Volkwagen Motorsport’tan Haberler

0
3723

Pikes Peak Uluslararası Tepesi, Romain Dumas’ı Tırmanıyor

Volkswagen, Pikes Peak International Hill Climb’de (ABD) en etkileyici şekilde yeni bir en iyi zamanı yakaladı. Tam elektrikli ID R Pikes Peak’in direksiyonunda, Romain Dumas, konvansiyonel tahrik teknolojisiyle desteklenen rekabeti  Sébastien Loeb  tarafından hazırlanan 2013 rekoru 16.730 saniyede geçti.

Romain Dumas’ a sorduk: Yarışın gittiğini nasıl hissettin?
“Bu inanılmazdı. Yıllardır sekiz dakikayı aşmaya çalışıyorum. Ritimimi hızlı buldum ve ilk tur neredeyse mükemmeldi. İkinci turda biraz sis vardı ve yerler kaygan hale geldi. Çok fazla risk almak istemedim ve birkaç saniye kaybettim.

eyse ki, güneş üçüncü turda geri geldi ve tekrar saldırıya devam edebildim. Son virajı döndükten sonra, araba ile konuştum ve ‘hadi, sadece 500 metre kaldı’ dedi.

Pikes Peak’de üç kez kazandınız ve Le Mans da dahil olmak üzere dayanıklılık yarışında sayısız başarıyı kutladınız.
“Tam orada. Beni tanıyan herkes, Pikes Peak’in benim için ne anlama geldiğini biliyor. Altı yaşımdayken, bir gün buraya gelmek istediğimi söylemiştim. Şimdi ise dört kez kazandım. Bu her zaman özel bir şey ama bu yıl daha da iyiydi, çünkü Volkswagen tamamen yeni bir yarış arabası geliştirdi ve aynı zamanda tamamen elektrikli bir otomobilde ilk defa yarıştım. ”

Volkswagen ile çalışmak konusunda ne düşünüyorsun?
“Ben çok etkilendim. ID R Pikes Peak gibi bir otomobilin sadece sekiz ay içinde geliştirilmesi, gerçek bir mühendislik başarısıdır. Tebrik ederiz!

Çok teşekkürler, özellikle son üç hafta içinde, sıkı çalışmalarının mekaniği ve bu başarını gerçekleştirdiği için. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, her şeyden daha çok yapmak istediğim şey uyumaktır. Çok yorgun hissediyorum ama çok ama çok mutluyum. ”

FIA Dünya Turu Otomobil Kupası (WTCR)
Hafta Sonu Vila Real’de Huff ve Bennani için erken bitti

Rob Huff (GB) ve Mehdi Bennani (MA) FIA Dünya Turu Otomobil Kupası’nda unutulmaz bir hafta sonu yaşandı. Her şey, Vila Real’de (Portekiz) sezonun 5. yarışında iyi başladı. Sébastien Loeb Racing’in takım arkadaşları Volkswagen Golf GTI TCR’lerini ilk yarış için eleme seansında birinci ve ikinci sıralara taşıdı. Ancak, işler çok geçmeden terse dönmeye başladı.Zincirleme çarpışmaya ve yarışın durdurulmasına yol açan kazalar vardı.

Huff ve Bennani yarış arabalarından zarar görmemişlerdi. Ancak, arabalarına yapılan ciddi hasar, iki sürücünün yeniden başlatmayı ve Pazar günü ikinci yarışı izlemeye zorlandığı anlamına geliyordu. İki Volkswagen şoförü, genel sıralamada yedinci ve 13. sıraya geriledi.

 

FIA Formula 3 Avrupa Şampiyonası
Ticktumu liderdeki boşluğu kapatmak için kazandı

Team Motopark’dan Daniel Ticktum (GB), bu sezonki ikinci yarış galibiyetini FIA Formula 3 Avrupa Şampiyonası’nda aldı. Norisring’de, Red Bull Junior bir kez durduruldu ve aynı zamanda üç güvenlik aracı aşamasından etkilenen bir yarış sırasında soğuk kaldı. Ticktum, iki yarışta bir kaza geçirdikten sonra, haftasonu üçüncü yarışından geçmek için dişini sıkmak zorunda kaldı. Genç İngiliz sürücü başlangıçta durağan kaldı ,Ameya Vaidyanathan (IND) Dallara Volkswagen’e çarptı. Her iki sürücü de zarar görmedi ancak ikisi de devam edemediler.

Motopark mekaniğinin yaptığı harika çalışma sayesinde Ticktum haftasonu final yarışında yarışmayı başardı ve cesareti kazandı. Tamamlanan 30 yarışın dokuz yarışında, 19 yaşındaki, 100 puanla genel sıralamada ikinci sırada. Marcus Armstrong  bir sayı önde olduğundan, lider için neredeyse hiç yakın olamadı. 14 ve 15 Temmuz tarihlerinde Zandvoort’ta 12’den 12’ye kadar yarışlar gerçekleştirilecek.

TCR Portekiz
Armando Parente (P), TCR Portekiz’de bir kez daha podyuma çıktı. Parente, sezonun ikinci yarışı olan Vila Real’de Volkswagen Golf GTI TCR’de üçüncü oldu. Hafta sonunun ikinci yarışında, Parente’nin takım arkadaşı José Cautela , Golf GTI TCR’nin direksiyonundaydı. Ancak, 26 yaşındaki ilk turda bir kazaya karıştı ve emekli olmak zorunda kaldı. Sezonun dört yarışının üçüncüsü 1 ve 2 Eylül’de Estoril’de gerçekleşecek.


Dhruv Mohite (IND) Volkswagen Ameo Kupası’na mümkün olacak en iyi başlangıç ​​yaptı. Kutup-Pasörü 150 kW (205 HP) AMEO içinde Coimbatore her iki yarışı da kazandı. İlk yarışın başlangıcında morali bozuldu ama 15 tur sonra zafere doğru mücadele etti. İkinci yarışa ters sırada başladı, ancak Mohite bir kez daha galip geldi. Sekizinci sırada başladı, beşinci turda liderliği ele geçirdi ve finişe kadar savundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here