Audi S5 Quattro
Audi S5 Quattro
1
347PS ve 700Nm ile güçlü 3.0 TDI motor 48 volt hafif hibrid teknolojisi ve elektrikle çalışan kompresör Verimlilik ve performansın ideal kombinasyonu ile eşsiz.

 Audi S5 şimdi kalbinde bir V6 dizel var. Hafif hibrit teknolojisiyle desteklenmiş olup, en yüksek performans göstericilerini dolgular arasında etkileyici kalma gücü ile donatıldı. Elektrikle çalışan bir kompresörün cevap vermesinden daha hızlı yanıt veriyor.

2019’un sonunda hem S5 Coupé hem de S5 Sportback’te piyasaya sürülecek olan 3.0 TDI motoru şimdi 347PS üretiyor ve krank miline 2.500 ila 3.100 rpm arasında mevcut olan 700 Nm (516.3 lb-ft) tork sağlıyor. Bu güç, tork ve verimlilik kombinasyonu, S5’i bu segmentte ayırıyor.

S5 modellerinde 3.0 TDI, Audi V6 dizel motor serisindeki en güçlü versiyonu. Hem elektrikle çalışan kompresör (EPC) hem de hafif hibrit (MHEV) sistemler, standart 48 voltluk ana elektrik devresine yerleştirilmiş. S5 TDI’da ilk kez, 48 voltluk güçlü kayış alternatörü, 8 kW’a kadar maksimum iyileşme gücüne sahip hafif hibrit sistemin kalbi. Bir DC / DC dönüştürücü bu gerilimi 12 voltluk elektrik sistemindeki bileşenler için düşürür. Bagaj bölmesi tabanının altına yerleştirildi. 0,5 kWh kapasiteli kompakt, hava soğutmalı bir lityum-iyon batarya, enerji merkezi olarak hizmet vermektedir.

  • 347PS ve 700Nm ile güçlü 3.0 TDI motor
  • 48 volt hafif hibrid teknolojisi ve elektrikle çalışan kompresör
  • Verimlilik ve performansın ideal kombinasyonu

 

Bu özellikleriyle, V6 dizel motor çeviklik, kendiliğindenlik, düşük yakıt tüketimi ve uzun menzil için uygun bir rezonans sesine sahip ideal bir elektrik santralidir.

S5 Coupé’de 62mph’ye hızlanma, S5 Sportback’te her ikisi de elektronik olarak sınırlı bir 155mph’de zirvelerine ulaşırken 4.8 saniye ve 4.9 saniyeyi alır.

EPC: turboşarj için hızlı destek

Audi S5 TDI’daki elektrikle çalışan kompresör bu segmentte yeni. Ara soğutucunun akış aşağısında bir bypassta bulunur ve bu nedenle motora yakındır. Dışarıdan, kompresör geleneksel bir turboşarja benziyor. Bununla birlikte, kompakt bir elektrik motoru türbin çarkının yerine geçer. 7 kW’a kadar çıktıyla, kompresör çarkını yaklaşık 300 milisaniyede 65.000 rpm’ye çıkarır. Sürücüden gelen güç talebi yüksek olduğunda, ancak kompresör tekerleğini sürmek için egzoz akışında mevcut olan enerji düşük olduğunda devreye girer. Bu durumda, baypas valfi kapanır ve giriş havasını EPC’ye yönlendirir. Sıkıştırılmış hava doğrudan yanma odasına akar. Bu, sürücünün 3,0 TDI’nın tam gücüne düşük motor devirlerinde bile anında dokunmasını sağlar, Başka bir aracı geçip geçme veya köşeden çıkma. Teknoloji, rpm aralığının alt ucundaki torku arttırdığı için, rahat sürüş sırasında daha düşük motor devirleri ve daha az sıklıkta vites küçültme sağlar. Duruştan başlayarak, yeni S modelleri, EPC’siz karşılaştırılabilir araçlardan birkaç metre ileride hızla hareket ediyor.

