YENİ FIAT 500X: YENİ NESİL CROSSOVER

0
2936
  • Fiat’ın geçiti tamamen yeni bir görünüme, teknolojiye ve motorlara sahip
  • Yeni LED gündüz sürüş farları, LED farlar ve arka lambalarla yenilenmiş dış mekan
  • Kokpit ayrıca, daha fazla teknolojiyi entegre etmek, ergonomiyi geliştirmek ve iç mekanı yenilemek için güncellendi
  • Yeni nesil üç ve dört silindirli turbo benzinli motorlar, seleflerinden daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor
  • Trafik İşaretleri Tanıma, Hız Danışmanı ve Şerit Yardımı sürüş destek sistemleri tüm versiyonlarda standarttır.
  • Apple CarPlay entegrasyonu ve Android AutoTM uyumluluğuna sahip, Uconnect 7 inç HD LIVE dokunmatik ekranıyla en son bağlantı, standart olarak. 

Orijinal İtalyan crossover’ı olan Fiat 500X, bir sürücünün her ihtiyacını karşılamak için yeni görünüm ve teknolojiyle içeride ve dışarıda güncellendi. İki yeni, daha verimli turbo benzinli motorlar da dahil olmak üzere üç trim seviyesi, Urban, City Cross ve Cross, üç benzinli motor seçeneği ile mevcut ve şu anda standart olarak bir dizi güvenlik destek sistemi ile geliyor. Yeni Fiat 500X, şimdi 16,995 Sterlin değerinden satılıyor.

Yenilenmiş işlevsellik ve daha fazla 500 X

Yeni Fiat 500X, daha fazla 500 aile stili eklerken, yeni konfor ve güvenlik özelliklerini tanıttığı için daha modern ve işlevsel hale gelmeye başladı.

Yeni gün ışığı koşu lambaları ve LED arka ışık kümeleri standart olarak standarttır ve 500 ailenin geri kalanıyla daha da yakınlaşır. Cross Plus’ta standart olarak ve isteğe bağlı olarak diğer trimlerde mevcut olan yeni LED farlar, Magneti Marelli ile ortaklaşa yapılmıştır.

 LED gündüz farları, yeni Fiat 500X’in ön tarafına net, ayırt edici bir görsel kimlik verirken, arka LED ışık kümelerinde otomobilin daha fark edilebilir olmasını sağlamanın yanı sıra yol üzerindeki görünürlüğünü ve güvenliğini artırıyor. Kusursuz 500 stili eklenmesinin yanı sıra, LED farlar daha güçlü bir aydınlatma sağlar, görüş alanını iyileştirir, geleneksel halojenlerden beş kat daha az enerji tüketir ve gün ışığına benzer bir aydınlatma ve daha geniş bir alanı kaplayan göz yorgunluğunu azaltır.

Ayrı kimliklerini yeniden ortaya koyan yeni dış tasarım, modelin iki kişiliğini ön plana çıkarmaktadır – yeni Kentsel görünüm, şehir trafiğini şık hale getirmek için tamamen yeni bir ön ve arka tampon tasarımına sahiptir, yeni Cross görünümü ise yeni görünümlü koruyucu kızak plakaları ekler maceraları almak için.

Kompakt dış ve ferah iç mekanı, ferah ve koruyucu ortamı, kaliteli malzemeler, yüksek kaliteli son katlar ve kullanışlı saklama bölmeleri kullanılarak süslenmiştir. Konforlu iç dizaynı, İtalyan tarzında kusursuz bir şekilde dekore edilmiş olup, kumaş ve renk seçenekleri, geniş koltuk ayarları ve geniş bir bagaj seçeneği ile yedi farklı renk seçeneği sunar. Tamamen dinlendirilmiş kokpit, yeni bir direksiyon simidine sahip. Yeni bir direksiyon simidi ile birlikte, sürücü ellerinin daha iyi konumlandırılmasını sağlayan yeni bir direksiyon simidi ile birlikte, Techno-deri döşeme içinde mükemmel bir kavrama sağlar ve entegre radyo içerir. kontrolleri. Gösterge paneli, klasik görünümün modern teknolojiyle harmanlanması konusundaki alışılmış 500 tarzda, düzenini üç dairesel unsur halinde sürdürmektedir.

