Yeni Bir SUV Yorumu: “MERCEDES GLB”

0
2411
Yeni Bir SUV Yorumu:
Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"

1      Mercedes-Benz, şirketin kompakt otomobil platformunda SUV fikirlerinin, GLA’nın yanında sportif bir uzman olarak da nasıl gerçekleştirilebileceğini gösteriyor. Sonuncusu coupe benzeri çizgileriyle ilerici sürüş keyfi vaat ederken, Concept GLB vurguyu genişliğe ve sağlamlığa vurgulamaktadır.

Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Konsept arabası (uzunluk / genişlik / yükseklik: 4634/1890/1900 [1] milimetre), uzun dingil mesafesi (2829 milimetre) sayesinde yedi kişiye kadar alana sahip. Bir dizi sağlam özellik, Concept GLB’nin evinde zorlu çiftlik pistlerinde hissettiğini gösterir.

Britta Seeger, “Başarılı SUV ürün yelpazemizdeki GLA ve GLC arasında hala boşluk olup olmadığını sorduk. GLB Kavramı bu sorunun cevabıdır. Bununla beraber, bu segment için sahip olduğumuz yaratıcı fikirleri de gösteriyoruz” diyor. Mercedes-Benz Otomobil Satışlarından sorumlu Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. “The Concept GLB, yine de kompakt boyutlara sahip, dayanıklı ve pratik bir SUV. Cömert, yedi kişilik bir aile aracı veya çok yönlü bir boş zaman arkadaşı olmasın: bu konseptin müşterilerimize büyük ilgi göstereceğinden eminiz.” Müşteriler Mercedes-Benz’in çeşitli SUV portföyünü takdir ediyor. Bugüne kadar dünya çapında altı milyondan fazla müşteri bir Mercedes-Benz SUV satın aldı. 2018 yılında, 820.000’den fazla birim satıldı.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

SUV genleri ustaca ön plana çıkardı: Dış tasarım
Mercedes-Benz Concept GLB, kas oranlarıyla kompakt SUV dünyasında kendine has bir yere sahiptir. Çizgileri ve kesin derzleri azaltılmış net, yüzey vurgulu hatları, zahmetsiz bir üstünlük ve modernite sağlar. Çarpıcı MULTIBEAM LED farları ile dik olan ön kısım, ön ve arka kısımdaki kısa çıkıntılar gibi arazi genlerinin açık bir kanıtıdır. Uzun dingil mesafesi ve fonksiyonel sera, yedi kişiye kadar cömert bir ferahlık sağlayan belirleyici faktörlerdir.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Kas ve duyusal olarak şekillendirilmiş araç omzu, artan belin kuvvetlendirdiği bir etki olan yan görünüme hakimdir. Bitişik kapılar, erişim kolaylığını arttırır ve kapı açıklıklarını kirlenmekten korur. Çok yönlü koruyucu kaplamalar genel oranları böler ve aracın arazi karakterini vurgular.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Ahenkli renk konsepti, kontrast olarak parlak siyah monteli parçalar (örn. Giydirmeler veya entegre çatı kutusu) ile birlikte kontrastlı, ayrıca radyatör ızgarasında ve dış ayna muhafazalarında yazı olarak göze çarpan turuncu vurgulara sahip designo kaşmir beyaz magno’da dış boyaya sahiptir.

Paslanmaz çelik görünümlü bütünleşik hava girişli ön kısımdaki krom, off-road kalitelerini vurgulamaktadır. Arka koruma alt tarafı bu temayı yansıtıyor ve dengeli bir genel resim oluşturuyor.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Ekstra gösteri arabası elemanları: keşifler için donanımlı


Bir dizi ayırt edici ekstra elemanlar ile konsept aracı özellikle sağlam bir karakter sergiliyor. Ön ve arka kısımda, tavan çerçevesinden iki tabaka çıkar ve yoldan sürerken ortam aydınlatması ve oryantasyon yardımcıları olarak işlev gören LED spotları barındırır.