2019'un sonunda hem S5 Coupé hem de S5 Sportback'te piyasaya sürülecek olan 3.0 TDI motoru şimdi 347PS üretiyor ve krank miline 2.500 ila 3.100 rpm arasında mevcut olan 700 Nm (516.3 lb-ft) tork sağlıyor. Bu güç, tork ve verimlilik kombinasyonu, S5'i bu segmentte ayırıyor. 
2019’un sonunda hem S5 Coupé hem de S5 Sportback’te piyasaya sürülecek olan 3.0 TDI motoru şimdi 347PS üretiyor ve krank miline 2.500 ila 3.100 rpm arasında mevcut olan 700 Nm (516.3 lb-ft) tork sağlıyor. Bu güç, tork ve verimlilik kombinasyonu, S5’i bu segmentte ayırıyor.

MHEV teknolojisi: geri kazanım

S-modellerinde yeni 48 volt elektrik sistemine de entegre edilmiş hafif hibrit sistem, müşteri yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0,4 litre kadar azaltma potansiyeline sahip.

3.0 TDI'nın uç yüzüne monte edilmiş, su soğutmalı bir kayış alternatörü başlatıcısıdır (BAS), krank miline özellikle yüksek yüklü bir poli-V kayışı aracılığıyla bağlanır. BAS, 8 kW ve 60 Nm (44,3 lb-ft)tork değerinde bir yeniden üretme gücü üretir.
3.0 TDI’nın uç yüzüne monte edilmiş, su soğutmalı bir kayış alternatörü başlatıcısıdır (BAS), krank miline özellikle yüksek yüklü bir poli-V kayışı aracılığıyla bağlanır. BAS, 8 kW ve 60 Nm (44,3 lb-ft)tork değerinde bir yeniden üretme gücü üretir.

Sonuç olarak, çoğu durumda ideal yük noktasına daha yakın çalıştırılabilen TDI motorla yakın etkileşim içindedir. Bu verimliliği arttırır.

Sürücüler gaz pedalıyla ayaklarını 34 ila 99 mil / saat hıza çıkardığında, motor tamamen dururken araç 40 saniyeye kadar sürebilir. Lityum-iyon batarya elektrik vermeye devam ediyor.

 

Motor yönetim sistemi, her durumda kıyı kesiminin, serbest tekerleklerin veya toparlanmanın, yani kinetik enerjinin geri kazanılmasının en verimli olup olmadığına karar verir. Bunu navigasyon sisteminden ve onboard sensörlerden gelen bilgileri kullanarak yapar. BAS tarafından sahil şeridi ve frenleme sırasında geri kazanılan enerji, 48 voltluk depolama ünitesine veya doğrudan elektrik tüketicilerine akar.

Hafif hibrit sistem sadece yakıt tüketimini azaltmakla kalmaz; Aynı zamanda daha fazla konfor ve rahatlık sağlar. Geleneksel marş, yalnızca motoru başlangıçta soğuk motor yağı yüksek kuvvetler gerektirdiğinde çalıştırmak için kullanılır. Sürücü, bir serbest bırakma ya da durduktan sonra gaz pedalına tekrar basarsa, BAS yanmalı motoru yeniden başlatır. Sistem bunu, sürücünün istekleri ve durumunun gerektirdiği gibi çok yumuşaktan çok hızlı bir şekilde yapar. Start-stop işlemi 13mph’de başlar. Durdurulduğunda, fren basılı tutulmuş olsa bile öndeki araba hareket etmeye başlar başlamaz motor yeniden çalışmaya başlar.

Motor: tork ve verimli

3.0 TDI yüksek teknoloji ürünü bir motordur. Common rail sistemi 2.500 bar’a kadar bir basınçta yakıt enjekte eder. Krank mili, pistonlar, bağlantı çubukları ve yağ yönetimi yüksek performans için tasarlanmıştır ve krank mili ve eksantrik mili tahrikinde sürtünmeyi azaltmak için karmaşık önlemler alınmıştır. Termal yönetim sistemi, karter ve silindir kafaları için ayrı soğutma sıvısı döngülerine sahiptir, böylelikle soğuk bir çalıştırmanın ardından motor yağı hızla ısınır. Soğutucu akışı, yağ soğutucusuna, EPC’ye, BAS’a ve gerektiğinde turboşarjın kompresör kasasına yönlendirilir.

