2019’DA ARAMIZA KATILACAK ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER

0
4060

Yeni yıla saatler kala yazdığım bu yazı bu senenin son yazısı olurken, yeni yıl için yazacağım yeni yazılar için de çok heyecan verici oluyor.

Elektrikli otomobilin önemi ve teknolojisi her geçen gün hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Elektrikli otomobiller ile ilgili gelişen teknolojide zaman hızla geçerken bu büyük aileye bazı büyük otomotiv devleri de katılmaya başlıyor.

Aramıza yeni katılacak yen otomobillerden bazılarını biraz tanıyalım;

1-) Audi E-Tron:

Alman devlerinden olan Audi’de bu büyük aileye büyüleyici bir SUV modeli ile muhteşem bir otomobil ile geliyor. Boyut olarak Q5’ten büyük ve Q7 modelinden küçük bir otomobil olacak. Bu otomobilimiz tek şarj ile ortalama 400 kilometrelik bir menzil de sunuyor olması büyük başarı. Audi e-tron, 30 dakikada yüzde 80 seviyelerine kadar şarj olabiliyor.

Audi E-Tron

2-) Mercedes EQ:

Bir başka Alman devi olan Mercedes’te yeni bir SUV modeli ile boy gösteriyor. Büyüleyici bir tasarımı olan bu otomobil 402 beygir ve 765 Nm tork değerine sahip olabiliyor. Tek şarj ile 400-500 kilometre arası gidebilen bu otomobil aynı zamanda 0-100 km/h hıza 5,1 saniyede ulaşabiliyor.

3-) Porsche Taycan:

Türkçe kökenli bir isim modeli le karşımıza çıkan Porsche ilk otomobili ile tüm ilgiyi üstüne topladı. Süper spor otomobil olarak görmeye alıştığımız Porsche bu sefer %100 elektrikli süper spor otomobili ile karşımıza çıkıyor.

Bir canavar olan bu otomobil 600 beygirlik güç üretebilen bu otomobil tork değerini resmi olarak açıklamasa da olağan üstü bir gücü olduğunu gösteriyor. Bunun ile birlikte güçlü bir şarj istasyonu kuran Porsche 15-20 dakikalık bir şarj ile 400 kilometrelik bir menzil sunulacağını duyurdu.

Porsche Taycan

4-) Volvo XC40:

Volvo’nun ilk tamamen elektrikli otomobili olacak olan Volvo XC40, tek şarj ile385 kilometre bir menzile sahip olacak. İsveç markasının performans geliştirmesini yapan Polestar tamamen elektrikli otomobil gelişimine ayırmasıyla başlayan sürece dahil edilecek olan XC40, ürün gamının ilk elektrikli modeli olması kesin gözü ile bakılıyor. Polestar’ın 2019 yılında satışa sunulması planlanıyor.

5-) BMW İX3:

BMW İ3-İ3s gibi full elektrikli otomobillerinin yanı sıra onlara abilik edecek bir elektrikli SUV modeli ile yeni amiral gemisi olacak.2019 yılının sonunda üretimine başlamasını planlayan BMW bu modeli ile 272 Hp güç sunuyor. Tek şarj ile de 400 kilometreden fazla bir menzile sahip olması planlanan bu otomobil 2020 yılında piyasaya sunulması bekleniyor.

BMW İX3

Daha birçok model ile aramıza katılacak elektrikli otomobiller bu büyük dünya ya renk katacakları kesin. Bu teknoloji de yerini alan büyük devler ile elektrikli otomobiller geleceğin otomobili olma yolunda kesin adımlar ile ilerlemeye devam edecek.

Geleceğe umut ile bakın, mutlu bir yıl geçirmeniz ümidi ile iyi seneler.

Murat BELEN (Fashion4car Elektrikli Otomotiv Editörü)

mouse ile üzerine gelince

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here