TESLA’NIN ÜRETTİĞİ A’DAN Z YE TÜM OTOMOBİLLER VE ÖZELLİKLERİ

1
5553

Bir Amerikan şirketi olan Tesla Motors aynı zamanda bulunduğu ülkenin en büyük otomotiv markasıdır. Elektrikli otomobil dünyasında zirvenin başı olan Tesla tüm büyük otomotiv devleri ile zirveyi zorluyor. Tesla’yı otomobil dünyasında devi olmasını sağlayan modellere biraz yakından bakalım.

1-) Roadster;

Tesla’nın ilk ürettiği ve temelini oluşturan bu elektrikli otomobil modelini tüm dünyada büyük ses getirmiştir. Eski modeline nazaran yepyeni şeklinde gelen model muhteşem bir görünüm ve performansla geri dönüyor.

Üzerinde çalışılan bu canavar elektrikli otomobil, 200 kW batarya ile 1000 kilometre menzil ile büyüleyecek gibi duruyor. Bunun yanı sıra dünyanın en hızlı otomobili olan Bugatti Chiron’a da geride bırakarak 0-100 hızlanması 1,9 saniye olarak ölçüldü.

En güzel yanı bu derece büyüleyici olan bu otomobil 4 kişilik bir üstü açıla bilen bir spor otomobil olmaktadır. Spor otomobilde 10000 tork üretebilen üç motor ile elektrikli otomobilin 400 km/h hıza çıkabildiği açıklandı.

Roadster’in seri üretim tarihi olarak da 2020 yılı olarak açıklandı yani bu canavarı yakın bir zamanda yollarda görebileceğiz.

2-) Tesla Model-S;

2012 yılında Tesla’nın Silikon Vadisi fabrikasında üretilmekte olan Model S, 4 kapılı bir sedan modeli olan otomobilidir. Her zamanki bu modelde tüm otomobilleri gibi övgüyü hakkediyor.

Tesla’nın bu modelinde ilk yıllarda üretilenlere nazaran her zaman üstüne koyarak giden ve zemine yerleştirdiği son derece güçlü lityum-iyon pilleri ile yaklaşık 2,5 tonluk bu otomobili 3 saniyenin altında 100 kilometre hıza çıkarmayı başarıyor.

Model S’lerde otomobilin önünde bulunan kamera ve radar, 360 derece etrafı sürekli gözetleyen ultrasonik sensörler ve GPS konum verisi donanımı mevcut. Model S’in dikkat çeken iç tasarımında 17 inçlik dokunmatik bir ekran bulunuyor. Bu dokunmatik ekran farlar, navigasyon, klima, radyo, kapı kilidi, şarj etme ve diğer ayarları hızlı ve pratik bir şekilde yapmamızı sağlıyor.

Güvenlik ve çarpışma testlerinden 5 yıldız alarak dayanıklılığını da kanıtlamış olan Model S gerçekten büyük bir alkışı hak ettiği gibi büyük bir ölçüde de satılarak insanların beğenisine sunuldu.

3-) Tesla Model-X;

Tesla Model X, Tesla’nın geliştirdiği SUV modeli muhteşem dizaynı ve görüntüsü ile büyük bir beğeni topladı. Model X, Elon Musk tarafından en güvenli SUV olarak tanıtılmıştı. Tıpkı Model S’deki gibi bataryanın aracın tabanında bulunması araca dayanıklılık kazandırırken önde motor yerine boşluk olması da çarpışma sırasında oluşacak şiddeti emerek daha az hasar oluşturuyor.

Normal otomobillerden kat kat büyüklükte bir hava filtresine sahip ve bu otomobilde bir biyolojik saldırıya karşı koruma modu bile var. Bu mod, büyük geniş hava filtresi sayesinde, açıldığında otomobil içinde bulunan havayı polen, alerjen, bakteri ve her türlü mikroptan arındırıyor, içeride pozitif basınç oluşturuyor ve herhangi bir mikrop girişini engelliyor. Bu özellik ilk olarak Model X’de sunulurken yeni makyajla Model S’de getirildi.

