Karşılaştırma: Citroen Berlingo Yeni/Eski

0
9296
Eski ve Yeni Citroen Berlingo karşılaştırması

Citroen Berlingo yenilendi. Geniş ailelerin ve hafif ticari kullanıcılarının en çok tercih ettiği araçlardan biri olan Berlingo, tasarım kültürünu koruayacak hem büyüdü hemde teknlojik donanıma sahip oldu. Peki 3. nesil Berlingo’nun 2. nesilden farkı ne? Makyajlanan 2. nesil ile yine de fark yarabilen Berlingo yeni nesilde neleri değiştirmiş?.. O zaman hemen incelememize başlayalım.

Eski ve Yeni Citroen Berlingo karşılaştırması

Combi model araçların mucidi olan Citroen Berlingo, yenilenerek hayatımızda yerini korumaya devam ediyor. Evrim sıralamasına göre Cobiden başlayıp şuan neredeyse bir MPV-SUV olacak kadar yaklaşan Berlingo’nun son modelini test ettik. Testleri başarı ile geçen Yeni berlingo’ yu bir de eski Berlingo ile karşılaşalım istedik bakalım neler  değişmiş, Kullanıcıya neler nasıl yansımış?

Eski ve Yeni Citroen Berlingo karşılaştırması

Yeni Berlingo’nun boyu 375 mm uzayarak 4753 oldu. Eni de 38 mm genişleyerek 1848 cm oldu.

Ağırlığı ise 132 kilo artarak 1506 Kg oldu.

Aslına baktığınızda PSA Grubunun en etkili  EMP2 platformu nu kullanan bir Berlingo’dan bahsediyoruz. Yani Peugeot 3008,Citroen C5 Aircross SUV da kullanılan platformun aynısı. Dolayısıyla ismi hafif ticari geçsede onun DNA sında bir SUV var.

Eski ve Yeni Citroen Berlingo karşılaştırması

Sadece platrofm ile kısıtlı kalmamış, yokuş kalkış desteği, şerit takip sistemi, adaptif hız sabitleyiciye kadar bir SUV de neyi ararsanız var.

En gözde durumlardan biride kocaman bir cam tavana sahip olması. Tavanın tam ortasında uzun bir eyla gözü olması cam tavanı bölüyor gibi görünsede “aklında bulunsun ben hafif ticari bir aracım” diye özellikle uyarıyor.

Eski ve Yeni Citroen Berlingo karşılaştırması

Arka koltuk sırtları ayarlanabilir duruma gtirilmiş bir önceli nesilde bu yoktu. Koltuk diz mesafesi de bir hayli genişlemiş. Bagaj kullanım alanı gerçekten farkını hissettirmiş. Bagaj konusuna gelmişken açılabilen arka cam sistemi bu donanım paketinin en sevdiğim artılarından biri.

Saklama gözleri konusunda yeni modelde çok cömert davranılmış. bagaj tavanındakı açılabilen bölme, tavanda ki ucun eşya gözü, torpidodaki gözler ve koltuk altı gözleri ile Tam bir MPV olmuş da diyebiliriz.

Citroe Berlingokarşılaştırması

Tepeden tırnağa yenilenmiş,modernize olmuş ve her ihtiyaca yanıt veren bir bir Berlingo olmuş açıkçası. Bunu araca biner binmez hissediyorsunuz. Sürüş enasında ve benimsiyor ve aracı kullandıkça hayran oluyorsunuz. Hafif ticari alanı dışında geniş bir aileniz varsa, yada sürekli bir seyatah halindeyseniz sizin için biçilmiş kaftan… Hafif ticari fiyatına Hafif SUV bir otomobil alıyorsunuz.

Satış rakamları doğrultusunda Citroen Berlingo 2012,Berlingo 2016,Berlingo 2017 nsatış rakamları kadar Berlingo 2019 satışlarına da Berlingo fiyat etkisi gösterecektir. Yeni Berlingo  aksesuar konusanda da cömert yorumları bize ulaşıyor.. Yeni Berlingo Kol dayama aksesuarı sürüşte etkisini gösteren küçük bir aksesuar ama sürüşte çok etkili. Citroen Berlingo modifiye alanında eski modeline göre daha çok dikkat çekecek gibi görünüyor.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz