SÜRÜŞ İZLENİMİ: Toyota Yaris Hybrid

0
4967

Yazı ve Fotoğraf: Oktay ERGİNOĞLU

Yenilenen Toyota Yaris, Hybrid teknolojisi ile birleşti. Hybrid denildiğinde akla gelen ilk marka Toyota oluyor. Hybrid motorlu Yaris, Türkiye’de satışa sunulduktan kısa bir süre sonra Toyota CH-R gibi beklenen satış hedeflerini çok kolay yakalaması bekleniyor.

  Kapsamlı bir şekilde yenilenen Toyota’nın B segmentindeki başarılı temsilcisi Yaris’in dış ve iç tasarımı iki başarılı Türk mühendisin başında olduğu ekip tarafından gerçekleştirildiğini hatırlatmak isteriz.. 90 milyon Euroluk yatırımla geliştirilen Yaris’in dış tasarımı Toyota Avrupa Kıdemli Proje Müdürü Serkan Karaman, iç tasarımı ise Toyota Avrupa Ar-Ge Mühendisi Özgür Taştekin tarafından dizayn edildi.

Yeni Yaris’in tasarımı için daha çekici ve dinamik bir görüntü elde etmek için odaklandığını çıkardıkları tasarımda görmek mümkün. Otomobilin ön ve arka tasarımında yeni bir mimariye yer verilirken, Yaris’in üzerindeki yatay çizgiler, aracın daha geniş duruşunun ve düşük ağırlık merkezinin vurgulanmasını sağladı.

Yenilenen Yaris’in ön bölümünde yeni bir tampon, yeni farlar ve ön panjur ile akıcı bir çizgi oluşturuldu. “Katamaran” şeklini alan bu tasarım sayesinde daha geniş ve yola oturan otomobil ortaya çıktı.

Yaris’te yeni sürücü göstergesinde iki analog gösterge ve onların ortasında yeni 4.2 inç’lik renkli TFT çoklu bilgi ekranı yer alıyor. Farklı bilgiler ve araçla ilgili detaylar buradan takip edilebiliyor ve kullanıcı istediği ekranı direksiyondaki düğmelerden seçebiliyor.

 

Yeni arka bölüm ve stop grubu ise, aracın profiline ekstra uzunluk ve sportiflik katıyor. Yeni arka tasarım ile birlikte stop grubu kapılara kadar uzanıyor. Donanım seviyesine göre LED stop farları Yaris’in üst düzey kalite hissinin altını çiziyor.

Ön farlarda olduğu gibi stoplardaki LED’ler de aracın kendine özgü ışıklandırmasına sahip. Ön taraftaki “katamaran” mimarisi, arka tarafta da yeni bir tamponla devam ettiriliyor.

Gelelim yakıt  sarfiyatına, Yeni Yaris Hybrid 1.5 Hybrid e-CVT Otomatik Vites seçeneğinde kullanımına göre şehir içinde 100Km/4.1 Lt benzin sarfiyatı ile bizi şaşırttı. Şehirlerarası olarak uzun bir yol yapamadık ama  100Km/ 3.8 Lt seviyelerinde seyretti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here