Volvo PV36 Klasik otomobili ile Essen’de

0
3362
Volvo PV 36
Volvo PV 36

1.  Volvo, bu yılki, dünyanın en büyük tarihi otomobil fuarı olan Almanya’daki Techno Classica Essen’i, 1935 model Volvo PV36 ile Art Deco döneminiyle yeniden ziyaret ediyor.

Volvo Cars’ın 1927’deki iki kurucu babasından biri olan Gustaf Larson’un kullandığı  Amerikan tarzı PV36’yı  Essen’deki Klasik otomobil şovunda sergileyecek. Şov ayrıca ABD yapımı Volvo S60 spor salonunun Alman otomobil şovu olarak da tanıtılacak.

PV36, otuzlu yılların başlarında ABD’deki en belirgin tasarım trendlerinden biri olan Streamline Moderne’nin bir örneğidir. Ekmek kızartma makineleri ve buharlı ütüler gibi binalar, trenler, tekneler ve hatta ev aletleri aerodinamik özellikler nedeniyle “Hareket halindeyken Art Deco” olarak tanımlananArt Deco tarzında tasarlandı.

Mühendis ve tasarımcı Ivar Örnberg, 1933 yılında İsveç’e döndüğünde, Amerikan otomotiv endüstrisinde birkaç yıl çalıştığı için stili Volvo’ya getirdi. Volvo’da PV36’yı tasarlamakla görevlendirildi.

Volvo PV 36
Volvo PV 36

Yeni Volvo modeli ile Örnberg, Streamline Moderne etkilerini İsveç’e sundu. Egzotik görünümlü araba kısa sürede ‘O zamanlar popüler bir Latin Amerika dansından sonra’ Carioca ‘olarak adlandırıldı. Planlara göre, Volvo 1935 ve 1938 arasında bu modelden sadece 500 araba üretti.

Volvo PV 36
Volvo PV 36

Essen’de sergilenen PV36’nın kilometre mesafesi düşük ancak zengin bir geçmişi var. Model, Volvo tarafından üretilen ilk mühendislerden biriydi. Mühendis Gustaf Larson ve ekonomist ve satıcı Assar Gabrielsson, 1924’te İsveçli bir araba şirketi kurmak istemişti.

On bir yıl sonra, Larson, şasi numarası 85 olan bu Volvo PV36’nın anahtarını aldı. Otomobilini üç yıl boyunca kullandı.

Volvo PV 36

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here