Honda ve Ricky Brabec 2020 Dakar Rallisi’nden zaferle döndü

0
5649

  Monster Energy Honda Team, 2020 Dakar Rallisi’nden zaferle döndü. Uzun yıllar Dakar Ralli’sinden uzak kalan Team HRC sekiz yıl önce tekrar dünyanın en zorlu yarışına katılmaya başladı. Sekiz yılın ardından Honda pilotu Ricky Brabec, yarışın en başından Suudi Arabistan’da düzenlenen özel etaba kadar podyumda yer aldı ve yarıştan zaferle döndü.

Ricky Brabec (Hesperia, California, ABD) elde ettiği bu zaferle birlikte Dakar Rallisi’ni kasıp kavuran ilk Amerikan pilot oldu. Üçüncü etaptan itibaren kesintisiz bir şekilde liderliği sürdüren Amerikalı pilot iki etap zaferine ulaştı. Yarışta sergilemiş olduğu istikrar kadar üstün navigasyon becerileriyle de önemli bir avantaj yakalayan Brabec, Honda CRF450 RALLY ile yakalamış olduğu uyum ve yüksek temponun da katkısıyla zafere ulaştı.

 

Monster Energy Honda Ekibi, 2020 Dakar Rallisi’nin tamamında üstün bir performans sergiledi. Brabec, 5.000 km’si süreli olmak üzere toplamda 7.800 km mesafeyi kapsayan rallide iki etap zaferine (etap 3 ve etap 6) ulaştı. Bunun dışında José Ignacio Cornejo (etap 4 ve etap 12), Kevin Benavides (etap 7) ve Joan Barreda (etap 10) zafere ulaştılar. Birçok etapta defalarca en iyi ara zamana imza atan ekip 3. ve 10. etapta podyum kapattı.

 

Bu, Honda’nın Dakar Rallisi’ndeki altıncı zaferi. Honda takımı sonuncusu 31 yıl önce olmak üzere bundan önce beş kez daha Dakar Rallisi’nden zaferle dönmüştü. Bundan önceki beş Dakar Rallisi zaferine; Cyril Neveu (1982, 1986, 1987), Edi Orioli (1988), Gilles Lalay (1989) imza atmışlardı. Honda, 23 yıl aradan sonra 2013 yılında tekrar Dakar Rallisi’ne katıldı. Bu sekiz yıllık maraton boyunca HRC Takımı, Dakkar Rallisi’ni iki kez podyumda tamamladı. Paulo Gonçalves (2015) ve Kevin Benavides (2018) olmak üzere iki pilot da yarışı ikincilikle tamamladı.

 

Honda Racing Corporation Başkanı Yoshishige Nomura yarışı değerlendirirken “Öncelikle elde etmiş olduğu zafer için Ricky Brabec’i tebrik ediyorum. Ayrıca Joan [Barreda], Kevin [Benavides] ve José [Ignacio Cornejo]’ye sergilemiş oldukları performans için teşekkür ediyorum. Son olarak takım ekibine ve geliştirme ekibine bu başarıyı mümkün kıldıkları için teşekkür ediyorum. Dakar’a döndüğümüz günden bu yana yedi yıl geçti. Kaybettiğimiz her yarıştan öğrendiklerimizle ve ekiplerimizin yoğun çabasıyla sonunda zafere ulaştık. Geride kalan yedi yıl boyunca bizlerle olan ve bizlere katkı sağlayan herkes, Team Honda’nın yoğun çabaları sonunda meyvesini verdi. Paulo [Goncalves]’in ilk altı yıldaki önemli katkıları unutmamalıyız. Ona teşekkür ediyoruz ve onun huzur içinde uyuması için dua ediyoruz. Ayrıca tüm sponsorlarımıza ve dünya çapındaki hayranlarımıza derinden minnettarız.” dedi.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here