Sürüş İzlenimi: Yıldızın Yeniden Doğuşu, Mercedes A 180

0
9463
Mercedes-Benz A180D
Mercedes-Benz A180D

    Yenilenen Mercedes A Serisi, sadece dışı değil teknolojisi ile de farkını ortaya koyuyor. Şık tasarımı ve modern iç yapısı ile A Serisi her detayında farklı olduğunu hissettiriyor. Mercedes Yeni A Serisi, Mercedes me connect teknolojisinin bir sonraki adımı olan MBUX – Mercedes-Benz User Experience (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) sistemi ile ön plana çıkıyor.

Mercedes-Benz A180D
Mercedes-Benz A180D

Bu küçüklüğümüzde seyrettiğimiz bilim kurgu filmleri kadar eğlenceli ve bir o kadar da ileri teknolojinin otomobille buluşması anlamına geliyor. Otomobil sesle size birçok konuda yardımcı oluyor. Örneğin eliniz direksiyondayken ‘Hey Mercedes bu gün hava nasıl?’ dediğinizde size ‘Bu gün İstanbul’da hava 26 derece ve bulutlu’ diye cevap veriyor. Veya yine ses komutu ile klima ayarı, radyo frekans ayarı gibi birçok fonksiyonu yerine getiriyor.

Mercedes-Benz A180D
Mercedes-Benz A180D

A Serisi’nin yenilenirken sportif ve dinamizm odaklı dış tasarımı duyuları harekete geçiren bir görünüm sunması sağlanmış. Aşağıya doğru kıvrılan motor kaputu ve krom süslemelerle meşale formlu gündüz farlarına sahip ince tasarımlı LED ön farlarıyla yenilikçi ön tasarım, dinamik ve son derece çekici bir görünüm sunuyor. Tasarımı modernize edilen ve markanın imzası niteliğindeki ön ızgara ‘Yıldız’a ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Merkezi gümüş yatay çıta ile ikiye bölünen ve elmas görünümlü süslemeleriyle kalite algısını daha da artıran ön ızgara da dâhil olmak üzere ön tasarımı otomobilin sportif ve dinamik duruşunu tamamlıyor.

Mercedes-Benz A180D
Mercedes-Benz A180D

Mercedes-Benz, tamamen yeni bir alan hissi ile kompakt sınıfta bir iç mekân devrimi yaparak yeni A-Serisi’nin iç mekân tasarımı ile lüks ve modern kavramlarını yeniden tanımlıyor. Devrim niteliğindeki iç mekân mimarisine yenilikçi ön konsol ve gösterge paneli yaklaşımı damgasını vuruyor.

Mercedes-Benz A180D
Mercedes-Benz A180D

Mercedes-Benz bir ilke imza atıyor ve gösterge panelinde bir siperliğe yer vermiyor. Böylece gösterge panelinin ana gövdesinin çizgisi kesintiye uğramadan bir kapıdan diğerine uzanıyor. Kokpiti domine eden yenilikçi geniş ekran tamamen açıkta dururken türbin görünümlü havalandırma ızgaraları sportif tasarımı destekliyor.

Mercedes-Benz A180D Oktay Erginoglu
Mercedes-Benz A180D Oktay Erginoglu

Test aracımız A 180 D ’de 4 silindirli 1.461 cc hacminde dizel motor kullanılıyor. Motor alt devirlerden itibaren elde edilen tork sayesinde canlı ve ekonomik bir motor elde edilmiş. 4000 d/d’da 156 HP güç ve 85 / 4000Nm tork sunan motor 7 ileri otomatik şanzımanla sunuluyor. Otomobilin maksimum hızı 202 km/s ve 0-100 km/s hızlanma değeri 10.5 saniye. 4.2 lt/100 km ortalama yakıt tüketimi de otomobilin ekonomik kullanımının göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

 

Fotoğraf:Oktay ERGİNOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here