Yeni nesil benzinli motorlar

Yeni Fiat 500X, sürüş performansı ve ekonomi arasındaki müşteriler için doğru dengeyi sağlamak üzere tasarlanan en son yenilikçi turbo motor ailesine uyan ilk Fiat modelidir. Euro 6D uyumlu ve Benzinli Parçacık Filtresi (GPF) ile donatılan yeni turbo motorlar, 75.000 saatten fazla sanal testin, 60.000 saatlik gerçek-off-araç testinin ve dünya çapında 5 milyon kilometrelik bir yolun tamamlandığını onaylamak için yollarda sağlamlık ve güvenilirlik.

0.33 litrelik silindir üniteli modüler bir yapı üzerinde geliştirilen yeni önden çekişli turbo benzinli motor serisinde, 120hp ve 190Nm tork sağlayan üç silindirli 1.0 litrelik bir elektrik motoru bulunur ve altı ileri manuel şanzımanla eşleştirilir, 150hp ve 270Nm torklu dört silindirli 1,3 litrelik bir motorun yanı sıra altı vitesli çift kavramalı otomatik şanzıman (DCT) ile birlikte.

Mimarileri, verimlilik, modülerlik, yüksek derecede bileşen ve üretim süreci standardizasyonu, esneklik ve gelecekteki evrime açıklığı garanti eder. Yeni motorlar tamamen alüminyum alaşımdan üretildi ve rakipsiz hafiflik sağladı (üç silindirli model sadece 93 kg ağırlığında), Teksid ile ortaklaşa geliştirilen silindir bloğu, yüksek dayanımlı kalıp döküm alüminyum alaşımında, bir taban plakası mimarisiyle sürüş, ağırlık ve yapısal performansın en iyi kombinasyonu için.

Birçok yenilikçi teknik özelliğin kullanılması, performansın artırılmasına ve doğrudan hacimsel verimi en üst düzeye çıkarmak için doğrudan yakıt enjeksiyonu ve doğrudan çalıştırılan su soğutmalı bir süper şarj modülü ile birleştirilmiş elektrikle çalışan bir atık kapılı aktüatör tarafından kontrol edilen düşük ataletli turboşarj gibi sürüş konforunun artmasına katkıda bulunur. emme manifoldu, daha hızlı tepki ve hızlı ivme sağlar. Yeni turbo motorlar, aynı zamanda, giriş vanasının açılması ve zamanlamasının sürekli kontrolü ile yanma verimliliğini de optimize eder. Özel giriş ve egzoz kam profilleri, giriş valflerinin önceden açılmasıyla egzoz gazını geri dönüştürerek düşük yük verimliliğini artırır. Daha yüksek güç gerektiğinde, valf kapanmasını kontrol ederek, vuruntuyu kontrol ederek ve yakıt verimliliğini önemli ölçüde artırarak motor gerçek sıkıştırma oranını azaltır,

Yeni Fiat 500X’teki benzinli motorlar serisi, Euro 6D kirlilik azaltma standardını karşılayacak şekilde yükseltilmiş manuel şanzıman ve önden çekiş ile kombine edilmiş 110hp 1.6 E-Torq giriş seviyesi ile tamamlandı ve şimdi Start & Stop özelliklerine sahip. Standart olarak.

1,0 litre, 3 silindirli, 120 HP motor torku ve güç eğrileri

1,3 litre, 4 silindirli, 150 HP motor torku ve güç eğrileri

En yenilikçi sürüş destek sistemleri ile iç huzur

Stil, zengin içerikler ve olağanüstü konforun yanı sıra, yeni Fiat 500X, güvenlik destek sistemlerinin ve en yeni bilgi-eğlence teknolojisinin dahil edilmesiyle müşterilere güvenli ve bağlantılı bir sürüş deneyimi sunuyor. Trafik İşaretleme Tanıma, Hız Danışmanı ve Lane Assist artık yeni Fiat 500X’in tüm versiyonlarında standart olarak sunulmaktadır. Ayrıca Kör Nokta Uyarısı, Adaptif Seyir Kontrolü ve Şehir Fren Kontrolü isteğe bağlı olarak belirtilebilir.

