Bebeğiniz varsa Dikkat!

0
15574
Yaz geliyor aman dikkat!
Yaz geliyor aman dikkat!

   Sıcaklar ve  arabalara çocuğumuz varken mutlaka dikkat edelim.Geçtiğimiz 21 yıl boyunca dünya da 800 çocuk arabalarda unutulduğu için hayatını kaybetti.

Amerika’da  hafta sonu meydana gelen en son kayıp ise Minnesota’nın Saint Paul kentindeki dört yaşındaki bir çocuğun babası bir SUV’a bıraktıktan sonra maalesef hayatını kaybetti.

Kaliforniya’daki özel bir meteoroloji firması olan Golden Gate Weather Services’a göre, üzücü ölümler listesi 1998 yılında, pediatrik araç sıcak çarpması ölümlerinin kaydedilmeye başlamasıyla başladı.

Ajans, bu süre zarfında 795 vakanın yüzde 54’ünün çocuğu arabada unuttuğunu söyleyen bir ebeveyn ya da bakıcının neden olduğunu belirtirken, listelediği diğer iki ana koşul, bir araca kendi başına binen çocukları da içermiştir. (Yüzde 26,3) ve bilerek bakıcı tarafından bırakılanlar ise yüzde 18,9 unu oluşturuyor.

Meteoroloji şirketi Temmuz ayının genellikle en ölüm ayı olduğunu ve araçların sıcak çarpması nedeniyle hayatını kaybeden çocuk sayısının 1990’ların ortasından bu yana çarpıcı biçimde arttığını söylüyor.

Peki, ebeveynler çocuklarını sıcak arabalarda nasıl geride bırakır yada nasıl unutur? South Florida Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan David Diamond tarafından yapılan bir araştırmaya işaret ediyor. Kısacası Çalışma,  stres, çoklu görev, kesintiler, uyku yoksunluğu ve daha fazlası dahil olmak üzere genel olarak ebeveynleri etkileyen birçok faktöre bağlamaktadır.

Diamond, otomobil üreticilerinin ebeveynlere arka koltuktaki çocuklar hakkında hatırlatmaları için güvenlik önlemleri eklemelerini önermektedir. Arka koltuk hatırlatıcıları, daha yeni General Motors ürünlerinde ve ayrıca Nissan ve bazı Hyundai araçlarda mevcut olsa da, birçok eski araç bu teknolojiyle donatılmamıştır. Sonuç olarak, ebeveynler çocuklarının istatistik haline gelmemesini sağlamak için daha sıcak havalarda greve girdiğinde daha uyanık olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here