Stüdyo programları spot ışıklarının altında konukların pek de rahat edemedikleri, kendileri olmakta zorlandıkları ortamlarda gerçekleşir. Çoğu potansiyel konuk normal hayatta harika konuşup sorulan sorulara seri cevaplar verirken, ışıklar altında yüzüne kameralar döndüğünde şaşırabilir, çoğu zaman da gerçekten söylemek istediklerini söyleyemeden programdan ayrılır.

‘Yol Boyunca’: Normal Hayatlarından Bir Alıntı

Yol Boyunca programı ise, her gün hepimizin zaten evden işe, işten eve seyahat ettiği, trafik yoksa hepimizin rahat ettiği, yol boyunca müzik açıp yeri gelirse şarkı söylediği ‘otomobilde’ gerçekleşeceğinden, ünlü konukların hayatlarının bu her günkü küçük bir kesitini ekranlara yansıtmayı hedefliyor.

İnsanların hayatta gerçekten kendileri oldukları birkaç yer var, bunlardan ilki kullandıkları otomobillerinin içi, otomobilde onları yargılayan, izleyen veya ne yapıp yapmamaları gerektiğini söyleyecek kimse yok. İşte biz de bu yüzden hepimizin hayatının vazgeçilmez unsuru olan otomobilin içini bir TV stüdyosu haline getirip, içerisine başarılarıyla ve tecrübeleriyle ön plana çıkan ünlü insanları ağırlayalım istedik.

Amacımız otomobili kullanarak çoğu zaman başarılı insanlarda saklı kalan, o ana kadar toplumla paylaşılmamış hayat tecrübelerini gençlere aktarmak. İşte tam bu noktada otomobil bizim için bir ‘fikir transfer aracı’ olmuş oluyor’.

Otomobil: Fikir Transfer Aracı!

İyi otomobillerin hepsi iyi bir fikirle başlar. Hayatta her iyinin temelinde iyi düşünülmüş bir fikir, tasarım vardır. Yol Boyunca programını hazırlarken yapımcısı olarak ben Clint Eastwood’un yönettiği Kevin Costner’in oynadığı ‘A Perfect World’ (Mükemmel Bir Dünya) filminde; kötü adam Kevin Costner’ın klasik bir otomobille kaçırdığı küçük çocuğa otomobili tarif etmesinden esinlendim.

Filmde, Costner küçük çocuğa bir zaman makinasında hiç seyahat edip etmediğini sorar. Çocuk hayır cevabını verince, otomobilin aslında 20.yüzyılın zaman makinası olduğunu; ön camdan baktığımızda gittiğimiz geleceğe seyahat ettiğimizi, dikiz aynasının geçmişi gösterdiğini ve aracı durdurduğumuzda da o anda olduğumuzu söyler. Bence otomobili bu kadar iyi tarif eden daha iyi bir fikir yok.

Yol Boyunca programıyla ünlü konuklarımızı da geleceğe götürüyoruz, o anın dışına çıkıp, hiç kimsenin onlara daha önce sormadıkları sorularla başarılarının arkasındaki sırları açığa çıkarıyoruz.

Onların sıradan bir günlerinin içine mercek tutarak son derece samimi ve açık bir yol sohbeti gerçekleştiriyoruz. Hiç kimsenin onlara sormadığı soruları sormaya çalışıyoruz. Amacımız hayat tecrübelerini gelecek nesillere aktarmaları için onlara küçük bir zaman dilimi açmak.

Zamanda hızlı bir yolculuk gerçekleştirmek için sıradan bir otomobil elbette olmazdı. Biz de bizler gibi ‘hayallerin gücüne’ inanan bir markayla yol alıyoruz: HONDA!

Honda’nın Marka Sloganı: ‘Hayalleri Gücü’

The Power of Dreams – Hayallerin gücüyle yola çıkan bir markanın en son yeniden yarattığı efsane süper spor model 550bin Euro’luk Honda NSX’i kullanarak gerçekleştirdiğimiz Yol Boyunca programına gelen izleyici yorumları şöyle: ‘sanki biz de sizlerle birlikte bu aracın içinde beraber yolculuk yapıyoruz’.

Ünlüler Honda’da!

Peki, HONDA Yol Boyunca programımıza destek olup neden otomobillerini programa tahsis etti? Tecrübe uzun yıllar deneye yanıla oluşan bir birikimler bütünü ve büyük çoğunlukla da hep insanlarda saklı kalıp toprağa geri dönüyor. Biz Yol Boyunca programında ülkemizin öne çıkan kanaat önderlerini, ekonomiye ve iş dünyasına yön veren, tecrübeleriyle başarıyı sürekli kılmayı kanıtlamış insanları bir sabah kendi evlerinden alıp Honda sürüş deneyimiyle işyerlerine veya gitmek istedikleri yerlere götürüyoruz. Artık deneyimin altın kural olduğu günümüzde ürün ve hizmetler yerine tecrübelerin kanaat önderleri vasıtasıyla ekranlara yansıtıldığı başka bir program yok.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here