2018’DE EN ÇOK SES GETİREN ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER

0
946
mouse ile üzerine gelince

Sonuna geldiğimiz 2018 yılında, elektrikli otomobiller ile ilgili dünyada ve ülkemizde birçok gelişmeler oldu.

Dünya geneline baktığımızda sayısı göz ardı edilemeyecek kadar fazla elektrikli otomobil modeli var. Bu otomobiller konusunda en çok konuşulan konu, bu otomobillerin tek şarj ile gidebildiği menziller oldu. Bu konuda otomobil üretici firmalar ile batarya teknoloji konusunda gelişmeler sağlanmaya devam ediyor.

Bu yazımızda dünyada ve ülkemizde satışı olan tek şarj ile en çok menzile sahip elektrikli otomobil modellerinden bahsedeceğiz. Bu otomobillerine biraz daha yakından bakalım ve otomobilleri sıraya koyalım;

1 Numara: Elektrikli otomobiller konusunda herkesin aklına gelen ve bu konuda öncü olan model Tesla’nın zirve de olduğunu görmek kimseyi şaşırtmaz.

Tesla’nın Model S P100D sedan otomobili tek şarj ile ortalama 550 kilometre civarı yol yapabilmektedir. Menzilinin yanı sıra sedan bir otomobil olup birçok süper spor otomobilleri de geçe bilen bu otomobil 0-100 km/h 2.7 saniyede ulaşabiliyor.

2 Numara: Zirve de yine bir Tesla markası olan Tesla Model 3 var. Tesla modelleri arasında en ufak ve en ekonomik model diyebileceğimiz bu otomobil yüksek bir menzile sahip ve Tesla Model 3 aracı tek şarj ile 500 kilometre civarı yol almaktadır. Ancak aracın bu menzile ulaşmasını sağlayan batarya opsiyonlu olup standart batarya ile 350 kilometre menzil alabilmektedir.

3 Numara: Zirvenin 3.sırasında farklı bir model karşımıza çıkıyor ve dünyada satışı olan güçlü otomobil firmalarının da modelleri bulunmaktadır. Bu sırada Tesla modellerinden farklı olarak zirvenin en yakın takipçisi olan Jaguar I-Pace modeli alıyor. Jaguar’ın ilk elektrikli otomobili olan bu model büyük bir başarı sağlamıştır. Tek şarj ile 470 kilometre menzile sahip bu otomobil büyük bir alkışı hakkediyor. 

4 Numara: Tesla her zaman olduğu gibi zirveye yakın oluyor. Zirveyi kimseye kaptırmayan Tesla’nın bu modeli ise Tesla Model X P100D var. Bu modelimiz tek şarj ile 465 kilometre menzile sahip olan ve tek SUV modeldir.

Tesla Model X

5 Numara: Zirveden uzaklaşırken modellerimiz değişiyor ancak diğer otomobillerimiz de çok güçlü ve muhteşem modelleri ile karşımıza çıkıyor. Renault ZOE 400 kilometrelik menzile sahip yeni güncel otomobili önceki yıllardaki otomobillerine göre menzilini neredeyse 2 kat büyüterek büyük bir başarı elde etmiştir.

2018 – Renault ZOE

6 Numara: Dünyada en çok satışı olan elektrikli otomobil modeli olan bir model karşımıza çıkıyor. Ülkemizde satışı olmayan ancak dünyada çok satan Nissan LEAF modeli güçlü bir marka olup tek şarj ile 378 kilometre menzile sahip bir modeldir.

Nissan LEAF

7 Numara: Sıralamamız devam ederken karşımıza güçlü bir otomotiv devi olan BMW İ3-İ3S modelleri ile karşımıza çıkıyorlar. Alman otomotiv devlerinden olan BMW bu modeli ile ortalama 280-300 kilometre arası menzile sahiptir.

BMW İ3s

Gibi birçok modeli bu sıralamaya ekleyebiliriz. Büyük ilgi ve teknolojisi ile artan elektrikli otomobiller yeni yılda da ülkemizde ve dünya için yeni gelecek modeller sayesinde büyük bir ivmelenme ile artacaktır.

Murat BELEN(Fashion4car Elektrikli Otomotiv Editörü)

mouse ile üzerine gelince

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here