Büyük turboşarj, 3.4 bar’a kadar mutlak şarj basıncı oluşturur. Değişken türbin geometrisi (VTG) düşük kayıplı akış için optimize edilmiştir. Harici düşük basınçlı egzoz gazı devridaim (EGR) sistemi, partikül filtresinin aşağısındaki egzoz gazını çıkarır. Bu, turboşarjın tam kütle akışı ile çalıştırılmasını ve verimliliğini önemli ölçüde artırmasını sağlar.

Audi S5
Audi S5

Sekiz ileri tip tiptronik: yıldırım hızında ve pürüzsüz


3.0 TDI gücünü yıldırım hızında ve pürüzsüz değişen sekiz ileri tiptronic cihazına aktarır . Düşük vitesler kısa ve kapalı oranlara sahipken, üst vitesler devir ve yakıt tüketimini azaltmak için uzun.

The driver can let the torque converter automatic transmission work on its own or actively control it, in which case the driver’s commands are transmitted electrically. The shift sequence and connection logic are optimized for the rapid development of traction. The transmission control system avoids unnecessary shifting in stop-and-go situations.

Yeni ayrıntılı çözümler, tiptronik ve hafif hibrit sistem arasındaki yakın etkileşimi geliştirir. Merkezi şanzımandaki bir debriyaj, otomobil yuvarlanırken ve motor rölantideyken veya dururken güç akışını keser. Kıyıdayken, yanmalı motordan bağımsız bir elektrikli yağ pompası, çalıştırma sırasında gerekli olan vitese geçmeyi mümkün kılar. Ek teknoloji modülleri verimliliğe katkıda bulunur. Dişli setindeki çok plakalı frenlerdeki dar yaylar, plakaları birbirinden ayırır ve böylece çekme torkunu azaltır. Tiptronic’in dönüştürücüsündeki burulma damperi, çok düşük motor devirlerinde ortaya çıkan V6 dizelinin titreşimlerini büyük ölçüde azaltan, rpm’ye uyumlu bir damper içerir.

Audi s5
Audi s5

Quattro sürekli dört tekerlekten çekiş: kendiliğinden kilitlenen merkez diferansiyel

quattro sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi, motor gücünü sekiz vitesli tiptronic’ten tekerleklere aktarır. Audi S5 Coupé TDI ve S5 Sportback TDI’daki aktarma organlarının kalbinde kendinden kilitlemeli bir merkez diferansiyeldir. Normalde torku ön ve arka aks arasında 40:60 oranında dağıtır. Bir tekerlek çekişini kaybederse, diferansiyel gücün çoğunluğunu aksa daha iyi kavrama ile aksa gönderir, yüzde 70’i öne veya yüzde 85’i arkaya gider.

Tekerlek seçici tork kontrolü – ESC Elektronik Dengeleme Kontrolünün bir yazılım işlevi – kullanımı mükemmelleştirir. İki tekerleği bükme işlemine başlamadan önce hafifçe bir virajın iç kısmına yükleyerek frenler.

Tekerleklerdeki itici kuvvetler arasındaki fark, arabayı köşeye çok hafifçe döndürür ve böylece daha hassas, çevik ve sabit bir yol tutuşu sağlar.

Spor diferansiyelli Quattro


İsteğe bağlı spor diferansiyel, kullanımı daha da iyileştirir. Dinamik viraj sırasında, spor diferansiyel kelimenin tam anlamıyla otomobili köşeye iter ve herhangi bir ipucu ipucunu ortadan kaldırır. Köşeye dönüşürken veya hızlanırken, torkun çoğu dış arka tekerleğe dağıtılır. Spor diferansiyel, direksiyon komutlarının kusursuz bir çeviklik sağlayarak hassas ve istikrarlı bir şekilde yapılmasını sağlar. Audi drive select dinamik taşıma sistemine entegrasyon ayrıca sürücünün farklı spor diferansiyel kurulumları arasında seçim yapmasını sağlar.