Yeni Trafik İşaret Tanıma sistemi, yolculuk boyunca yol işaretlerindeki hız sınırlarını okumak için ön camın içine monte edilmiş bir kamera kullanır. Veriler daha sonra sürücüyü uyarılacak sınırlara uyardığı gösterge paneli ekranına gerçek zamanlı olarak gönderilir  Hız Danışmanı, araç hızını Trafik İşaret Tanıma sistemi tarafından belirlenen hız sınırına uyarlamak için etkinleştirildiğinde Hız Sınırlayıcı ile çalışır. Mevcut hız sınırını tanımlar ve bir düğmeye tıklama ile Hız Danışmanı aracın hızını azaltır.

Lane Assist, aracın yol yüzeyindeki şerit işaretleriyle ilgili konumunu belirlemek için kameradaki optik sensörü kullanır. Araç şeritten dışarı çıkarsa, sürücü bu yönde belirtmemişse, sistem görsel bir alarmı tetikler ve istenmeyen şerit değiştirmeye karşı koymak için direksiyona ilave tork uygular. Lane Assist, 37mph ile 112mph arasındaki hızlarda çalışır ve sürücü tarafından etkinleştirilebilir.

Bir dizi isteğe bağlı güvenlik özelliği de mevcuttur:

Adaptif Seyir Kontrolü, araç aynı şeritte öndeki araçla yaklaşırken veya başka bir araç aynı şeritte hareket ettiğinde, ayarlanan hızın otomatik olarak düşürülmesi için etkinleştirilebilir. Öndeki araç hızlandığında veya başka bir şeride geçtiğinde ve 18mph hızında çalıştığında ayarlanan hıza döner.

Yeni Fiat 500X’teki Şehir Fren Kontrolü fonksiyonu, sürücü bir çarpışmayı önlemek için harekete geçmezse, otomobil yolundaki engelleri algılayabilir ve otomatik olarak fren yapabilir.

Kör Nokta Uyarısı, şerit değişikliklerinde ve araçların görüş açılarından solunduğunda veya araçtan geçerken sürücüye yardımcı olmak için radar sensörlerini kullanır. Sistem, kör aynadaki araçların sürücülerini, kapı aynalarındaki ve bip sesini aydınlatan ikazlarla uyarır veya bir park boşluğunun tersine çevrildiğinde, her iki taraftan gelen araçları tanımlar.

Son teknoloji bağlantı standart olarak

Tekerleğin hayatını kolaylaştıran ve geliştiren en akıllı çözümleri, herkes için uygun, Fiat markasının misyonunun merkezinde yer alıyor. Bu düşünceyle, yeni Fiat 500X’in tüm versiyonları standart olarak Apple CarPlay entegrasyonu ve Android Auto TMuyumluluğu ile birlikte Uconnect TM 7 inç HD LIVE dokunmatik ekran sistemiyle birlikte geliyor .

Bu yeni nesil Uconnect TM sistemi, yüksek çözünürlüklü 7 inç dokunmatik ekran, Bluetooth eller serbest arayüzü, ses akışı, metin okuyucu ve ses tanıma fonksiyonu, iPod entegrasyonu ile Aux ve USB bağlantı noktaları ve direksiyon simidindeki kontroller ile birlikte geliyor. standart. Ücretsiz Uconnect TM LIVE uygulamasını App Store’dan veya Google Play Store’dan indirerek , sürücüler Uconnect TM’nin faydalarından tam olarak yararlanabilir.Deezer ve TuneIn ile müzik akışı, Reuters’ten haberler, TomTom LIVE ile navigasyona bağlanan ve Facebook Check-in ve Twitter aracılığıyla arkadaşlarınızla iletişim halinde kalabilen LIVE. Eko: Sürüş ve Benim: Araç ayrıca, sürücülerin sürüş stilini, ekonominin iyileştirilmesi ve araçlarının maliyetlerinin düşürülmesi için izlemelerini sağlıyor. Sistem opsiyonel bir Parkview arka park kamerası ve yeni TomTom 3D entegre navigasyon sistemi ile daha da geliştirilebilir.

