SÜRÜŞ İZLENİMİ: Game Boy , “Volvo V40 R Design”

0
6086

Yazı ve Fotoğraf: Oktay ERGİNOĞLU

Premium C segmentinde mücadele eden Volvo V40 sportif yapısı ve yenilikçi güvenlik teknolojileriyle sıkça adından bahsettirdi.

Volvo V40’ı daha sportif yapmak isteyenlere R-Design donanım paketini sundu. Bizde Volvo V40 R Design ‘ı test ettik. Volvo V40 R Design bu paket kapsamında ön tamponun iki ucuna konumlandırılmış dikey LED gündüz farıyla ayrılıyor. Tamponun alt kısmında yer alan ızgara sabit kalıp gövdeden farklı siyah renkli detayın alanı arttırılmış. Ön ızgara krom ayrıntılar ile bezenirken marka klasiği olan amblem burada yerini almış. Krom ayrıntılarla daha sportif bir hava katmış.

Volvo V40, R-Design paket kapsamında içeride vites topuzu ve müzik sistemi panelinin olduğu bölümdeki krom renkli detayla ayrılıyor. Krom detayın iki yanı da mavi şeritlerle tamamlanmış. Yine R-Design pakete özel aydınlatmalı vites kolu da burada yerini alıyor. Deri ve alkantara karışımı koltuklarda modelin iç mekanını sportif kılıyor.

Volvo V40’ ta Adaptive Cruise Control sistemi ile le 30km altında trafikte çarpışma önleme sistemi devreye girerek yerinize fren  yapıyor. Yoğun trafik yaşanan noktalarda büyük bir kolaylık aslında. Akıllı takip sistemi sayesinde aracınızı öndeki aracın otomatik takip edip güvenli yol almanızı sağlıyor.

Direksiyon arkasındaki F1 vites pedalları sayesinde sport mod’ta keyifli dinamik bir sürüş sağlıyor.  Çokta yumuşak olmayan süspansiyonlarına zamanla alışıyorsunuz.

 

Güvenlik denildiğinde ilk akla gelen firma Volvo’nun yeni kompakt hatchback modeli V40, 1,6 litrelik dizel baz versiyonu ile girdiği Euro Ncap çarpışma testinden 5 yıldızla ayrıldı. Önden çarpışma testinde V40’ın kabini tamamen sağlam kaldığını hatırlatalım.

Motor: 1498 cc, 4 silindirli turbo benzinli

Güç: 152 hp @ 5000 d/d

Şanzıman: 6-ileri

Test tüketimi: Ortalama 8,5 litre/100 km

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here