Hızlı etkili amortisör kontrolü seçeneği ile spor süspansiyonu


Sofistike süspansiyon, S modellerinin dinamiğine katkıda bulunur. Ön ve arka akslar, büyük ölçüde alüminyumdan yapılmış beş bağlantılı yapılardır. İki alt çerçeve, bağlantıları gövdeye bağlar. İz genişliği önde 1,587 mm, arka tarafta 1,568 mm’dir. Coupé’nin dingil mesafesi 2.765 mm’dir; Sportback 2.825 mm.

15.9: 1 oranında direksiyon doğrudan ve S’ye özgü bir güç yardım sistemi var. Direksiyon simidine faydalı bilgiler iletirken izinsiz yol girişlerini filtreler. Audi ayrıca opsiyonel olarak dinamik direksiyon sunar. Otomobilin hızının ve Audi sürüş seçiminde dinamik sürüş sisteminde seçilen modun bir fonksiyonu olarak oranını yüzde 100’e kadar değiştirmek için üst üste gelen bir dişli kullanır. Viraj alma sınırında, dinamik direksiyon otomobili yıldırım hızına dayanıklı direksiyon girişleriyle dengeliyor.

Audi, elektromanyetik valflerin yağ akışını enerji tasarruflu bir şekilde düzenlediği amortisör kontrollü isteğe bağlı süspansiyon sunar: Daha yüksek güç sadece valflerin damperleri sıkmak için kapalı olması durumunda sağlanır. Yumuşak sürüş ve sağlam taşıma arasında geniş bir aralık vardır.

Elektronik taşıyıcı platform (ECP), milisaniyede bir amortisörleri kontrol eder. Yüksek teknoloji ürünü kontrol ünitesi, arabanın hareketi ve ilgili şasi kontrol sistemlerinden gelen veriler hakkında kapsamlı bilgi toplar.

Bunlardan, bu bileşenlerin optimal işlevini hızlı bir şekilde hesaplar ve hassas bir şekilde koordine eder. Kontrollü damperlerin yanı sıra ECP, isteğe bağlı spor diferansiyelini de kontrol eder . Sonuncusu ve dinamik direksiyon, aynı zamanda gaz kelebeği valfini, tiptronik, hidrolik direksiyon ve diğer teknoloji modüllerini de etkileyen Audi sürüş seçim dinamik aktarma sistemine entegre edilmiştir.

Sürücü, profilleri konfor, otomatik, dinamik, verimlilik ve kişisel (yalnızca MMI navigasyon sistemiyle) arasında geçiş yaparak işlevini ayarlayabilir.

Zarif ve zarif tasarım


Geniş, düşük Singleframe ızgarası, üç boyutlu alüminyum desteklere sahiptir ve standart LED farlarla çevrilidir. Ön tampon güçlü bir şekilde üç boyutludur ve zengin bir şekilde şekillendirilmiştir. U şeklindeki klipsler, kısmen bal peteği ızgaralarıyla doldurulmuş olan büyük, beşgen hava girişlerini yapılandırmaktadır. Dış kenarlarındaki ayrı açıklıklar, hava akışının bir kısmını, gelişmiş aerodinamik için tekerleklerin içinden geçtiği tekerlek yuvalarına yönlendirir. Tampondaki yatay, alüminyum görünümlü bir bıçak, burnun alt kenarını oluşturur.

Yandan bakıldığında dış aynalar aluminyum görünümlü gövdeleri ve güçlü şekillendirilmiş yan eşikleri ile dikkat çekiyor. S5 Coupé ve S5 Sportback, bagaj bölmesi kapağına entegre bir yağmacıya sahiptir. Dinamik dönüş sinyallerine sahip LED arka lambalar standarttır. Arka tamponun içine düz bir petek ızgara yerleştirilirken, titanyum siyah mat içindeki bir difüzör ek parçası egzoz sisteminin iki çift krom egzoz borusunu çerçeveler.

