Sürüş İzlenimi: Citroen C4 SUV

0
104

 Fashion4car Test Ekibi’nin konuğu baştan yaratılan ve HB karoserden çok SUV-Coupe tasarıma sahip yeni Citroen C4. Heyecan verici tasarımı ile sizi karşılayan Citroen C4 sürüşü ile de kendini hafızalarınıza kaydettiriyor.

PSA grubunda yenilikleri ardı artına duyuran Citroen, C4 Compact SUV olarak tekrar hayatımıza dahil etti. SUV’lar kadar yüksek ve Coupe kadar çekici olan Yeni C4, sınırları zorluyor.

Citroen C4, C sınıfı HB’ler arasında yıllarca adından bahsettirmişti. Günümüzde SUV’lerin daha fazla rağbet görmesi Citroen C4’e de SUV karekterine doğru kaymasına neden oldu. Citroen C4’ü SUV olarak değil Compact HB olarak sınıflandırılıyor. Bu biraz kafa karıştırsa da otomobile baktığımızda her iki karaktere de uygun oluğunu görüyoruz.

Yeni C4’ün iri HB görüntüsü ve arka kısma doğru Coupe tavan eğimi Compact HB tarzını oluştururken 18 inç tekerlekleri, heybetli ve kaslı detaylar kadar gövde etrafını 360 derece dönen koruyucu kaplamalar sayesinde yeni C4, SUV hissini de uyandırıyor.

Yeni C4’e önden bakıldığında son yıllardaki konsept otomobillerinde gördüğümüz far tasarımlarımı öne çıkıyor. İri farların üst kısmındaki ince gündüz farları Citroen’in yeni ışık imzasını sergiliyor. İri LED farlardan başlayan krom çizgiler logoyu da içine alarak devam ediyor.

Yüksek konumlu motor kaputu  kat çizgileri ile C4’ün güçlü görünümüne katkıda bulunuyor. Mat siyah alt eklentiye sahip ön tampon küçük darbelere karşı dayanıklılık sağlıyor. Tamponda bulunan hava ızgaraları da son yıllardaki Citroen konseptlerine gönderme yapıyor. Tamponun köşelerindeki sis farları gümüş rengi ince çerçevelerle şıklığı tamamlıyor.

Yeni C4’ün özgün tavan çizgisi ve eğimli arka camla birlikte fiziksel olarak gövdeyle bütünleşen tavan spoyleri otomobilin aerodinamik üstünlüğüne vurgu yapıyor. Üç adet camı içine alarak aydınlatma birimleriyle bütünleştiren eğimli tavan çizgisi ise efsanevi Citroën GS’e atıfta bulunuyor.

Bagaj kapağının açılmasıyla oluşan geniş yükleme ağzı 380 litrelik büyük bir bagaja erişim sağlıyor.

Eğimli arka cam, dik bagaj kapağı ve spoyleriyle arka kısım ise 2004 yılında tanıtılan C4 Coupé’nin tasarımından esintiler taşıyor. Parlak siyah bir şeritle birbirine bağlanan aydınlatma birimleriyle yeni C4 V şeklindeki LED stop tasarımıyla ön tarafın tasarım dilini devam ettiriyor.

Yeni Citroën C4 iç mekanda diğer Citroen modellerinden alıştığımız detayla dikkat çekiyor. Gösterge paneli Citroen’in başka modellerinde gördüğümüz dijital ekrandan oluşuyor. Ekranda sunulan bilgiler geleneksel gösterge panellerinden uzak kendine has tasarım sunuyor. Gösterge panelindeki bilgiler Head-Up Display sayesinde ön cama da yansıtılıyor.

Yatay konumlandırılan geniş ön konsol yolculara genişlik ve ferahlık hissi verirken; konsol sehpası, Citroen Akıllı Tablet Desteği ve akıllı telefon saklama alanı gibi zekice uygulanan tasarım çözümleri kullanışlılığı destekliyor. Ön yolcu için kullanılan tablet gözü torpidonun üstünde yer alıyor ve burada bulunan tablet kılıfı sürücünün dikkatini dağıtmayacak şekilde tasarlanmış.

Orta konsolun en üst noktasında çerçevesiz 10 inçlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Söz konusu ekran araç kontrollerinin merkezini oluşturuyor. Ekran yansıtma özelliğiyle bu modern dokunmatik ekran, uyumlu akıllı telefonun ekranını aktarmak veya yansıtmak için kullanılabiliyor. İklimlendirme sistemine ait kumanda paneli ise büyük boy düğmeleriyle ergonomik bir kullanım sunuyor.

Aydınlık bir kabin içi sunabilen Yeni Citroen C4, toplam 4.35 m²’lik bir cam alan sunarken, elektrikli açılır panoramik cam tavanıyla da ferah yolculukları arka koltuklar için bile garanti ediyor.

Citroen C4’te 100, 130 ve 155 HP gücünde 1.2 lt benzinli motor ve tek dizel motor seçeneğini sunuluyor. Teste aldığımız Euro 6d normunu karşılayan 1.5 BlueHDi motor PSA Grubu markalarında karşımıza çıkıyor. 1599 cc hacmindeki 4 silindirli turbo dizel motor 3750 d/d’da 130 HP güç ve 1750 d/d’da 300 Nm tork üretiyor.

Motor EAT8 otomatik şanzımanla kombine edilyor.  Yeni C4’ün yüksek verimliliğe sahip motorlarının yer aldığı versiyonlarda iç mekandaki metal görünümlü E-Toggle adı verilen şık ve kullanışlı vites kumanda birimi öne çıkıyor.

Yeni C4’te sunulan 8 ileri otomatik şanzımanlı versiyonlarında kullanıcılara sunulan e-Toogle, geri vites boş veya ileri vitesin kolayca seçilebilmesi için 3 konumlu (R, N ve D) yapısıyla öne çıkıyor. Bunun dışında, park konumuna geçmek için P ve manuel moda geçmek için M olmak üzere iki adet kısa yol düğmesi de bulunuyor. Eko, Normal ve Spor olmak üzere sürüş modu seçim paneli yer alıyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here