Siyah tavan rayları ön ve arkada bir eğri ile bitiyor. Arka alana bir tavan kutusu monte edilmiştir. Kaba işlem görmüş arazi lastikleri, iki renkli bir tasarımda 17 inçlik sağlam jantlardadır.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Yüksek kaliteli ve çok geniş iç mekan


tasarım açısından, Concept GLB’nin iç tasarımı, yeni Mercedes-Benz kompakt otomobil ailesine üyeliğini ortaya koyuyor, ancak bir vitrin ve SUV olarak özel bir deri özelliğine ve özel döşeme elemanlarına sahip. Ve ilk kez Mercedes-Benz tarafından kompakt bir modelde, yük kapasitesini artırmak için yük bölmesi tabanına gömülü olarak yerleştirilebilecek iki adet tekli tekli koltuk bulunan üçüncü bir koltuk sırası. Bu koltuklar acil durum koltuklarından çok daha fazladır ve iki orta büyüklükteki kişi için konforlu oturma alanları sunar.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Yer açın: ikinci ve üçüncü sıradaki esnek koltuk düzeni


Orta koltuk sırasının sırt kısmı 40:20:40 ayrılabilir ve düz bir yük yüzeyi oluşturmak için aşağı katlanabilir. Koltuk yüzeyleri 40:60 bölmeli. İkinci koltuk sırası, arkada oturanlar için bagaj alanını veya bacak boşluğunu arttırmak için öne doğru 90 mm – öne 90 mm, arkadan 5 cm içinde özellikle cömert ayak boşluğu isteniyorsa arkaya 50 mm oturma düzeni İkinci koltuk sırasındaki sekiz aşamalı koltuk arkalığı eğim ayarı mevcut alana veya konfor gereksinimlerine göre uyarlamayı da kolaylaştırır.

Üçüncü koltuk sırasına erişimi kolaylaştırmak için, ikinci sıradaki koltuklar Kolay Giriş işlevine sahiptir: koltuk sırtlığının üst dış kenarındaki kilit açma kolu çalıştırıldığında, koltuk arkalığı öne doğru katlanır ve tüm koltuk öne itilebilir. İkinci ve üçüncü koltuk sıralarına toplam dört çocuk koltuğu takılabilir.

Kestane rengi kontrast: özel deri ve açık gözenekli ceviz 


Koltuklar, donanımlar ve kapı panelleri kısmen nappa ve nubuk deri ile kaplanmıştır, baskın renk tonu “kestane kahverengi” dir. Dış kısımları vurgulayarak, birkaç yerde turuncu süs şeritleri ve dikişleri var. Ön koltukların orta bölümlerinde, turuncu renkli kumaş alt katmanı ortaya çıkaran dokuma nubuk deri kapaklarında iki paralel delik sırası vardır. Bunlar koltuk minderinin ön kenarından entegre baş dayanağının üst kenarına kadar uzanır.

Ön paneldeki ve orta konsoldaki ahşap döşeme elemanları açık gözenekli cevizdendir. Ceviz panelleri, kenarlara doğru kaybolan kesilmiş bir petek yapısına sahiptir. Ayak bölmesindeki pedallar, aynı malzemede aynı petek yapısına sahip, parlak metal bir çevre içerisinde aynı malzemede dekoratif uçlar içerir.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Gösterge paneli: MBUX ve arazi dışı unsurlar


Gösterge panelinin temel mimarisi, sürücüye bakan geniş ekranlı bir kokpit ve Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi – MBUX ile kontrol edilen fonksiyonlar ve göstergeler ile B-Serisi’ne karşılık gelir. Yeni özellikler, gösterge panelinin alt ucunda yuvarlanan, öğütülmüş alüminyumdan yapılmış arazi tipi boru elemanlarıdır. Bunlar, gösterge panosunu sağlamlık, güç ve belirli bir eğlence faktörü izlenimi veriyor. Üç yuvarlak merkez nozülün altında, düğmeleri, sağlam bir alüminyum silindirden frezelenmiş izlenimi yaratan, kasıtlı olarak analog bir görünüme sahip klima kontrol paneli bulunur.

İç kısmın sağlam karakteri orta konsolda devam ediyor. Kavrama saplı fırçalanmış bir yapıya sahip alüminyum boru şekilli elemanlar, bileşenlerin ve kontrollerin tasarımına katılığını verir. Kapılar boyunca, SUV karakterinin, işlenmiş bir alüminyum boru olarak kapı paneli yapısının sağlam bir parçasını oluşturan yatay tutma kolu ile altı çizilidir.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Güç aktarma organı: 165 kW / 224 hp gücüne sahip dört silindirli turbo


Concept GLB, maksimum 165 kW / 224 hp kapasiteye ve maksimum tork değerine sahip, 8G-DCT çift kavramalı şanzımanla birleştirilmiş M 260 dört silindirli benzinli motorla çalıştırılıyor 350 Nm. Dökme demir silindir gömlekleri ile döküm alüminyum motor bloğu, kurum içi “trompet honlama” olarak da bilinen CONICSHAPE ® teknolojisine sahiptir . Piston sürtünmesini ve yakıt tüketimini daha da azaltmak için silindir deliği, silindir gömleklerinin alt ucunda genişletilir. Meydana gelen, konik şekil bir trompet ağzına benzer.

