Tesla Model 3 ve Audi e-tron Çarpışma Testleri!

3
3092
  • Yeni çarpışma testleri Tesla Model 3 ve Audi e-tron’un yoldaki en güvenli modeller arasında olduğunu gösteriyor.
  • Sonuçlar, elektrikli taşıtlar teorisini güçlendiriyor, yolcuları çarpışmalarda korumak için içten yanmalı taşıtlardan daha iyi tasarlanabilir.

Yeni çarpışma testleri Tesla Model 3 ve Audi e-tron’un yoldaki en güvenli modeller arasında olduğunu gösteriyor.

Sonuçlar, elektrikli taşıtlar teorisini güçlendiriyor, yolcuları çarpışmalarda korumak için içten yanmalı taşıtlardan daha iyi tasarlanabileceğini gösteriyor.

IIHS Araştırma Şefi David Zuby “Elektrikli araçların doğal olarak daha güvenli olduğunu söyleyemem” dedi.

“Bir elektrikli aracın genellikle içten yanmalı bir motordan daha küçük motorlara sahip olması ve akünün çeşitli yerlere, belki de bir gaz tankından daha esnek bir yere yerleştirilebilmesi, elektrikli taşıtları daha güvenli hale getirme potansiyeli sağlıyor veya en azından geleneksel araçlardan daha güvenli değilse emniyette ”dedi.

IIHS tarafından gerçekleştirilen çarpışma testleri serisi, üç elektrikli aracın ve bir hidrojen yakıt hücreli aracın, çeşitli çarpışmalarda sürücüleri ve yolcuları ne kadar iyi koruduğunu ölçmüştür.

Sonuçlar: Tesla Model 3, Audi e-tron ve bir hidrojen yakıt hücresi aracı olan Hyundai Nexo, mümkün olan en iyi derecelendirmeye uygun Top Safety Pick +.

Zuby, “Far testimizde yaklaşan sürücüler için çok fazla parlama gördük” dedi. “Farlar sürücüsü için iyi ışık yaksa da, yaklaşmakta olan sürücüler için güvenlik sorunlarına neden olabileceği endişesi var.”

IIHS sonuçları hakkında soru sorulduğunda, General Motors sözcüsü Chad Lyons, “Farlar tüm aydınlatma ile ilgili federal motorlu taşıt güvenlik standartlarının yanı sıra Otomotiv Mühendisleri Standartları” nı da karşılamakta ya da aşmaktadır.

 

2018 yılının sonlarında, Model 3, NHTSA ile beş yıldızlı bir güvenlik puanı kazandı. Tesla, sonuçlar hakkında bir blog yayınladı ve şöyle yazdı: “NHTSA’nın testleri ayrıca, güvenlik kurumunun bugüne kadar test ettiği tüm otomobillerin yaralanma olasılığının en düşük olduğunu gösteriyor”.

Ancak Tesla, bu iddiaları kendi analizine dayandırmıştı ve NHTSA, Model 3 ile ilgili hiçbir zaman aynı iddiada bulunmamıştı.

NHTSA, Tesla CEO’su Elon Musk’a  bir mektup gönderdi ve konuyu Federal Ticaret Komisyonu Tüketici Koruma Bürosu’na havale etti.

Bunlar, IIHS’nin tam elektrikli veya hibrit elektrikli araçlarda yaptığı ilk çarpışma testleri değil.

Zuby ve ekibi, büyük akülerle dolu arabaları ve SUV’ları bir dizi çarpışmadan geçirdikten sonra, içten yanmalı motorlu taşıtların çarpışmalarından sonra çıkan benzin yangınlarından daha fazla endişe duymuyorlar.

“Elektrikli araçlar için testlerimizin hepsinde ve melezlerde fiş taktığımızda pil bölmelerinin oldukça iyi korunmuş olduğunu görüyoruz” dedi. “Kazanın ardından akülerin yanabileceği veya bir çeşit elektrik çarpması olayına yol açabileceği herhangi bir kısa devre belirtisi veya herhangi bir işaret görmedik.”

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here