Sürüş İzlenimi: BMW 1 Serisi

0
4340

Fashion4car sürüş ekibi olarak konuğumuz Yeni BMW 1 Serisi. Geçmiş dönemlere kadar arkadan itişli olarak üretilen BMW 1 Serisi artık önden çekerli sistemle güncellenerek yollarda yerini aldı. BMW 1 Serisi’nde Premium Line, Sport Line ve M Sport olmak üzere üç farklı donanım seçeneği yer alıyor. Bizim test ettiğimiz paket ise M Sport paketi. Yeni BMW 116d ve BMW 118i Türkiye’de standart olarak son teknoloji ürünü 7 ileri vitesli çift kavramalı Steptronic şanzımana sahip.

Aslında baştan sonra yenilenen BMW 1 Serisi BMW’nin yenilenen yüzü olan büyük böbrek ızgaralarına kavuşan ilk modellerden biri. Hem iç tasarımı hemde dış tasarımı ile sanki yeniden yaratılmış. İç tasarımında  da sanki BMW 3 Serisindeymişsiniz gibi ferah ve teknolojik tasarıma sahip.

Opsiyonel tam LED arka lambalar, yandan çarpıcı şekilde uzanarak tek bir ince ışık elemanı halinde ‘L’ formlu tasarımına yepyeni bir bakış açısı kazandırıyor. Ayrıca göz alıcı egzoz çıkışları da arka bölümün sportif görünümüne katkı sağlayan önemli detaylar olarak öne çıkıyor.

BMW’nin kendine özel işletim sistemiyle çalışan 10.25 inç’lik dijital ekran, sürüş sırasında rahatlıkla kontrol edilebiliyor ve otomobilinizle ilgili bilgilere anında ulaşıyorsunuz. Dijital ekran ses veya el hareketlerini algılayarak sizin kontrolünüze göre hareket ediyor.

BMW 1 Serisi, artık Bluetooth bağlantılı eğlence sistemini entegre edilmiş. Radyo kısmında tuşlar dokunmatik olarak yenilşenmiş. Yeni BMW 1 Serisi’nde t tamamen dijital görünüme sahip olan göstergeler ile sürüşünüze keyif katıyor.

Orta konsolda yer alan ve multimedyanın kontrolünün sağlandığı touchpad, kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor. Aynı zamanda direksiyon üzerinde kontrol panelleri bulunuyor. BMW 1 Serisi, touchpadi, direksiyon paneli ve ön konsoldaki dokunmatik ekranıyla her şeyi çok rahatlıkla ulaşıp kontrol etme imkânı sağlıyor. Vites konumunun hemen arkasında Yeni BMW 1 Serisi’ne ait üç farklı sürüş modlarını içeren düğmeler konumlandırılmış bu durumda sizi teknolojik bir sürüş deneyimi yaşatıyor

Arka koltukların konforlu olmasının yanı sıra yeni BMW 1 serisinin önden arkaya olan eğimli tasarımından ve Sunroof mekanizmasından kaynaklı olarak uzun boylu yolcular için biraz dana dar bir alan sağlıyor. Ama iç mekanın ferahlığı bu durumu rahatlatıyor.

Sürüş İzlenimi

BMW 1 Serisi sürüş teknolojilerini  konumlandırırken mükemmel kararlar almış. Güvenlik destek sistemleri konumlandırılmış. Serit takip sistemi, sinyal vermeden şerit değiştirildiğinde direksiyona müdahale edip ve aracı şeritte tutmadaki kararlılığı bir çok modele göre üstünlük sağlıyor. Standart donanım kapsamında yer alacak güvenlik sistemi, sürücüyü bisikletlileri farketme konusunda uyarırken, şehir içinde fren fonksiyonlu çarpışma ve yaya uyarı sistemini de içeriyor. Ayrıca 70 ila 210 km / s arasında çalışan aktif şerit dönüşlerine sahip Şerit Ayrılma Uyarısı da Yeni 1 Serisi’nin öne çıkan özelliklerinden bir diğerini oluşturuyor. Opsiyonel olarak sunulan Aktif Hız Sabitleme Sistemi Denetimi, saatte 160 km/s hıza kadar kullanılabiliyor. Ayrıca Şerit Değiştirme Uyarı sistemini de içeren Sürüş Asistanı, arka çarpışma uyarısı ve çapraz trafik uyarısı özelliklerine de sahip.

Geri görüş sistemine bağlı olarak çarpışma engelleyici sistem burada da konumlandırılmış. Bu çarpışma engelleyici sistem aynı zamanda kazıklama fren sistemi olarak da tanımlanıyor.

 

Yeni BMW 1 Serisi’ndeki en büyük yeniliklerden biri de geri sürüş asistanı… Geri sürüş asistanı ile Yeni 1 Serisi’nde , 35 km hıza kadar ileri yönlü sürüş desteği veriyor. Bu teknoloji ise ilk defa BMW 1 Serisinde yer alıyor.

Yola Çıkıyoruz

Yeni BMW 1 Serisi Türkiye’ye biri benzinli diğer dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile geldi. BMW EfficientDynamics ailesinin en son üyesi olan bu verimli motorların ilkini 115 bg gücündeki 116d oluşturuyor. Bu motor 114 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor.Bizim de test aracımız olan bu ekonomik aynı zamanda performansı yüksek motor ile otomobili özellikle Sport modunda kullandığınızda aracın dinamiklerini ve gücünü daha iyi deneyimleyebilirsiniz.

Eco modda kullandığımız süre zarfında 5.8 litre/100 kms ortalama ile karşılaştık. Sport modunda kullanımında ise 9.2 litre/100 kms tüketimi gözlemledik.

Güncel Fiyat Listesi ise BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

 

Oktay Erginoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here