Efsane: Fiat 500

0
1902
mouse ile üzerine gelince

 

 

Fiat 500 efsanesi orijinal dokunuşlar yapan en eski Fiat 500 tamirhanesinden bahsetmek istiyorum bugün… Milano’ da Piazzale A1 LAGHI adresinde yer alan  sadece Fiat 500 bakan en eski tamirhanelerden biri.

Burası Milano’ya girerken yolun kenarında bir tamirhane sadece fiat 500 ve 600 modellerinin eski modellerini yenileyip  restore ediyor ve tamir ediyorlar. Mekaniker olarak çalışan Sebastiano ile görüştüm.

 

1975 ile 87 yıllarına ait araçların bakımını yapılıyor. Tam manası ile restore edilmis bir fiat 500 ün değeri İtalya’ da 6000 €  bu kadar ikonik bir araç için iyi bir fiyat.

 

Sebastiano’ nun söylediğine göre bir depo dolusu yedek parçaları varmış ve tüm parçalar orijinal.

Bu mekan 22 yıldır faaliyet gösteriyor ve Sebastiano 3.5 yıldır burada çalışıyormuş. Tamir ve restorasyondan sonra araçlar ilk günkü gibi sağlık yürüyen aksam ve görünüşe sahip oluyorlar.

 

Birden fazla araç alıp bunları garajlarında saklayan insanlar varmış. Bu kişiler araçları gelecek 10 yıl için yatırım olarak saklamak ve yatırım yapmak amaçlı saklıyorlarmış.

Otomobil üzerine iyi bir yatırım çünkü bu araçlar çok seviliyor ve koleksiyonerler tarafından tercih ediliyorlar.

İtalya da özel etkinlikler düzenleniyor ve  eski Fiat 500ve 600 sahipleri bir araya gelip eğleniyorlar. Hatta bu araçlar günümüzdeki Fiat 500 ün atası diyebiliriz.

 

Yazı ve Fotoğraflar: Özgün ÇULAM

 

mouse ile üzerine gelince

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here