Danimarka AB’den dizel ve benzinli arabaları atma çağrısında bulundu!

3
1293
mouse ile üzerine gelince

10 Avrupa Birliği ülkesi tarafından desteklenen Danimarka, iklim değişikliği ile mücadelede 2030 yılına kadar üye devlet düzeyinde satış yasağı dahil olmak üzere dizel ve benzinli araçların kaldırılması stratejisi talebinde bulundu.

Danimarka, önerisini Cuma günü Lüksemburg’daki AB çevre bakanları toplantısı sırasında yaptı.

Avrupa Komisyonu’nun yeni cumhurbaşkanı Ursula van der Leyen, Avrupa’yı 2050’ye kadar ilk iklim nötr kıtası yapmayı hedefliyor.

Danimarka heyeti, bunun için ulaştırma sektörünün, şu anda emisyonlarını artıran tek sektör olan emisyonlarını azaltması gerektiğini savundu.

AB, blokta karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 40 oranında azaltmayı hedeflerken, yürütme Komisyonu, küresel ısınmayı durdurmaya yardımcı olmak için 2050 yılına kadar sıfıra indirmeyi planlıyor.

‘Acelemiz var’

Danimarka İklim ve Enerji Bakanı Dan Jorgensen toplantıdan sonra Reuters’e yaptığı açıklamada, “Biraz acelemiz olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.”

Danimarka, hükümetin 2030 yılına kadar tüm yeni fosil yakıtlı araçların satışını yasaklayacağını açıklamasının ardından Ekim 2018’de manşetlere girdi;

Jorgensen, bireysel ve kamu araçlarının yeni dizel ve benzinli araçlarda satışları yasaklamasına izin vermeyi engellemeyi düşünüyor. Teklifinin önümüzdeki yıllarda fosil yakıtla çalışan araçların tamamen ortadan kaldırılmasını önerme yönünde baskı yapacaklarını söyledi.

Jorgensen ayrıca, AB’nin sendika çapında bir yasak üzerinde anlaşamaması durumunda, en azından bireysel ülkelerin böyle bir önlemi uygulamasına izin verilmesinin iyi olacağını söyledi.

“Plan A, Avrupa’nın bu yasağı getirmesi gerekiyor” dedi.

Ancak Litvanya, Letonya, Slovenya, Bulgaristan ve diğer bazı ülkeler, ikinci el otomobillerin batı Avrupa’dan doğu bölgelere satışının “karbon salınımı” durdurmak için daha yapılması gerektiğini belirtti.

Jorgensen, uzun vadeli politika talimatlarını otomobil üreticilerine iletmenin önemli olduğunu söyledi .

Danimarka’nın bir sonraki adımının dizel ve benzinli arabaları dağıtma stratejisini ve bunların bireysel üye ülkelerde satışlarını yasaklama olasılığını destekleyen 10 üye devletle bir ittifak kurmak olduğunu söyledi.

mouse ile üzerine gelince

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here