Model X’in en dikkat çeken özelliğiyse şüphesiz kanat yapısındaki kapılar. Otomobilin üretimini geciktiren bu kanat kapıların tasarımındaki amaç ise büyük ailelerin tercih edeceği bilindiğinden hem koltuklara hem de koltuk arkalarına kolaylıkla ulaşımı sağlamak. Kullanım sırasında panoramik bir görüntü sağlayan ve tavana kadar uzanan ön cam, bugüne kadar ki en büyük SUV camı konumunda bulunuyor. Ortalama 400 km’lik bir menzile ulaşan bu otomobil geniş oturma kapasitesi ile de birçok yolcu taşıyabiliyor.

4-) Tesla Model 3;

Model S ve Model X’e göre daha küçük bir yapıda olan Model 3’in, arkadan itişli ve dört çeker versiyonları bulunuyor. Tesla’nın ürettiği en ucuz olan bu otomobil ABD’de ham fiyatı 35,000$‘dan başlayacak Model 3 ilk olarak 1 Nisan 2016’da tanıtıldı ve 1000$ ön ödemeli rezervasyonlara açıldı. Rezarvasyon sayısı çok kısa bir zamanda muhteşem bir şekilde artarak yaklaşık bir ay gibi kısa bir sürede 400000 geçti ve bu tüm dünyada büyük yankı uyandırdı.

Model 3 güvenlik konusunda da büyük başarı sağladı. Çarpışma testlerinden de 5 yıldız alan bu otomobilde otomatik güvenlik konusunda da kendini kanıtlamış gibi. Markanın üretimdeki en yeni aracı olan Model 3, en gelişmiş otomobil değil sınıfının en güvenilir otomobili olarak nitelendiriliyor.

Tesla Model 3’ün uzunluğu 4694 milimetre ve boyutları itibariyle D segmenti bir otomobil oluyor. Oldukça hızlı ve seri bir otomobil, teknik altyapı olarak şu an için iki versiyonu bulunuyor. İlk versiyon, saatte maksimum 210 kilometre hıza ulaşabiliyor ve 0’dan 100 km/s hıza 5.6 saniye gibi oldukça etkileyici bir sürede ulaşıyor.

Tesla Model 3 ile sunulan iki farklı batarya var. Bunlardan standart olanı, tek şarj ile 340 kilometre menzile ulaşabiliyor. Tesla’nın verdiği aparat ile ev tipi şarj yaklaşık olarak 6.5 saat sürüyor. 500 kilometre gibi oldukça iddialı bir menzile sahip olan güçlü bataryaya sahip versiyonda ise markanın sağladığı şarj aparatı ile tam dolum ortalama 8 saat sürüyor.

5-) Semi;

Tesla otomobil dünyasında çıkardığı elektrikli modelleri ile zirvede her zaman yerini garanti bir şekilde koruyordu.

Elektrikli otomobilleriyle yeni bir teknoloji kanalı açan Tesla Motors, son olarak otomobil konseptinin dışına çıkarak bir tır tanıtımı yaptı. Tanıtımda konuşan Elon Musk Kaliforniya, ABD’de tanıtılan Semi isimli elektrikli tır için ‘’Çok çabuk hızlanan, inanılmaz bir araç yapmak istedik’’ dedi.

 

Semi Truck, yüklüyken 100 km /h hıza 20 saniyede çıkarken boş haliyle sadece 5 saniyede çıkabiliyor. Tırın 1 milyon kilometreye kadar olan garantisi bulunuyor. 30 dakikalık şarj ile 640 kilometre yol kat edebilen araç dolu pille 800 kilometre yol kat edecek.

Normal bir tır %5 eğimli yolda saatte 70 km/h hızla yol alıyorken Semi Truck aynı yolda 105 km/h hıza ulaşabilecek.

Otopilot teknolojisine sahip Semi sürücüleri şoförlükten çıkararak birer filo yöneticisi haline getirecek. Bu da şoförlerin yorulmalarına bağlı kazaların ve gecikmelerinin de önüne geçecek.

Büyük bir merakla beklenen elektrikli tırın seri üretime geçeceği tarih olarak da 2019 yılı gösterildi. Diğer tırların aksine Semi Truck’ın direksiyonu sağ veya solda değil iç konsolun tam ortasında bulunuyor. Semi’nin camının da diğer otomobillere göre oldukça dayanıklı olduğu yine tanıtımda özellikle vurgulandı.

Murat BELEN (Fashion4car Elektrikli Otomotiv Editörü)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here