Yeni Opel Corsa Örtüsünü Kaldırdı!

0
26526
Opel Corsa
Opel Corsa

Yeni Opel Corsa, yeni DS3 Crossback ile platformu paylaşıyor. En azından şimdilik.Bu karar PSA’nın devralması iki yıldan kısa bir süre önce gerçekleşti, bu sırada Opel, General Motors rehberliğinde geliştirdiği Corsa’ya son rötuşları yapıyordu. Bu değişim ise iki yılda oldu. Bu yıl sonunda satışa sunulması bekleniyor.

Hadi Yeni Corsa’ ya bir göz atalım;

___

Opel COrsa Yenilendi
Opel COrsa Yenilendi

Yeni Corsa çok farklı görünecek

Tamam, şu an söylemek zor, ki mesele bu. Evet eski Corsa’dan daha az eğimli, tek kutu tasarıma sahip, çok geleneksel bir şekle sahip. Ayrıca genel olarak biraz daha düşük (48 mm’ye kadar), amaç ağırlık merkezini düşürerek ve sürücüyü konfor hissini arttırmak. Otomobili biraz aşağıya indirerek dinamikleri iyileştirmek amaçlanmış. Bu, tüm Corsa sürücülerine uymayabilecek bir koltuğa oturmanız için 28 mm daha olduğu anlamına gelir.

Sadece beş kapılı tasarlandı şuan da.  75 HP  sahip 1.2 motor , 100 Hp veya 130bhp ile bir 1.2 turbo motorla satılacak. Birleşik Dizel versiyonu ise sadece  100 hp ile 1.5bir motor seçeneği düşünülmüş.

___

Yeni Opel Corsa
Yeni Opel Corsa

ELEKTRİKLİ VERSİYONU ÇOK YAKINDA!

Yakında yeni nesil Peugeot 208’in platformunda bir elektrikli versiyon oluşturacak. Elektrikli versiyonun satışları, muhtemelen 2020 baharında içten yanmalı araçlardan sonra başlayacak. Sadece yerel geziler için kullanılan bir otomobil olabilir. Henüz güç, performans ya da menzil hakkında tek bir kelime yok.  PSA’nın 208’lerin gelecekteki modellerinde batarya yatırımı yapacağını açıklamasının ardından, menzil konusunda  beklentilere girebiliriz.

___

Opel Corsa 2019
Opel Corsa 2019

DAHA HAFİF!

Evet, hemen elektrikli versiyon için doğru olmayacak, ancak yeni Corsa serisinin geri kalanı hatırı sayılır ölçüde hafifletilmiş. Toplamda yeni Corsa, artık 100 kg daha hafif. Aslında Opel, 980 kg ağırlığındaki temel model olan sınıfındaki en hafif otomobil olduğunu iddia ediyor. Çeviklik ve verimlilik sağlamasını bekliyoruz.

_____

Yeni Corsa
Yeni Corsa

YENİ BİR İÇ MEKAN  TASARIMI

Vites kolu dışında PSA parça kutusundan çok açık bir şey yok ve koltuklar ve sürüş pozisyonu gerçekten çok rahat. Kalite iyi görünüyor, ayrı ısıtma kontrolleri var (PSA ana ekran menülerinde onları gömmeye meyilli:) ve aramaların hepsi kolayca okunuyor.

Daha uzun bir dingil açıklığına rağmen arka koltuk alanı dar, bagaj hacmi 285 ile 309 litre arasında .

___

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here