Yeni Renault Megane Sedan

0
2634
Megane
Megane
zzz
Bu sayımız da Yeni Renault Megane Sedan ı test ettik. İlk bakışta Talisman’ a benzeyen tasarımı ile çok iyi göründüğünü söyleyebiliriz. Yolda dikkatleri üzerinize çekmemeniz için hiçbir sebep yok. Estetik olarak tüm ayrıntılar düşünülmüş.
Tasarımı göz dolduran Yeni Megane Sedan’ ın Renault logosuna kadar devam eden uzun LED farları araca ayrı bir hava katıyor. Arka stoplarda da aynı şıklık söz konusu(Geceleri çok daha şık  göründüğünü söyleyebiliriz).Bir de  iç mekana geçelim Yeni Megane Sedan’ da torpidonun tam ortasına konumlandırılan 8,7 inch’ lik multi medya tableti ile aracın kullanımına rahatlık katmasını sağlıyor. Aracın tüm özelliklerini neredeyse buradan yönetiyorsunuz. Müzik sisteminden navigasyona, sürüş seçeneklerinden süspansiyon sertliğine kadar her şeye bu ekrandan hükmedebiliyorsunuz.
   Aracın özelliklerinden bahsetmek gerekirse R-LINK 2, Multi-Sense, Head-up Display, eller serbest park sistemi, aktif acil fren destek sistemi, şerit takip sistemi gibi  daha birçok özellik ile bizi karşılıyor. Aracın beş sürüş modu bulunuyor : Sport, Eco, Neutral, Comfort ve Perso. Hadi biraz modlardan bahsedelim;  aracı Sport moda aldığınızda göstergeler bir anda kırmızı olup ve araç vites düşürüp performansı hatırı sayılır biçimde arttırıyor. Süspansiyon ve yola tutunma konusunda ki başarılı tasarımı ile yeni Megane sizi şımartıyor. Eco mod ta ise göstergeler  yeşile dönüşüp kendini ekonomik yakıt tüketimi için programlıyor. Zaten yakıt tasarrufu konusunda bizi oldukça şaşırtan Yeni Megane bu modla birlikte yarattığı tasarrufla yakıtı size unutturuyor.
 Neutral mod a  ise normal mod diyebiliriz. Araç kendine göre vites arttırıp ve düşürerek en konforlu sürüşü size yaşatıyor. Comfort mod ta aracın devrini düşük yüksek vitese alıp ve sessizliği sağlar birde sürücüye koltuk masaj yapmaya başlıyor, ayrıca Perso modta ise aracın devir saatinden vites değişimine, süspansiyonların sertliğine  ve daha birçok özelliğini sizin ayarlamanızı sağlıyor. Aracın Konsol kısmı çok şık bir gösterişe sahip  olan TFT ekrana sahip yazın bile parlamayan kolaylıkla görünebilen bir ekran ve aracın şıklığına  katkı sağlıyor. Aracın bagajı ya araç anahtarından konsoldan ve daha güzeli ise tamponun altına 2 kere ayanızı dokundurmanız bagajın açılmasına yardımcı oluyor.
Bagaj tam 550 litre  ve bu her aileye yeteceğini düşünüyoruz.  Anahtardan bahsetmişken araç star-stoplu, anahtarsız çalışabilmektedir, anahtar cebinizde yada torpidoda olsa bile aracın star-stop düğmesine tıklayarak aracı çalıştırılabiliyor.  Anahtarı cebinizden  çıkarmadan araca yaklaştığınızda otomatik kapıları açıp, uzaklaştığınızda  kilitlemesi size anahtarı aramak zorunda bırakmıyor, ve bu bizim çok beğendimiz bir artı durum olarak karışımıza çıkıyor. Aracın koltuklarından bahsedelim biraz araç 4+1. Sürücü koltuğunda masaj özelliği var, sürücünün yanındaki yolcu koltuğunda da olmasını da gözümüz aramadı değil. Arka koltuklarda ise diz mesafesi arka koltukta oturanlara  rahat bir yolculuk sağlıyor.
Orta koltuğu çıkarıp kol dayama ve içecek bölümü olarak kullanılabilirliği olması yerinde olmuş. Orta kısımda  klimanın hava çıkışı  arkaya da taşınmış  ve bu çok güzel bir ayrıntı. Test aracımız Icon 1.5 dCi EDC 110Hp özeliklerine sahipti. Yakıt konusuna gelince Yeni Megane Sedan yine şaşırtmadı. Yakıt konusunda cimriliği ile verdiği performans ile fark yarattı. Karma  yakıt tüketimi ile 4,9 lt/100 km’lik ortalama test tüketimiyle ne kadar ekonomik olabileceğini gösteriyor. Megane Sedan 1.5 dCi ile gelen EDC çift kavramalı şanzımanın, konfor ve tüketime olan katkıları ise  hissedilebilir derecede. Hızlı ve doğru vites seçimleri ile 6 ileri vitesli otomatik şanzıman sürüş kalitenize konfor katıyor.…
Aracımızdaki 1.5 dCi EDC seçimleriyle Yeni Megane Sedan’ın ekonomi ve konfor yönlerini ortaya çıkartmayı başaran bir otomobil olarak tanımlıyoruz…
  
Editör Notu: Yakıt konusunda tasarruftan fazlasını sağlamakla birlikte konfor alanınızı genişletiyor. Yılın otomobili unvanının hakkını vermiş.
Dizel motora sahip seçenekler:
Paket :Megane Icon 1.5 dCi EDC
Güç:110 HP
Fİyat : 96.750 TL.
Oktay ERGİNOĞLU
Advertisement

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here