JAGUAR I-PACE SÜRÜŞ DENEYİMİ

1
6816

Jaguarın ürettiği I-Pace SUV elektrikli otomobili elektrikli araçlara karşı olan ilgimi kat kat artıran test sürüşü deneyimimi sizlere anlatmak isterim;

Borusan otomotivde Cem Güray Bey ile test ettiğimiz Jaguar I-Pace modeli 400 BG 696 Nm’lik maksimum torka ulaşabilen bu araç tam anlamıyla bir canavar. Ben süper sporum diyen bir otomobildeki anlık hızlanmayı sizlere daha da fazlasını veriyor. Anlık olarak ivmelenmeyi hissedebiliyorsunuz. 0-100 km hızlanması 4,5-4,8 saniye gibi kısa bir sürede yapması hissiyatını iliklerime kadar hissettirdi. Aynı zamanda aracın bataryalarının tabanda olması otomobili yere daha da bastığı için kontrol tamamen sizde oluyor ve savrulma kaydırma gibi bir durum olmamaktadır.

 

Motor sesi olmayan bu araçta hoparlörlerden içeriye hızlanmanıza göre yapay bir motor sesi verilmektedir. Bu sesi isterseniz ayarlardan da kapatabiliyor ve aracın sıfır ses ile olan o duyguyu da tatmak ayrı bir deneyimdi. Aracın teknik özelliklerine gelirsek otonom sürüş deneyimim de ayrı bir tat verdi kendi kendine gidebilen bu otomobil geleceğe dair büyük bir katkı da sağlamış.

Aracın menziline de gelirsek bize 470 km bir menzil sunan bu araç gerçekten muhteşem bir mesafe. İstanbul gibi bir yerde 470 km menzil fazlasıyla yeter bir günde ortalama 100 km mesafe gittiğinizi varsayarsak 4 gün boyunca şarj gerekmeyecek. Maliyet konusunda da gelin hemen kısa bir hesaplama yapalım Jaguar I-Pace modeli 100 km’ de ortalama 21 kWh elektrik tüketmektedir. 1 kWh elektrikte gece tarifesine göre değil de normal zamana göre hesaplarsak 0,46 TL’dir. Yani 100 km de düz hesapla 10 TL’lik bir fiyat ile muhteşem ötesi olduğunu da gösteriyor. Aynı ölçüde bir benzinli otomobilden yaklaşık ortalama bir değer alırsak 50 TL gibi bir yakıt yakarken aradaki fark gerçekten muhteşem.

Birazda aracın şarj süresine değinelim ev tipi yani 220 voltta 40 saat gibi çok büyük sürede şarj olsa da AC şarj istasyonlarında 13 saat, 50 kW CCS DC de 90 dakikada ve 100 kW CCS DC de 60 dakikada aracı fullerken 45 dakikada da %80 şarj yapmaktadır. Ancak burada aracın bu full şarj ile 470 km gittiğini düşünürsek sizler 1 saat beklemeseniz bile 45 dakikalık şarj ile büyük ölçüde yol gidebileceğimizi de unutmayalım.

Geleceğin otomobilleri her geçen gün yollarda daha da artmaya başlayacak genç arkadaşlarıma ve herkese tavsiyem elektrikli otomobillerin önemine farkına varalım ve bu güzel teknolojik aracı herkesin alabilmesi ümidiyle. Geleceğin taşıtları hakkında herkes bilinçlenmesi için her zaman bir adım ileriye gidelim.

Saygılarımla.

Murat Belen

(Fashion4car Elektrikli Otomotiv Editörü)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here