Yeni Nissan Juke Rakiplerini Korkutacak mı?

1
2243
Nissan JUKE, 19 inç alaşım jantlar ve coupé tarzı 'yüzer tavan' tasarımına dikkat çekiyor
Nissan JUKE, 19 inç alaşım jantlar ve coupé tarzı 'yüzer tavan' tasarımına dikkat çekiyor

 Nissan Juke, kompakt SUV pazar liderliğini geri kazanmak için selefinden daha büyük, daha hafif ve daha donanımlı olarak yeniden yaratıldı… Peki bu yenilik onun rakiplerini korkutmasına yeterli olacak mı?

Nissan K-Juke ile Kompakt SUV sektörü son yıllarda önemli ölçüde büyüdü. Bugün Türkiye ‘de 15 ‘den fazla B Kompakt SUV satıştayerini koruyor . Ancak, sınıfının ilklerinden biri tamamen yenilendi. İkinci nesil Nissan Juke’e merhaba de  .

“Nissan JUKE benzersiz kimliği, daha fazla karakter, heyecan verici performans ve sürücü ihtiyaçlarına cevap veren ileri teknoloji ile geri döndü”
“Nissan JUKE benzersiz kimliği, daha fazla karakter, heyecan verici performans ve sürücü ihtiyaçlarına cevap veren ileri teknoloji ile geri döndü”

Yeni gelenler yaklaşık dokuz yıldır satışta olan bir modelin yerini alıyor. B SUV büyüklükteki SUV piyasasında sadece model sayısı artmadı, rekabet kaliteyi de artırdı. Belki de Nissan Juke, normal otomobil üreticilerinin kendilerine verdiğinden biraz daha uzun süredir geliştirilme aşamasındadır.

Nissan Juke 2020
Nissan Juke 2020

•  Yeni Nissan Juke prototip incelemesi

İngiltere’de tasarlanan ve Nissan’ın Sunderland tesisinde inşa edilecek  olan bu yeni model, şekli ve orijinalin en tanınmış stil özelliklerinden bazılarının tutulmasıyla birinci nesile sadık kalındı. Ancak, büyüklüğünde büyürken ve markanın daha yeni aile tasarım kimliğine ekleyerek güncellendi.

Nissan Juke kaslı yapısı, yükselen bir pencere çizgisi, güçlü omuzları ve bodur bir arka ucu olan estetik çizgisini korumaya devam ediyor. 35 mm daha geniş ve 75 mm daha uzun mesafeye sahip. Ancak daha önemlisi dingil mesafesi 105 mm büyümüş. Genel olarak, daha büyük, daha geniş bir araba gibi görünüyor. Boyuttaki artışa rağmen, Juke şu anda 23 kg daha hafif, temel olarak vücutta daha hafif. Bu hafiflik yüksek gerilimli çelik kullanımıyla ve  aynı zamanda Renault Captur ile paylaşılan CMF-B adlı yeni bir platformun kullanılması sayesinde diyebiliriz.

Teoride olan ve henüz doğrulanamayan yeni platform, Juke’nin elektrikli güç aktarma organlarını alabildiği ve melez bir versiyonun kaçınılmaz olduğu anlamına geliyor. Ancak lansman sırasında yalnızca bir motor beliriyor. Daha önce sunulan CVT şanzıman yerine, altı vitesli manuel şanzıman ya da yepyeni bir yedi vitesli çift kavramalı otomatik bulunan, Micra’dan 1.0 litrelik turboşarjlı, üç silindirli benzinli bir motora sahip olacak. Güç, aşırı yükte 200 Nm’ye kadar olan torkla 115bhp’de durur. Nissan, manuel olarak 10.4 saniyede 0-100 km, yeni DCT otomatik otomobil için 11.1 saniyede, ikisi de 180 km/s ile’de zirveye çıkıyor.

Juke 10,6 saniyede 0-100Km/s hızlanırken, en yüksek hız 195Km civarındadır. Nissan, nihai resmi CO2 emisyonu ve yakıt ekonomisi rakamlarını henüz açıklamadı.

Ön tamponun üstüne yerleştirilen tam LED yuvarlar farlar, orijinal Juke’nin imajına uygun ve yeni Y şeklinde bir imzaya sahip. Üstlerinde, burnu ve dar ızgarayı çevreleyen yeni, ince LED gündüz yanan farlar bulunur. Arka lambalar ve yükleme kapağı hem de önemli ölçüde değişti. Kapak, öncekinden 131 mm daha geniş. Artık 422 litre büyüklüğündeki Mk1’e göre 68 litrelik bir artışa ulaştı.

Dış kişiselleştirme söz konusu olduğunda alıcılara bolca seçenek sunuluyor. Yeni Juke, 16 inç çelik ve kapaklı 19 inç alaşımlara kadar değişen jantlarla 11 farklı renkte üretiliyor. Üst düzey teknik Tekna + otomobilleri, tavanda ve aynalarda da farklı renkler sunuyor.

Nissan Juke 2020
Nissan Juke 2020″

Nissan, yepyeni iç mekanın eskisinden daha geniş olduğunu, arka dizinin 58 mm, tavan boşluğunun 11 mm arttığı söylendi. Üretici Juke’nin sürüş pozisyonunu iyileştirmek için çalıştığını söylüyor ve bu şimdi ayarlanabilir bir direksiyon simidine sahip.

Dış mekana çok benzeyen kabin tasarımı, Juke’nin sportif karakterini oluşturuyor ve önceki modellerden tamamen elden geçiriliyor. Monoform spor koltuklar standarttır, yüksek özellikli otomobiller kişiselleştirme için birçok imkan sunar. Turuncu, beyaz veya siyah olarak isteğe bağlı üç iç şema da deri ve Alcantara döşemeyi içeriyor.

Yeniden tasarlanmış gösterge panosunun üstünde oturmak yepyeni bir sekiz inç dokunmatik ekran bilgi eğlence sistemidir, bazı otomobillerde gösterge panelinde yedi inçlik renkli sürücü bilgi ekranı bulunur.

Nissan Juke 2020
Nissan Juke 2020

Hiçbir head-up ekranı sunulmayacak, ancak TomTom canlı trafik ve sesle kontrol edilen Google Assistant ile haritalandığı gibi yerleşik Wi-Fi şimdi görünecektir. NissanConnect uzaktan servis uygulaması artık Juke ile uyumludur ve araç sahiplerinin araçlarıyla uzaktan bir akıllı telefon aracılığıyla etkileşime girmelerini sağlıyor.

Araç içi teknoloji ve güvenlik özellikleri dokuz yılda uzun bir yol kat etti ve bu nedenle Juke bol miktarda yeni sürücü yardımı teknolojisi ile geldi. Bunların arasında markanın yarı özerk sürücü yardımı olan Nissan ProPILOT. Otoyol tarzı yollarda tek bir şeritte sürüş sırasında gaz, fren ve direksiyon kontrolünü yapabiliyor. N-Connecta trim arabalarında isteğe bağlı olacak ve Tekna sınıfından itibaren standart olacak.

Bunun yanı sıra, yeni Juke, yaya ve bisikletçi tespiti, hız sınırı ve trafik işareti tanıma, şerit tutma yardımı ve arka çapraz trafik uyarısı ile akıllı otomatik acil frenleme kazanır. Kör nokta takibi de mevcuttur.

Marka, sınıfındaki tüm otomobiller standart olarak yeni sekiz inçlik bilgi-eğlence ünitesine sahipken, her otomobil hız sınırlayıcı işlevi, uzun far yardımı, trafik işareti tanıma ve yokuşta kalkış yardımı ile seyir kontrolü elde ediyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here