Apple CarPlay ve Android Auto TM entegrasyonu Sürüş sırasında telefonun işlevlerini kullanmanın en akıllı ve en güvenli yolunu sunar. Apple CarPlay, trafik koşullarına göre optimize edilmiş yol tariflerini gösterir ve telefon görüşmeleri yapmak, mesaj göndermek ve almak ve yola odaklanmışken müzik çalmak için kullanılabilir. Apple CarPlay, iPhone’unuzdaki en sevdiğiniz ses, mesajlaşma ve sesli uygulamalar gibi diğer uygulamalarla da çalışır. CarPlay, Siri ses kontrolüne sahiptir ve sürüş senaryoları için özel olarak tasarlanmıştır. Sistem aynı zamanda Android AutoTM ile uyumludur, ayrıca otomobildeki Android deneyimini sürdürmek için, merkezi ekranın uygulamalarını ve hizmetlerini “yansıtır” ve kolay ve güvenli sürüş sırasında bilgi almak için tasarlanmıştır. Sürücü, rota rehberliği almak ve müziğe kolayca erişmek için Google MapsTM’yi kullanabilir. multimedya içerikleri ve en sevdikleri mesajlaşma uygulamaları. Cihazlarla kolay ve anında etkileşim, sürekli bağlı ve güvenli sürüş için, arabada bile aynı işletim sisteminin korunmasını kolaylık sağlar. Android akıllı telefonunuzu araca veya uyumlu stereo sistemine bağladığınızda, Android Auto uygulamaları aracın ekranında görünür. Android Auto uyumlu hakkında daha fazla bilgi edinmek için adresini ziyaret edin. support.google.com/androidauto .

Android Auto, Google Play ve Google Haritalar, Google LLC’nin ticari markalarıdır.

 

Tüm hareketlilik ihtiyaçları için eksiksiz aralık

Yeni Fiat 500X, üç trim seviyesi, Urban, City Cross ve Cross ve üç benzinli motor seçenekleriyle sunuluyor. Müşteriler, yeni tricoat Fildişi, metalik Blue Italia ve Techno Green gibi 14 farklı renk seçeneğine sahip olacaklar. 17 ve 18 inçlik jantlar ve yedi adet iç konfigürasyon seçeneği, müşterilerin Fiat 500X’i kendilerinin yapmalarına izin verecek.

Urban trim seviyesinde, Fiat 500X LED DRL ve arka farlar, 16 inç alaşım jantlar, Techno-deri direksiyon, Apple Car Play ve Android Auto ile 7 inç Uconnect ile yeni gösterge paneli dahil olmak üzere kapsamlı bir standart donanım listesi ile birlikte gelir çift ​​USB portu, manuel klima, seyir kontrolü, elektrikli park freni ve 60/40 bölünmüş arka koltuk. Standart donanım, yeni Trafik İşaretleme Tanıma ve Hız Danışmanı sürüş destek sistemleri, Lane Assist sistemi, 6 hava yastığı ve Elektronik Denge Kontrolü (ESC) ile tamamlandı.

City Cross sürümü, 17 inç alaşım jantlar, saten krom ekler ve gövde rengi kapı aynaları ile güçlendirilmiş off-road görünümünü ekleyerek Urban trim üzerine inşa edilmiştir. Ön sis farları, 3,5 inç renkli TFT monitör, otomatik klima kontrolü ve arka park sensörleri, döşemeyi tamamlar. En üst model Cross Plus modeli, LED farlar, 18 inç alaşım jantlar, tavan barları ve koyu renkli arka camlar ekler. İçeride, Parkview arka park kamerası, gün batımı sensörü ve ön kol dayanağı ile birlikte 7 inçlik dokunmatik ekrana TomTom navigasyonunu ekler.

 

Oktay ERGİNOĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here