Sürüş İzlenimi :Gizemli ve Çekici, MAZDA MX-5 RF

0
7166
MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

 

Mazda’nın yeni roadster’ı MX-5, daha agresif ve daha yakışıklı karakteri ile tutkunlarıyla buluştu. Agresif ama bir o kadar sempatik olan otomobili bu sayımızda sizler için test ettik.

MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

Bir otomobil düşünün ki hem performanslı hem keyifli sürüş özellikli hem de tüm gözleri üzerine çeksin… Peki ya bunların da ötesine geçmek isterseniz… Mazda MX-5’in RF modelinde bulunan tavan açma mekanizmasını ile tavanımızı açıp , starta basıp otomobili çalıştırıyor ve ilerlemeye başlıyoruz.

MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

MX-5, dışarıdan bakıldığında, tamamen yenilenen karoserinin beraberinde gelen tasarımsal özellikleri ile göze çarpıyor. Otomobilin yüzünde, keskin ön farları, hareket halindeyken yanan çapraz gündüz LED grubu ve genişletilmiş çamurlukları ile birlikte ön tampon spoyleri onu kışkırtıcı bir otomobil haline getiriyor. Bu özelliklerini uzun kaputu ve aşağıya doğru daralan geniş hava girişli ön tamponu tamamlıyor. Profilde ise yine ön kaput uzunluğu göze çarparken, kapıların geniş bir alan kapladığını görüyoruz. Burada ise yan eteklerde bulunan çıtalar otomobilin yüzüyle uyumlu bir grafik çiziyor. Şişkin arka çamurluklar da kombinasyonu oluşturan en önemli detaylardan… Arkada ise ön kısmın ateşli görüntüsü devam etmiyor olsa da dairesel ve c formundan oluşan LED stop lambaları, özellikle gece saatlerinde kendini gösteriyor.

MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

İç mekânı gözlemlediğimizde Mazda’nın KUDO tasarımının köklerini burada keşfediyoruz. Test aracımızda bulunan destekli spor Recaro koltuklar geniş bel ve basenliler için rahatsız edici olabilir. Bu nedenle standart olmayan Recaro koltukların sadece en üst donanım olan Power Sense De sunulması kimileri için iyi haber. Müzik sistemi aktifleştirildiği de sesi kulağımızın arkasında duyuyoruz. Bunun nedeni Bose müzik sisteminin koktukların başlık bölümünde de yer alıyor olması… Diğer yandan kaputtan içeriye kadar taşan gövde rengine kapı içi panellerinde de rastlanıyor olması heyecan uyandırıyor.

MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

 

Diğer yandan orta konsolun sert plastik malzemeden üretildiğini dokunarak anlıyoruz. Tabii böylesi bir otomobilde lüks bir algı beklenmiyor. Aksine tasarımsal karakteri ile bizi büyülemeye devam ediyor. Orta kısımda bulunan 7 inç büyüklüğündeki multimedya ekranı hem vitesin arkasındaki dairesel kumandalardan hem dokunmatik olarak hem de direksiyon arkasındaki kumandadan kontrol edilebiliyor. Mazda 6 modelinde hareket halinde iken devre dışı kalan dokunmatik ekran, MX-5 ‘te aktif olarak kullanılabiliyor.

MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

Bu otomobilin belli sürücü hacmi ortalaması var. Ancak ülkemiz ortalamalarında geniş kitlelere hitap edecek bir otomobil…

Otomobilin kaputunun altındaki 1.5 litrelik Skyactive Blue teknolojili motor 131 HP güç ve 150 Nm tork üretiyor. Tabii ilk bakışta bu güç yetersiz görünebilir ancak otomobilin kontağını çalıştırdığınız anda önyargıları yerle bir ediyor. Gürültülü bir şekilde çalışan araç hızlanmak için tetikte bekliyor. Atmosferik motorun verdiği heyecanla ilerliyoruz. Kokpitten bakıldığında çamurluk çıkıntıları ve uzun kaputun verdiği görüntü ile büyük bir spor otomobil havası yaşatıyor. Yumuşak yapılı süspansiyon sistemi konforu üst seviyeye çıkarıyor.

MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

Yeni nesil direksiyon simidi ise diğer Mazda modellerinin yeni sunacağı görünümüne sahip. Bu otomobil ile yolda ilerlerken tüm gözlerin üzerinde olduğuna ve hakkınızda konuşulduğuna şahit olabiliyorsunuz. Tabii bunda özel kırmızı rengin payı da var. Şehirden uzaklaşarak sürüş dinamikleri ve hızlanmasını görmek oldukça eğlenceli. Bu otomobille trafiğe kapalı alanlarda ESP sistemini devre dışı bırakarak arkadan itişli MX-5’in kontrolüne sahip olabiliyor.

Burada en büyük etmen aracın 1050 kg ağırlığında bir otomobil olması… Küçük ve kontrollü spinler bir hayli keyif veriyor. Gaza yüklendiğimde ise 7800 d/d’ye kadar derin bir solukla hızlanan motor bu otomobile büyük bir canlılık katıyor. Elektrik destekli direksiyon geri bildirimleri oldukça hızlı gerçekleşiyor. Bu kadar eğlenceli olmasının yanında 6.6 lt/100 km’ lik ortalama yakıt tüketim değeri de bunu düşünmeyenler için bile memnun edici olacaktır.

MAZDA MX-5 RF
MAZDA MX-5 RF

Sınıfını başarıyla temsil eden MX-5 birçok ihtiyacı rahatlıkla karşılıyor. Sürüş keyfini ön planda tutan bu otomobil, dengeli sürüşü, net cevaplı direksiyonu ve üstü açık keyfini bir arada sunan nadir otomobillerden biri.

 

 

 

 

  Test Otomobili Teknik tablosu Test Otomobili Teknik tablosu  
  Mazda MX-5 RF Coupe- Cabriolet  
   Paket Seçeneği Motion  
  Motor Gücü  1.5 SKYACTIV-G 130 Hp Atmosferik  
  Şanzıman 6 İleri Manuel  
  Yakıt Durumu Şehir içi 8.3/ Şehir Dışı  6.2/ Ortalama  6.1 Lt  
  0-100 0-100 km/s: 8.4 saniye – Maksimum hız: 204km/s  
  Bagaj Hacmi 133 Litre  
       
       

 

 

Oktay Erginoğlu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here