İçinde, koltuk kaplamaları – isteğe bağlı olarak kontrast dikişli – deri / Alcantara kombinasyonunda veya birinci sınıf Fine Nappa deri olarak bulunur. Alıcılar siyah, rotor grisi ve magma kırmızısı renkleri arasından seçim yapabilir.

Kabartmalı S logolu spor koltuklar standarttır. Entegre koltuk başlıklarına, eşkenar dörtgen paternine ve masaj işlevine sahip güçlü konturlu süper spor koltuklar isteğe bağlı olarak temin edilebilir. MMI ekranı, kontak açıldığında S5 logolu bir açılış ekranı görüntüler. Aydınlatmalı kapı eşiği şeritleri, çok işlevli artı spor deri direksiyon simidi ve tiptronik vites kolu üzerindeki toka S logosunu kırmızı bir eşkenar dörtgen ile taşır. Pedal kapakları ve ayak dayama yeri paslanmaz çeliktir; İç kısımlar mat fırçalanmış alüminyum veya isteğe bağlı olarak karbon Atlastan yapılmıştır.

Kontroller ve bilgi-eğlence: iyi bağlanmış ve bilgilendirilmiş


S5 modellerinde bulunan MMI sistemi oldukça modern bir kontrol mantığı sunmaktadır. Düz hiyerarşileri ile akıllı serbest metin arama işlevi de dahil olmak üzere modern akıllı telefonlara yöneliktir.

Ses kontrolü işlevi, günlük konuşmalardan gelen girdileri tanır. Standart olarak sunulan Audi sanal kokpit de tüm önemli bilgileri 12,3 inç ekranında sunar. Sürücünün seçebileceği üç görünümden biri, takometrenin orta kademede olduğu S modudur. İsteğe bağlı head-up display, ön cam üzerine sembol ve rakam olarak önemli verileri yansıtır.

S modelleri için infotainment sistemi, modüler olup, MMI navigasyon plus, MMI touch ve infotainment ürün gamını dolduran 8,3 inç monitör ile birlikte sunulmaktadır. Döner buton, karakterleri yakınlaştırmak, kaydırmak ve girmek için bir dokunmatik yüzeye sahiptir. Sistem, aracı LTE aracılığıyla internete bağlayan Audi connect donanım modülünü ve ayrıca bir Wi-Fi hotspot içerir. Ayrıca, çevrimiçi trafik bilgisinden uzaktan fonksiyonlara kadar çok sayıda Audi connect internet servisini araca sunar. Ücretsiz myAudi uygulaması, bir akıllı telefonu arabaya bağlar.

İsteğe bağlı Audi telefon kutusu, akıllı telefonları sahaya yakın kuplajla yerleşik antene bağlar ve bunları Qi standardını kullanarak endüktif olarak şarj eder. Özellikle dikkat çekici hi-fi fanları, 3D ses ile Bang & Olufsen Ses Sistemini seçebilir. Audi akıllı telefon arayüzü, sırasıyla iOS ve Android telefonlar için Apple CarPlay ve Android Auto’yu beraberinde getiriyor.

Sürücü destek sistemleri: konfor ve güvenlik


S5 Coupé TDI ve S5 Sportback TDI, çok çeşitli sürücü destek sistemleriyle sürüşü daha rahat ve konforlu hale getirir. Öne çıkan özellikler arasında trafik sıkışıklığı asistanı, çarpışmadan kaçınma asistanı, dönüş asistanı ve arka çapraz trafik asistanı dahil adaptif cruise control sistemi bulunur.

TDI motorlu Audi S5 modelleri, 2019’un sonlarından itibaren İngiltere’de satışa sunulacak. Standart donanım öğeleri arasında dinamik dönüş sinyallerine sahip LED farlar, gergin şekilde ayarlanmış S spor süspansiyonu ve Alcantara deri ile kabartmalı S logosu bulunan amortisör ve güç ayarlı ön spor koltuklar yer alıyor ve koltuk ısıtması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here