Sürüş İzlenimi: Amiral Gemisi “BMW 7 Serisi”

0
37

Fashion4car Test Ekibi,  BMW 7 Serisi’nin son tasarımına ait en endonanımlı versiyonunu inceleme fırsatı buldu.  Yeni BMW 7 serisi uzun şase seçeneğine sahip olan aracı teste aldığımızda sürücü koltuğunda oturmanın keyfini aldık. Arka koltuğa geçtiğimizde ise verdiği his inanılmaz. Makyajla birlikte artan teknolojilerle gelen 7 Serisi, lüks sedan sınıfında rekabete kaldığı yerden devam ediyor.

BMW’nin amiral gemisi 7 Serisi, makyajlandığında en çok ön panjuru konuşuldu. Otomobile önden baktığınızda BMW’nin böbrek adı verilen panjurunun neredeyse iki farın arasının kapladığını görüyoruz. Bu panjur BMW 7 Serisi’nin çok fazla konuşularak tanıtımına katkıda bulundu.

Panjur öncüsüne oranla yüzde 40 daha da uzatılarak ön kısmın heybetli görünmesini sağlıyor. Panjurun içindeki çubuklar radyatöre giden havayı yönlendiriyor. Motor soğukken panjur kapalı durumdayken, hararet yükseldiğinde panjurdaki kanatçık şeklideki çubuklar açılarak radyatöre daha fazla soğuk hava gitmesi sağlanıyor.

Otomobilin panjurdan kalan yerlerde yer alan farlar teknolojik olarak üst seviyede. Adaptif LED teknolojisine sahip olan farlar test otomobilimizde olduğu gibi Laser LED far opsiyonu ile değiştirilebiliyor.

   600 metreye kadar aydınlatan Laser LED farlar gece sürüşünde karşıdan gelen sürücüleri rahatsız etmemek için kendi kendini kısarak karşıdan gelen sürücüyü ve sizi güvenceye alıyor.

Test otomobilimiz BMW 740 Ld xDrive, M Excellence doanım paketine sahip. M donanım paketi otomobile sportif karakterler katıyor. Bu da ön tamponda makyajla birlikte sportif özellikler kazandırıyor.

Ön tamponda kullanılan krom detaylar otomobilin yan kısmını da taşınıyor. M logosu yan kısımda otomobilin sportif yapısını belli ediyor. 20 inçlik alüminyum alaşımlı jantlar otomobilin şık tasarımını destekliyor. Arka kısma geçtiğimizde makyajın stop grubunu etkilediği göze çarpıyor. Daha incelen stop grubunu ortasında bulunan krom çubuğun altındaki ışık çizgisi makyajın farkları arasında yer alıyor.

Bu sınıf bir sedan için arka tampon tıpkı ön tampon gibi sportif bir tasarıma sahip. Bunda kullanılan krom ve iri egzoz çıkışlı difizörün etkisi büyük.

BMW 7 Serisi’nunn uzun şase seçeneği tıpkı diğer rakipleri gibi arka koltuk konforunu tercih eden kişilerin hedefinde. 3210 mm dingil mesafesi iç mekan konforunu artıran en büyük özellik. 5260 mm’lik uzunluk bu tarz otomobilleri özel kılıyor.

Otomobilin sürücü koltuğuna oturduğunuzda M donanım paketinin etkisini görüyorsunuz. 3 kollu direksiyon simidi konfordan çok sportif kullanıma teşvik eden bir yapısı var. Bu kadar iri bir otomobilin özellikle ara sokaklarda sorun yaşayacağı düşünülür. Fakat arka tekerleklerin de ön tekerleklerin de zıt yöne dönmesi özellikle düşük hızlarada manevra kabiliyetini artırıyor.

Gösterge paneli ve orta konsoldaki dijital ekran birçok BMW modelinden göze aşina geliyor. BMW’nin iDrive teknolojisinin gelişmiş versiyonu 7 Serisi’nde de kullanılıyor. Sürücü için ortalama keyif veren otomobilin arka koltuk konforu ise oldukça başarılı.

Ön sağ koltuk komple ilerletilip arak sağ tarafta oturan yolcu için son derece konforlu bir alan ortaya çıkıyor. Arka sağ koltuktan ön koltuğu, arka ve arka yan camları kontrol edebiliyorsunuz.

Arka koltuğun ortasında bulunan kol dayanağında bulunan bir tablet ile de otomobilin birçok detayına ulaşıp kontrol etmeniz mümkün. Kol dayanağının arkasında bulunan soğutucu dolap içeceklerinizi istediğiniz ısıda tutmanızı sağlıyor.

Ön sağ koltuğun altından çıkan ayak desteği ve arka sağ koltuğun başarılı şekilde yatması ile araç yolda giderken uyumama mümkün değil.

Bir de masaj özelliği devredeyse uyurken ekstra bir dinlenmeyi de sağlıyorsunuz.

BMW 740 Ld xDrive M Excellence’de kullanılan sıralı 6 silindirli dizel motor 3 litre hacme sahip. Turbo beslemeli motor hafif hibrit desteğine de sahip. 320 HP güç üreten motor 680 Nm tork üretiyor.

8 ileri otomatik şanzıman ve 4X4 çekiş sistemi ile donatılan otomobilin maksimum hızı 250 km/s ile sınırlandırılıyor. Bu iri ve ağrı otomobilin 0-100 km/s hızlanma değeri ise 5.4 saniye. Ortalama yakıt tüketimi ise 7.5 lt/100 km.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here