YENİ HONDA JAZZ-E: SINIFININ EN RAHAT OTOMOBİLİ YARATILDI

0
8349

 Yeni nesil Jazz’ı yeniden tasarlarken, Honda mühendisleri ve tasarımcıları sürücü ve yolcu konforunu tüm karar verme süreçlerinin merkezine koyma hedefiyle birleştiler. Otomobilin tüm unsurlarını tek bir geliştirme ekibi olarak değerlendirerek, yapı, tasarım ve ergonomiyi etkileyen kararlar aynı anda verildi. Sınıfında lider konfor ve ferahlık seviyelerine ve öncüllerinden önemli bir adım atılmış oldu.

Bunu başarmanın merkezinde Honda’nın yeni geliştirilmiş, destekleyici yapılı vücut dengeleyici koltuk iskeleti bulunmaktadır. Yeni ön koltuk minderi yapısı koltuğun hem altına hem de arkasına yerleştirilmiş ve önceki modellerin S-yay tasarımının yerini almıştır.

Daha geniş bir koltuk tabanının yerleştirilmesi, koltuk yastığı derinliğinin 30mm arttırılmasını sağlamış. Ek yumuşaklık hissi hemen fark edildi. Bu yeni tasarım, arttırılmış dolgu ile bir araya getirildiğinde, yastığın orta derecede esnemesini, ancak çok önemli bir şekilde tabanın dışına çıkmamasını sağladı.

Koltuğun arkasındaki gelişmiş yapı, vücut dengeleyici bir etki yaratmak için bel ve kalça desteği arttırıldı. Bu, özellikle uzun yolculuklarda yolcuların kalça ve bel bölgesinde yorgunluğu önlemeye yardımcı olacak. Ek olarak, yeni tasarım virajları alırken ve engebeli yol yüzeylerinde bile konforlu ve dengeli bir sürüş duruşunun korunmasını kolaylaştırıyor.

Yeni tasarlanan koltuklar, yolcuların sırtlarını tam olarak desteklemek ve sarmak için gereken yastık hacmini sağlamak için koltuk sırtlığının üst kısmına doğru konumlandırmış. Daralan tasarım, ön koltuklar arasında daha geniş bir alan sağlayarak ön ve arka yolcuların iletişim kurmasını kolaylaştırıyor. Koltuk yüksekliğinin en alçak noktası zemine 14 mm daha yakındır. Bu da daha yuvarlak ön köşe minderleri ile birlikte araca girip çıkmayı kolaylaştırıyor.

Honda’nın Büyük Proje Lideri Takeki Tanaka, “Honda müşterileri için konforlu mekanlar ve nihai sürüş keyfi sağlamaya kendini adamıştır.” Dedi. “Yeni Jazz’ın koltuk malzemelerinden ve konumlandırmadan otomobilin yapısına kadar her unsurunu düşündük. Olağanüstü konfor sağladığımızdan emin olmak için insanları ve vücutlarını da inceledik. Sonuç olarak, en son Jazz genişlik ve pratik, günlük kullanımda  uygunluğu ile karşılaştık. ”

Honda’nın mühendisleri ve tasarımcıları da arka yolcu konforunu artırmak için birlikte çalıştı. Koltuk menteşelerini arka koltuk arkası çerçevesinin dışına hareket ettirerek, geliştirme ekibi koltuk yastığının konforuna hitap edebildi. Koltuk iskeleti boruları, mühendislerin dolgu kalınlığını 24 mm artırmasına olanak tanıyacak şekilde yeniden konumlandırdı.

Ergonomik geliştirmeler ve iç konfor

 

Honda’nın yeni Jazz’ı tasarlarken ortak yaklaşımı, otomobilin yapısının, koltuklarının ve kontrollerinin sürücü konforunu optimize etmek için uyum içinde çalışmasına izin veriyor.  Sürüşün fiziksel stresini büyük ölçüde azaltmaya katkıda bulunan bir dizi ince ayar yapıldı.

Ergonomik geliştirmelerde  bir dizi yenilikler için çalışıldı. Fren pedalının ayak boşluğunun derinliklerine yerleştirilmesini ve rahat pedal çalışması özellikle  için koltuk konumunun ayarlanması ihtiyacını azaltması sağlandı. Fren pedalının açısı da değişerek, daha doğal bir pedal hareketi için beş derecelik ayak açısı arttırıldı. Koltuk en uygun uyluk desteğini sağlamak için yeniden konumlandırılmış.

Direksiyon simidi erişim ayarının artırılması sayesinde, tekerlek merkezini sürücüye 14mm’ye kadar yaklaştıran konforlu bir sürüş konumu ayarlamak hiç olmadığı kadar kolaylaştı. Direksiyon simidi açısı da önceki modele göre iki derece daha dik, bu nedenle sürücüye daha fazla bakıyor. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, direksiyon simidine ulaşmak için gereken kol ve omuz hareketi miktarı azaltılarak omuz-koltuk ayrımını 18 mm arttırılmış.

Yapısal tasarım süreci boyunca arka konfor için dikkat edilmesi gereken hususlar, arka yolcuların 989 mm’lik sınıfının en iyisi arka bacak odasından da yararlanabilmelerini sağlıyor. Ön koltuk kılavuz rayları daha da birbirinden ayrılıp ve raylar arasındaki genişlik artırılabiliyor. Yakıt deposu, ön koltukların altındaki şasinin ortasına yerleştirilmiştir. – sınıfında benzersiz bir özellik – Yeni Jazz’ın bagaj hacmi arttırmak için  ‘katlanır’ koltuk esnekliği sunuyor.

Yolcu konforunu, ergonomik çalışmayı ve iç mekan genişliğini iyileştirmenin akla gelebilecek her yolunu değerlendirerek ve bunları tasarım sürecinin her bölümüne dahil ederek Honda, kompakt segmentte zorlayıcı yeni bir teklif tasarladı. Sonuç, modern tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya hazır, olağanüstü verimliliği olağanüstü günlük kullanılabilirlik ve konforla birleştiren yepyeni bir hibrit şehir otomobili.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here