Nürburgring “Yeni Type-R”dan Sorulur

0
2857
zzz

Honda Civic Type R’ın 2015 yılının Mayıs ayında bir önceki jenerasyonu , 7: 50,63’lik tur süresi ile Nürburgring’deki en hızlı önden çekişli otomobil unvanını almıştı. Yaklaşık bir yıl sonra Volkswagen GTI Clubsport S 7:49.21 ile bu unvanı Type R’ın elinden almıştı. Birkaç ay önce Volkswagen aynı otomobil ile rekorunu sağlamlaştırmak için tekrar Ring’e çıkmış ve bu kez 7:47.19’luk bir sürede turu tamamlamıştı. Ancak şimdi de Type R elinden alınanı geri almak için geldi.

3 Nisan’da piste çıkan yeni Civic Type R, Golf GTI Club Sport S’i üç saniyeden daha fazla bir süre ile geçerek 7 dakika 43.8 saniye ile rekoru tekrar kırdı. Bu rekor, model son gelişim aşamasındayken kırıldı, bundan dolayı Honda bir gelişim otomobili kullandığını belirtti.

Type R’ın özelliklerine değinecek olursak, otomobilin kaputunun altında 315 bg’lik 2.0 litrelik turboşarjlı dört silindirli motor bulunuyor. Bu motor bir manuel şanzıman aracılığı ile gücünü yola aktarıyor. Araçta ayrıca yedi inçlik navigasyonlu bir bilgi eğlence sistemi, LED farlar ve önde 350 mm ve arkada 305 mm’lik Brembo frenler yer alıyor.
Güvenlik sebeplerinden dolayı, rekor kıran araçta bir yuvarlanma kafesi bulunuyordu, ancak Honda “varlığı gövde çerçevesine herhangi ekstra bir sertlik sağlamadı” dedi. Ekstra ağırlığı dengelemek için mühendisler arka koltukları ve bilgi eğlence sistemini çıkardı. Şirket, Civic Type R’ı “yasal pist odaklı lastiklerle” piste sürdüğünü ve bunun “teknik olarak üretim özelliklerini temsil ettiğini” belirtti.

 

Bu arada unutmadan şunu da hatırlaralım, Civic Type R’nin yeni rekoru tehlikede olabilir çünkü Renault bu yıl Megane RS’i tanıtacak. Bilindiği gibi bu otomobil de Ring’deki tur süresine oldukça takıntılı.
Tüm yeni Civic hatchback’ler gibi yeni Type R da Honda’nın İngiltere Swindon fabrikasında üretilecek ve otomobil tüm dünyada satışa sunulacak.

 

Advertisement

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here