Yenilikçi düşük sürtünmeli yağ ve optimize edilmiş piston segmanları da sürtünme kayıplarını azaltır. Yüksek spesifik çıktının hesaba katılması için, pistonların kendisinde soğutma kanalları bulunur. Bu aynı zamanda daha verimli yanma sağlar. Düzgün motor çalışması için denge milleri, karterin alt kısmında bulunur. Konforu daha da artırmak için, aktarma organlarında bir santrifüj sarkaç damperi vardır.

Also in the aluminium four-valve cylinder head is CAMTRONIC, a variable valve timing system that allows two-stage adjustment of the valve lift on the intake side of the valve assembly. In the partial-load range, this variable valve lift adjustment allows less air to be fed to the combustion chamber with a smaller valve lift, which leads to lower gas cycle losses. In higher load ranges the system switches to the higher valve lift to achieve the engine’s full power delivery.

Tabii ki dört tekerlekten çekiş: seçilebilen üç özellik haritasına sahip 4MATIC


Concept GLB, tam değişken tork dağılımına sahip sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi 4MATIC ile donatılmıştır. Bu sportif dört tekerlekten çekişli yapılandırma, sürücünün 4MATIC’in özelliklerini etkilemek için DİNAMİK SEÇİM düğmesini kullanmasına izin veriyor. Dört tekerlekten çekişli debriyajı kontrol etmek için üç karakteristik harita mevcuttur, ancak sistem herhangi bir modda mevcut sürüş durumuna esnek tepki verir. Düzenli sürüş işletiminde, sürüş programı “Eco / Comfort” 80:20 dağılımına (ön aks: arka aks) dayanırken, “Spor” da 70:30 olur. Off-road modunda, dört tekerlekten çekişli kavrama, akslar arası diferansiyel kilidi 50:50 olan, akslar arası diferansiyel kilidi görevi görür.

4MATIC bileşenleri, otomatik çift kavramalı şanzımana entegre edilmiş olan arka aksa güç verilmesini ve entegre bir çoklu kavrama ile arka aks farkını içerir. Bu elektro-mekanik olarak çalıştırılır. Bir taç tekerleği ve bir top rampası aracılığıyla, bir elektrik motoru, plakaları açmak veya kapatmak için debriyaj paketi üzerinde eksenel bir kuvvet uygular. Arka aks farkı, arka tekerleklerin farklı yollarını / dönme hızlarını dengeler. Bu kontrol sisteminin avantajları her şeyden önce tüm çalıştırma aralığında rpm’ye bağlı olmayan çalışma, bilya rampası konsepti sayesinde debriyajın pilot kontrolü iken sabit ve daha yüksek verimliliktir.

Yeni Bir SUV Yorumu:" MERCEDES GLB"
Yeni Bir SUV Yorumu:” MERCEDES GLB”

Şangay 2013’e bir bakış: Concept GLA’nın dünya prömiyeri


Bu, kompakt bir SUV konseptinin Auto Prömiyerini dünya prömiyerini ilk kez kutlaması değil: 18 Nisan 2013’te Mercedes-Benz Concept GLA, dikkatini çekti. Bu araç sınıfının sportif, coupe benzeri bir evrimi olan şov, kompakt SUV segmentinde yeni bir yol gösterdi. Sportif bir ruhu, sağlam bir eğlence arkadaşının çok yönlü nitelikleriyle birleştirdi.

Çok yetenekli GLA, Kasım 2013’ün sonundan itibaren kabul edilebilir hale geldi ve teslimatlar Mart 2014’te başladı. O zamandan beri GLA, kompakt Mercedes-Benz modellerinin başarı hikayesine önemli bir katkıda bulundu. 2018 yılında dünya çapında 609.000’in üzerinde müşterisi yeni A veya B Sınıfı, CLA, CLA Atış Freni veya GLA’yı teslim aldı. Bu, 2018’de Mercedes-Benz tarafından satılan dört otomobilden birinin kompakt bir model olduğu anlamına geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here